Hospodársky denník
USD32,441 Sk
EUR41,08 Sk
CHF26,305 Sk
CZK1,268 Sk
  Streda  7.Januára 2004

Maďarsko nie je čiernobiele

Koalícia je spokojná s vývojom, opozícia si však myslí opak

Koaličné strany v Maďarsku sa zhodujú v pozitívnom hodnotení hospodárskych procesov v krajine, opozícia je zasa jednotná v tom, že veci verejné idú zlým smerom. Vyplýva to z hodnotenia štyroch parlamentných strán, ktoré na začiatku roka posudzovali uplynulý rok. Činnosť vládnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) bola charakterizovaná rozumnými diskusiami o obrate k prosperite, o programe strany a o štátnom rozpočte, vyhlásila to šéfka frakcie socialistov Ildikó Lendvaiová. Definovala myšlienku obratu k prosperite, ktorou socialisti podľa nej chápali spustenie takých sociálnych, zdravotníckych a vzdelávacích systémov, ktoré sa postarajú aj o tých najodkázanejších. Prvým krokom bola v roku 2002 korekcia miezd, a vlani zasa sociálna korekcia. Vládna strana má veľkú šancu na to, aby vyhrala voľby do Európskeho parlamentu, lebo v tomto roku už budú viditeľné známky hospodárskeho rastu. S týmto hodnotením súhlasil aj predseda Zväzu slobodných demokratov (SZDSZ) Gábor Kuncze. Menší koaličný partner sa domnieva, že vláda dokázala prijať také opatrenia, ktoré sú síce nepopulárne, ale dlhodobo slúžia v prospech celej krajiny. Podľa G. Kunczeho sú najdôležitejšími úlohami tohto roka vstup Maďarska do Európskej únie, a s tým súvisiace vybudovanie systémov na prijímanie fondov únie. Liberáli by chceli získať aspoň dva mandáty poslanca Európskeho parlamentu.

Vlaňajší rok maďarského politického života charakterizoval predseda frakcie Zväzu mladých demokratov (Fidesz) Antal Rogán ako nevypočitateľný. Podľa jeho názoru vláda stratila schopnosť ovplyvniť hospodárske procesy a za mimoriadne znepokojujúcu skutočnosť označil umelé generovanie inflácie vládnym kabinetom. Väčšia opozičná strana v roku 2004 bude zvažovať návrh modifikácie zákona o štátnom rozpočte. Kontrolná úloha parlamentu sa vlani stala iba formálnou záležitosťou, povedal predseda frakcie opozičného Maďarského demokratického fóra (MDF) Károly Herényi. „Vládne strany si musia uvedomiť, že 386 poslancov reprezentuje voličov ako celok, a to nezávisle na tom, či sedí na strane koalície alebo opozície,“ zdôraznil. O hospodárskej politike vlády opozičný politik povedal, že jej vplyvom sa zo silného forintu stal slabý forint, klesajúca inflácia začala opäť rásť a štátny dlh vzrástol o 2300 miliárd forintov a významne stúpli úroky.

Prieskumy verejnej mienky ukázali, že na začiatku roku 2003 viedli socialisti, na koniec roka však prebrali vedenie mladí demokrati. Popularita všetkých politikov počas roka klesla, v ostatných 13 rokoch ešte nikdy nebolo také vysoké odmietanie politikov zo strany verejnosti ako vlani. Vláda urobila niekoľko nepopulárnych opatrení, po zvyšovaní miezd a sociálnych dávok v roku 2002 nasledovali vlani reštrikčné opatrenia. Pritom občanov znechutili od politiky kauzy a neukončené diskusie, spomedzi nich sa vyníma dodnes otvorená brokerská kauza, pri ktorej boli spreneverené miliardy forintov.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.