Hospodársky denník
USD32,59 Sk
EUR41,133 Sk
CHF26,373 Sk
CZK1,27 Sk
  Pondelok  5.Januára 2004

Dohoda o vykonaní práce

Dohoda o vykonaní práce je upravená v § 226 Zákonníka práce (ďalej len „ZP“). Dohodu o vykonaní práce môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorú sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 300 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce. Od 1. 4. 2002 došlo k zvýšeniu rozsahu práce zo 100 hodín v kalendárnom roku maximálne na 300 hodín v kalendárnom roku.

Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, pretože inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená

- pracovná úloha, ktorá je vymedzená individuálne a nie druhovo,

- dohodnutá odmena za jej vykonanie,

- doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať,

- predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy.

Je potrebné uviesť, že výkon práce zamestnanca (študenta vysokej školy, prípadne poberateľa starobného dôchodku) zamestnávateľ neriadi ani nekontroluje, pretože pracovný záväzok je vymedzený konkrétnym výsledkom práce.

Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň predo dňom začatia výkonu práce. Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, pretože inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla. Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy.

Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam. V prípade, ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a stáva sa súčasťou dedičstva.

Fyzická osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o vykonaní práce, sa za zamestnanca na účely sociálneho poistenia nepovažuje a nevzniká jej ani účasť na zdravotnom poistení zamestnancov. Z tejto skutočnosti vyplýva, že z dohody o vykonaní práce zamestnávateľ za zamestnanca, študenta, poberateľa starobného dôchodku, poberateľa predčasného starobného dôchodku, ani za poberateľa invalidného dôchodku poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, zdravotné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, ani poistné na garančné poistenie a poistné do rezervného fondu neplatí. Zamestnávateľ však za uvedené subjekty platí poistné na úrazové poistenie. Poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, ani na zdravotné poistenie z dohody o vykonaní práce neplatí ani zamestnanec, ani poberateľ starobného dôchodku, ani poberateľ invalidného dôchodku, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %. (Tabuľka č. 1)

Poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti z dohody o vykonaní práce neplatí ani študent vysokej školy. Iná situácia je v prípade pracovnoprávneho vzťahu na základe dohody o vykonaní práce uzatvorenej medzi zamestnávateľom a vysokoškolákom na účely platenia poistného na zdravotné poistenie. Podľa výkladu Všeobecnej zdravotnej poisťovne študenti -nezaopatrené deti, ak uzavrú dohodu o vykonaní práce a ich mesačná odmena presiahne výšku 3000 Sk, sú povinní platiť poistné na zdravotné poistenie z tejto vyplatenej odmeny, a to vo výške 14 % z vymeriavacieho základu (§ 12 ods. 7 zákona NR SR č. 273/1994 Z. z. a § 13 ods. 8 zákona NR SR č. 273/1994 Z. z. v znení zákona NR SR č.56/1999 Z. z.). Študenti si v tomto prípade tiež musia splniť aj oznamovaciu povinnosť, a to do ôsmich dní od vzniku alebo zániku účasti na zdravotnom poistení alebo zániku povinnosti štátu platiť za nich poistné. (Tabuľka č. 2).

Tabuľka č. 1:

Dohoda o vykonaní práce

medzi zamestnancom a zamestnávateľom alebo

medzi poberateľom starobného dôchodku a zamestnávateľom

alebo medzi

poberateľom invalidného dôchodku a zamestnávateľom

zamestnanec zamestnávateľ

alebo poberateľ starobného dôchodku

alebo poberateľ invalidného dôchodku,

ktorý má pokles schopnosti vykonávať

zárobkovú činnosť o viac ako 70 %

nemocenské neplatí neplatí

poistenie

starobné neplatí neplatí

poistenie

invalidné neplatí neplatí

poistenie

poistné

na poistenie neplatí neplatí

v nezamestnanosti

úrazové neplatí 0,8 %

z vymeriavacieho základu

neobmedzeného

(minimálny ani

maximálny vymeriavací základ

neplatí)

poistenie

rezervný neplatí neplatí

fond

zdravotné neplatí neplatí

poistenie

Tabuľka č. 2:

Dohoda o vykonaní práce

medzi študentom a zamestnávateľom

študent zamestnávateľ

nemocenské neplatí neplatí

poistenie

starobné neplatí neplatí

poistenie

invalidné neplatí neplatí

poistenie

poistné

na poistenie neplatí neplatí

v nezamestnanosti

úrazové neplatí 0,8 %

z vymeriavacieho základu

neobmedzeného

(minimálny ani

maximálny vymeriavací základ

neplatí)

garančné neplatí neplatí

poistenie

rezervný neplatí neplatí

fond

zdravotné neplatí (príjem nižší ako neplatí

poistenie 3000 Sk)

14 % (príjem vyšší ako

3000 Sk)

Pripravila JUDr. Zuzana Macková, PhD.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.