Hospodársky denník
USD32,441 Sk
EUR41,08 Sk
CHF26,305 Sk
CZK1,268 Sk
  Streda  7.Januára 2004

Koncepcia nezískala rešpekt

Načo sme zachraňovali bryndzu, keď nebudeme mať dosť ovcí?

Podpora chovu oviec navrhnutá ministerstvom pôdohospodárstva znepokojuje ich majiteľov. Podľa predsedu Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Jarolíma Augustína dotácia na jedno zviera má podľa všetkého v tomto roku predstavovať približne len 300 korún, kým vlani to bolo 1100 Sk. Na jednu ovcu chovanú na mäso sa však v Európskej únii vypláca 21 EUR a na mliekovú 16,8 EUR. Návrh rezortu tak hovorí o oveľa nižšej sume. Podľa našich ovčiarov to znamená, že ministerstvo pôdohospodárstva sa stáva hrobárom tohto tradičného slovenského agrárneho odvetvia. Na Slovensku je približne 320-tisíc oviec. Chovatelia si mysleli, že udržia tento stav. Ak by sa však návrhy rezortu stali realitou, stavy týchto zvierat možno klesnú o polovicu. Potom by sa však naša snaha o udržanie kvóty týchto hospodárskych zvierat stala zbytočná. Chov oviec však býva jedným z nosných programov poľnohospodárstva pri udržiavaní kultúrneho vzhľadu krajiny v štátoch, ktoré dbajú o to, aby ich vidiek lákal a bol príťažlivý. Ovca patrila k úžitkovým zvieratám už u starých Slovanov. Rozvoj ovčiarstva, najmä v 18. storočí, bol podmienený vznikom súkeniek. V jeho závere dochádza k rozmachu jemnovlnových merinových oviec. Ekonomický efekt z chovu mliekových bol rovnako významný. Syr a bryndza sa stali dôležitým prvkom vo výžive obyvateľstva. Koncom 19. storočia však dochádza k zníženiu intenzity chovu. Pokles početných stavov spôsobili aj svetové vojny. Chov oviec má u nás funkciu produkčnú a mimoprodukčnú. V produkčnej nemajú výrobky vysoký podiel na tržbách či hrubej produkcii. Na zisku sa najviac podieľa mlieko, jatočné ovce a jahňatá. Význam chovu spočíva aj vo využívaní trvalých trávnych porastov. V podhorských a horských oblastiach sú ovce a kozy často jedinými druhmi hospodárskych zvierat, ktoré dokážu využiť tieto plochy. Dokážu zužitkovať najvyšší počet druhov tráv v porovnaní s inými hospodárskymi zvieratami. Vedia spásať aj nízke trávne porasty.

Podľa informácií ministerstva pôdohospodárstva od roku 1999 sa na Slovensku zvyšoval počet oviec. Vtedy sa ich u nás chovalo 340 300 kusov (208 100 bahníc) a o rok neskôr už 348-tisíc (211 600 bahníc). V prvom polroku 2001 to bolo 389 600 oviec (217 800 bahníc). Podľa koncepcie sa v roku 2005 má na Slovensku chovať 400-tisíc oviec, z toho 235-tisíc bahníc. Prevažná časť oviec je kombinovaného zamerania. V posledných rokoch sa chovatelia orientujú na produkciu mlieka a jatočných jahniat, predávaných najmä v období Veľkej noci. Výroba vlny je len okrajová a v súčasnom období pri nákladoch na strihanie aj nezisková. Slovensko v uplynulých rokoch v súvislosti so vstupom do EÚ zviedlo súboj o pôvod a výrobu bryndze s viacerými štátmi. Uspelo, no teraz svojou agrárnou politikou ohrozuje v tejto oblasti vlastné záujmy.

Vladimír Turanský

do rastra

Priemerná ročná spotreba bryndze sa v posledných rokoch pohybovala na Slovensku okolo 0,3 kg na obyvateľa a rok. V roku 1989 to však bolo 0,8 kg. V rokoch 2000 a 2001 štát podporil formou dotácií prednostne výstavbu dojární. V roku 2000 to bolo 16 dojární a v nasledujúcom 21.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.