Hospodársky denník
USD32,441 Sk
EUR41,08 Sk
CHF26,305 Sk
CZK1,268 Sk
  Streda  7.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Problémy s pirátskou výrobou

Poriadok po zápise novej ochrannej známky krnovskej Kofoly

Ešte aj viac ako rok po zápise nových ochranných známok pre Kofolu má na Slovensku ich český držiteľ Kofola Krnov, problémy s „pirátskou“ výrobou tohto nealkoholického nápoja. Aktuálne sa totiž táto spoločnosť za nezákonné používanie jej ochrannej známky ešte stále súdi s výrobcom kolového napoja v PET fľašiach pod názvom Slovenská kofola Mikulášom Vinczem z Jesenského pri Rimavskej Sobote. Oznámil to ekonomický riaditeľ slovenského výrobného závodu krnovskej Kofoly, umiestneného v Rajeckej Lesnej, Miroslav Majerčák s tým, že ide už o posledného im známeho výrobcu „pirátskej“ kofoly. Naviac len pred niekoľkými mesiacmi mala ich materská česká firma na Slovensku vážne problémy aj s predajom čapovaných nápojov označovaných ako kofola. Vďaka kontrolám Slovenskej obchodnej inšpekcie z augusta až októbra sa však tento neduh podarilo odstrániť. Slovenská obchodná inšpekcia pri celoslovenskom preverovaní takmer 550 bufetov, pivární či reštaurácií zistila, že až 114 zariadení predávalo svoje nápoje s označením kofola neoprávnene. Vo väčšina odhalených prípadov

chybu urobili

samotné pohostinstvá, pretože nápoje im boli od dodávateľov dovezené pod inými názvami a názov kofola potom svojvoľne využili až výčapníci. Spätným ohľadávaním zistení v ostatných pohostinstvách Slovenská obchodná inšpekcia odhalila zneužívanie známky kofola u viac ako tridsať distributérov a štyroch výrobcov. Svoje sudové nealkonápoje neoprávnene nazývala kofolou kolárovská sódovkáreň MiMa, novozámocký Top Gold, komárňanská Bonita a firma Limona Pôtor. Na základe príkazov Slovenskej obchodnej inšpekcie mohli potom odhalení výrobcovia ako aj pohostinstvá svoju činnosť obnoviť až po odstúpení od názvu kofola. Výsledkom kontrol bolo aj uloženie pokút v hodnote takmer 850-tisíc Sk. Viaceré zistenia sa ešte len uzatvárajú, a tak suma postihov bude vyššia. Kontroly Slovenskej obchodnej inšpekcie podľa Miroslava Majerčáka významne pomohli. Mnohí menší predajcovia podľa neho svoje nápoje čapovali ako kofolu aj v nevedomosti, že porušujú zákon. „Po kontrolách chceli mnohé pohostinstvá originálnu kofolu už priamo od nás, aj keď je drahšia, pretože používame namiesto lacnejších náhradných sladidiel cukor,“ dodal M. Majerčák. Výrobný závod v Rajeckej Lesnej okrem plného pokrytia slovenského trhu

vyváža kofolu

aj do Českej republiky a sebestačný je už aj vo výrobe základnej suroviny sirupu Kofo. Jeho vlaňajšie tržby dosiahli podľa M. Majerčáka zhruba 500 mil. Sk. Pôvodne bola držiteľom ochrannej známky kofola česká farmaceutická firma Galena, od ktorej ju krnovská firma odkúpila za 215 mil. CZK. So slovenskými výrobcami nealkonápojov podobných názvov mali české spoločnosti dlhoročné problémy a tuzemské firmy sa snažili na súdoch dosiahnuť výmaz ich značiek. Prelom nastal až v decembri predvlaňajšieho roku, keď Úrad priemyselného vlastníctva SR zapísal krnovskej spoločnosti nové ochranné známky Kofola.

(TASR)

Počasie

Na našom území bude zo začiatku prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, iba mierne podráždenie vplyvom počasia, ktoré pôsobí skôr pozitívne na výkonnosť a koncentráciu. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Nízke teploty však zvyšujú možnosť výskytu niektorých ťažkostí u osôb citlivých na chlad (napr. srdcovo-cievne, prípadne dýchacie ťažkosti). Meteosenzitívne, vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi majú sklon k migrénam a pocitom závratu. Neskôr očakávame zintenzívnenie reumatických bolestí, zvýšenie frekvencie astmatických záchvatov a výskytu depresívnych stavov. Znižuje sa schopnosť rýchlych a správnych reakcií. V nočných hodinách sa môžu zosilniť všeobecne nepriaznivé vplyvy počasia. Zvyšuje sa záťaž srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému, znižuje sa tolerancia telesnej a duševnej námahy. Častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, nervozita, podráždenosť, poruchy spánku. Potrebná je zvýšená opatrnosť v doprave a v nepretržitých Zajtra predpokladáme ústup niektorých zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Pretrvávať budú intenzívnejšie reumatické ťažkosti a sklon k depresii. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené, na východe spočiatku polojasno. Na západe a neskôr miestami aj na ostatnom území sneženie. Najvyššia denná teplota -8 až -4 stupne. Teplota vo výške 1500 m okolo -8 stupňov. Slabý južný vietor.n Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami sneženie. Nočná teplota -5 až -10, ojedinele okolo -12, denná teplota -7 až -2 stupne. V piatok bude polojasno až oblačno a ojedinele sneženie. V nižších polohách miestami hmly alebo nízka oblačnosť. Nočná teplota -4 až -9, ojedinele okolo -13, denná teplota -5 až 0 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.43 a zapadne o 16.14 hod.

Amsterdamzamračené5
Atényoblačno12
Belehradoblačno-2
Berlíndážď0
Bratislavazamračené-6
Bruselzamračené2
Budapešťzamračené-5
Bukurešťzamračené-1
Frankfurtzamračené3
Helsinkioblačno-5
Istanbulsneženie0
Kodaňdážď0
Kyjevsneženie-7
Lisabonslnečno16
Londýnprehánky8
Madridslnečno12
Milánozamračené0
Moskvaoblačno-6
Oslosneženie-2
Paríždážď3
Prahasneženie0
Rímpolooblačno10
Sofiajasno-3
Štokholmsneženie-4
Varšavazamračené-6
Viedeňzamračené-6
Záhreboblačno-4
Ženevaoblačno5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.