Hospodársky denník
USD32,441 Sk
EUR41,08 Sk
CHF26,305 Sk
CZK1,268 Sk
  Streda  7.Januára 2004

Zima vládla ropnému trhu

Na svetových komoditných burzách zaznamenali ceny ropy počas pondelkovej seansy prudký rast. Trend vývoja čierneho zlata bol reakciou na predpovede počasia pre severovýchodný región USA na tento týždeň. Predikcie výrazného ochladenia vystrelili do vyšších sfér najmä ceny vykurovacieho oleja a zemného plynu, ktoré na komoditných parketoch zohrávajú výraznú úlohu hlavne v zimnom období. Pondelkový vývoj bol tak do veľkej miery v réžii špekulatívnych obchodov, keď sa mnohí investori snažili ťažiť z „nízkych teplôt“. Na newyorskej burze NYMEX ceny februárovej surovej ropy dosiahli úroveň 33,95 USD za barel, čo je maximum od marcovej vojny v Iraku. Mnohí obchodníci výstižne zhodnotili celkovú situáciu na trhu len jedným slovom: „zima“. Značný pokles teplôt je ranou pre americké zásoby, ktoré už v súčasnosti

slabo pokrývajú

silný domáci dopyt. Pád na stupniciach teplomerov totiž dopyt po čiernom zlate ešte viac posilní. Podľa minulotýždňovej správy Ústavu pre energetické informácie (EIA) sa ropné rezervy ocitli na úrovni 27 mil. barelov, čo je blízko hranice päťročného minima. Nový odhad zverejní EIA dnes. Pre surovú ropu analytici očakávajú zníženie približne o 500 tis. barelov. Ak sa ich predpovede splnia, bude to už ôsmy pokles v priebehu posledných desiatich týždňov.

V rastovom trende pokračovali ceny ropy aj počas amerického nočného obchodovania v systéme ACCESS, kde sa čierne zlato vyšvihlo nad hladinu 34 USD za barel. Včera už bola situácia na trhu pokojnejšia a ceny ropy nabrali opačný trend. Postaralo sa o to hlavne vyberanie ziskov s predošlého obchodovania, výraznejšie zníženie však bolo limitované novým oslabením dolára oproti svetovým menám. Na newyorskom parkete NYMEX sa februárové kontrakty zo surovou ropou v utorok pohybovali na úrovni 33,88 USD za barel, čo je oproti pondelkovej uzatváracej hodnote nárast o 10 centov. V Londýne si rovnako datované kontrakty s ropou typu Brent pripísali zvýšenie o 11 centov, keď dosiahli hranicu 31 USD za barel. Februárové deriváty vykurovacieho oleja zaznamenali hodnotu 97,55 USc za galón, čím si polepšili o 0,71 USc.

Na burzách s drahými kovmi sa v utorok odzrkadlil vývoj na devízovom trhu, kde sa americký dolár opäť posúval záporným smerom. Z pádu zelenej bankovky oproti svetovým menám ťažilo najmä zlato, ktoré vyskočilo na hranicu 15-ročného maxima. Na newyorskom parkete COMEX počas obchodovania dosiahol žltý kov hodnotu 430,5 USD za uncu, čo je

najvyššia úroveň

od decembra 1988. Od začiatku roka zaznamenalo zlato už takmer 20-percentný nárast. Jeho ustavičný rast je hlavne dôsledkom oslabovania americkej meny, ako aj celkovej nestabilnej bezpečnostnej situácie vo svete. Na nové výšiny sa vyšvihlo aj striebro, ktoré takisto ťažilo z vývoja na poli devíz. Počas utorkovej seansy jeho ceny zaznamenali úroveň 6,39 USD za troyskú uncu, čo je 5,5-ročné maximum. V Londýne včera zlato nakoniec uzatvorilo na 421,75 USD za uncu. V porovnaní s pondelkovou hodnotou ostalo takmer nezmenené. Striebro si v Londýne zaknihovalo úroveň 6,24 USD za uncu. Platina obchodovanie ukončila na hranici 844 USD za uncu.

(S. Sekereš/Reuters)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.