Hospodársky denník
USD32,59 Sk
EUR41,133 Sk
CHF26,373 Sk
CZK1,27 Sk
  Pondelok  5.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Verejné médiá v Európe

Pôsobenie verejnoprávnych médií v demokratických krajinách je obvykle pod kontrolou štátnych orgánov. Tie dozerajú predovšetkým na etiku vysielania, dodržiavania príslušných zákonov a vyváženosť prezentácie názorov politického a spoločenského spektra. Sú vybavené určitými právomocami, ktoré sa však príliš neodlišujú.
Vo Veľkej Británii bola v roku 1997 vytvorená Komisia pre dodržiavanie štandardov (BCS) vo vysielaní. Komisia slúži verejnosti, ktorá sa jej prostredníctvom môže sťažovať na verejnoprávnu alebo komerčné televízne a rozhlasové stanice. Hlavnou britskou verejnoprávnou vysielacou spoločnosťou je BBC (British Broadcasting Corporation), ktorá sa riadi Kráľovskou chartou a dohodou s ministerstvom kultúry. Na čele BBC stojí správna rada guvernérov. Charta stanovuje, že BBC je svojim charakterom verejnoprávnou spoločnosťou, ktorá je zodpovedná svojim divákom a poslucháčom.
Vo federálne usporiadanom Nemecku je systém dozoru nad verejnoprávnym vysielaním pomerne komplikovaný, funguje však k všeobecnej spokojnosti. Na kontrole a riadení staníc sa podieľajú tri orgány: rady pre televízne a rozhlasové vysielanie, správne rady a intendanti, ktorí sú fakticky generálnymi riaditeľmi. Jedna televízna (ZDF) a jedna rozhlasová stanica (DeutschlandRadio) sú koncipované ako celoštátne. Ďalšie stanice združené v spoločenstve ARD, sú regionálne. Každá z týchto staníc má svoju vlastnú radu pre vysielanie, správnu radu a intendanta. Rady sú buď volené zemskými parlamentmi, alebo menované podľa zákonom stanoveného kľúča politickými a spoločenskými organizáciami.
Vo Francúzsku dozerajú na televízne a rozhlasové vysielanie verejných i súkromných staníc Najvyššia rada pre audiovíziu (CSA). Pokiaľ ide o verejný rozhlas a televíziu, CSA menuje ich riaditeľov , dozerá na plnenie ich poslania, stanovuje pravidlá pre vysielanie v predvolebnom období a pravidlá práva na odpoveď. Súkromným staniciam udeľuje povolenie vysielať na určitom kmitočte. CSA má deväť členov menovaných na jediné funkčné obdobie šesť rokov. Jej členovia nemôžu zastávať volené funkcie, byť štátnymi úradníkmi ani byť inak zamestnaní.
V Rakúsku na činnosť verejnoprávnej televízie a rozhlasu, zastrešených v organizácii ORF, dozerá Kuratórium, ktorého členovia sú dosadzovaní príslušnými subjektmi: vládou, spolkovými krajinami a záujmovými inštitúciami, ako sú telekomunikácie ap. Právomoci Kuratória sú značné : okrem iného schvaľuje aj rámcové finančné plány oboch médií a rámcové vysielacie schémy.
V Belgicku dozerá na dodržiavanie zákonov a etických noriem Vysoká rada pre audiovíziu (CSA, Conseil supérieur d'audiovisuel), ktorá však nemá právo subjekty trestať, ani zasahovať do personálnej politiky. Správnu radu verejnoprávnej RTBF (rozhlas a televízia) menuje parlament Francúzskeho spoločenstva z osobností navrhnutých politickými stranami zásadne v rovnakom pomere, v akom sú v parlamente zastúpené.
Na Slovensku bdie nad všetkými stanicami Rada SR pre rozhlasové a televízne vysielanie, nazývaná „licenčná rada“. Môže udeliť či odobrať vysielacie licencie či stanoviť sankcie za porušenie zákonov. Verejnoprávny charakter Slovenskej televízie (STV) má zabezpečovať Rada STV. Prax ukazuje, že sa jej to príliš nedarí. Podľa viacerých odborníkov z mediálnej oblasti, STV postupne ustupuje od svojej prvotnej úlohy - informovať, vzdelávať, vyrábať vlastnú tvorbu a preberá praktiky komerčných televízií.

Počasie

Na území Slovenska prevláda zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä u pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou k migrénami a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude prevažne oblačno, miestami, najmä na západe krajiny, slabé sneženie. Najvyššia denná teplota -7 až -3 stupne, v kotlinách miestami okolo -9 stupňov, na horách vo výške 1500 m -11 stupňov. Slabý premenlivý, popoludní severný vietor 2 až 4 m/s.n V utorok bude polojasno, neskôr na západe územia pribúdanie oblačnosti a miestami sneženie. Nočná teplota -9 až -14, v údoliach a kotlinách miestami -15 až -21 stupňov. Denná teplota -7 až -3, ojedinele okolo -10 stupňov. V stredu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach sneženie, vo východnej polovici územia spočiatku polojasno. Nočná teplota -4 až -9, vo východnej polovici územia -9 až -15, ojedinele do -20 stupňov. Denná teplota -5 až -1, ojedinele okolo -7 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.11 hod.

Amsterdamdážď3
Atényoblačno12
Belehradzamračené-1
Berlínzamračené0
Bratislavapolojasno-4
Bruseldážď3
Budapešťoblačno-4
Bukurešťsneženie-3
Frankfurtdážď1
Helsinkipolojasno-8
Istanbuldážď10
Kodaňoblačno-1
Kyjevzamračené-5
Lisabonslnečno15
Londýnzamračené5
Madridpolojasno12
Milánojasno9
Moskvazamračené-5
Oslozamračené-4
Parížoblačno5
Prahasneženie-3
Rímjasno8
Sofiasneženie-4
Štokholmpolojasno-5
Varšavazamračené-7
Viedeňpolojasno-3
Záhrebzamračené-1
Ženevaoblačno2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.