Hospodársky denník
USD32,441 Sk
EUR41,08 Sk
CHF26,305 Sk
CZK1,268 Sk
  Streda  7.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pod prísnym dohľadom OECD

Nie je jednoduché obhajovať členstvo v organizácii vyspelých krajín

Na Slovensku má v tomto roku akcelerovať produkcia, ďalší nárast údajne zaznamená export a zvýši sa aj celkový prílev zahraničných investícií. Predpovedá to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá nedávno uverejnila ekonomický výhľad štyroch stredoeurópskych krajín - budúcich členov Európskej únie. Slovensko ukončilo vstupom do OECD pred tromi rokmi jedno zo svojich úspešnejších období. Táto integrácia bola naším prvým významným úspechom. Podľa odhadov tejto inštitúcie, združujúcej tri desiatky najvyspelejších ekonomík sveta, sa SR v dohľadnom čase pričlení spolu s Gréckom v rámci OECD k štátom s najrýchlejšie rastúcou ekonomikou. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj očakáva v roku 2005 nárast HDP Slovenska na úrovni 4,5 percenta. Víta konsolidáciu verejných financií a kritériá na prijatie jednotnej európskej meny EUR by mohli byť podľa nej splnené v roku 2006. Za hrozbu však OECD v oblasti fiškálnej konsolidácie považuje politickú opozíciu vo vzťahu k redukcii verejných výdavkov. Prílev kapitálových investícií by mohol zvýšiť napätie medzi infláciou a stabilitou výmenného kurzu, ak bude slovenská mena chránená zvoľňovaním fiškálnej politiky. Vlády vyspelých priemyselných štátov však musia podľa OECD urobiť viac, aby sa v ich krajinách zvýšila zamestnanosť. V opačnom prípade budú riskovať, že ich výraznejšiemu ekonomickému rastu bude brániť vysoký podiel obyvateľov v dôchodkovom veku. Či sa OECD nemýli v predpoklade, že dosiahnuté úspechy SR na makroúrovni pocítia časom aj občania krajiny v každodennom živote, to sa v tomto roku nenaplní a je otázne, ako sa situácia vyvinie v nasledujúcom. Na otázku, či Slovensku nehrozí napríklad aj

vláda korporácií,

generálny tajomník OECD Donald J. Johnston odpovedal slovami: „Nie, aj tie sa predsa musia riadiť zákonmi SR. Keď tieto firmy budú dodržiavať zásady OECD, ktoré usmerňujú správanie nadnárodných spoločností, tak sa budú správať ako dobrý korporatívny občan.“ Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj sa v prípade Slovenska v najbližšom období zameria hlavne na to, ako sa uplatnenie daňovej reformy prejaví v praxi, na vývoji ekonomiky. Zo spolupráce s OECD môžeme podľa predstaviteľov tejto organizácie v budúcnosti profitovať predovšetkým pri znižovaní nezamestnanosti a odstraňovania regionálnych rozdielov v krajine. Čo by teda členstvo v OECD malo Slovensku priniesť? Najmä motiváciu zahraničných investorov, istotu pred vyvlastnením a možnosťou investovať do všetkých odvetví ekonomiky, homogénne a liberálne investičné a regulačné prostredie. Ale aj tlak na makroekonomickú stabilitu a príspevok k modernizácii slovenskej ekonomiky, zvýšenie konkurencieschopnosti slovenského priemyslu a technologický transfer vrátane prístupu k elitnému know-how. Pôsobenie SR v OECD podľa premiéra Mikuláša Dzurindu prinesie

nový rozmer

a kvalitu po vstupe Slovenska najmä do Európskej únie. „Stanoviská a odporúčania OECD boli pre moju vládu silným motorom na ceste nastúpených reforiem,“ zdôrazňuje. Slovensko sa tak pevne zakotvuje v spoločenstve demokratických krajín s fungujúcou trhovou ekonomikou. V súvislosti s ďalším smerovaním a úlohou OECD premiér oceňuje výhody a prínosy organizácie v oblasti monitoringu, analýzy, tvorby a dohľadu nad makroekonomickými a štrukturálnymi politikami na globálnej i národnej úrovni. Pozitívne sa tým ovplyvňuje ekonomická výkonnosť krajín a rast životnej úrovne obyvateľov.

Vladimír Turanský

Po dvoch rokoch nepopulárnych opatrení vláda ponúkne obyvateľstvu riešenia, ktoré sa pozitívne odzrkadlia na životnej úrovni. Všetky hodnotenia renomovaných inštitúcií a v konečnom dôsledku aj pozvánka do OECD hovoria, že to najhoršie už máme za sebou.

M. Dzurinda, 6. sept. 2000, New York (TASR)

V Dohovore o založení OECD sú vytýčené tri hlavné ciele: usilovať sa o čo najväčší možný hospodársky rozvoj a zamestnanosť, koordináciou hospodárskej politiky členských krajín dosiahnuť hospodársky a sociálny blahobyt a stimulovať a zlaďovať činnosť kých štátov v prospech rozvojových krajín.

Počasie

Na našom území bude zo začiatku prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, iba mierne podráždenie vplyvom počasia, ktoré pôsobí skôr pozitívne na výkonnosť a koncentráciu. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Nízke teploty však zvyšujú možnosť výskytu niektorých ťažkostí u osôb citlivých na chlad (napr. srdcovo-cievne, prípadne dýchacie ťažkosti). Meteosenzitívne, vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi majú sklon k migrénam a pocitom závratu. Neskôr očakávame zintenzívnenie reumatických bolestí, zvýšenie frekvencie astmatických záchvatov a výskytu depresívnych stavov. Znižuje sa schopnosť rýchlych a správnych reakcií. V nočných hodinách sa môžu zosilniť všeobecne nepriaznivé vplyvy počasia. Zvyšuje sa záťaž srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému, znižuje sa tolerancia telesnej a duševnej námahy. Častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, nervozita, podráždenosť, poruchy spánku. Potrebná je zvýšená opatrnosť v doprave a v nepretržitých Zajtra predpokladáme ústup niektorých zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Pretrvávať budú intenzívnejšie reumatické ťažkosti a sklon k depresii. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené, na východe spočiatku polojasno. Na západe a neskôr miestami aj na ostatnom území sneženie. Najvyššia denná teplota -8 až -4 stupne. Teplota vo výške 1500 m okolo -8 stupňov. Slabý južný vietor.n Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami sneženie. Nočná teplota -5 až -10, ojedinele okolo -12, denná teplota -7 až -2 stupne. V piatok bude polojasno až oblačno a ojedinele sneženie. V nižších polohách miestami hmly alebo nízka oblačnosť. Nočná teplota -4 až -9, ojedinele okolo -13, denná teplota -5 až 0 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.43 a zapadne o 16.14 hod.

Amsterdamzamračené5
Atényoblačno12
Belehradoblačno-2
Berlíndážď0
Bratislavazamračené-6
Bruselzamračené2
Budapešťzamračené-5
Bukurešťzamračené-1
Frankfurtzamračené3
Helsinkioblačno-5
Istanbulsneženie0
Kodaňdážď0
Kyjevsneženie-7
Lisabonslnečno16
Londýnprehánky8
Madridslnečno12
Milánozamračené0
Moskvaoblačno-6
Oslosneženie-2
Paríždážď3
Prahasneženie0
Rímpolooblačno10
Sofiajasno-3
Štokholmsneženie-4
Varšavazamračené-6
Viedeňzamračené-6
Záhreboblačno-4
Ženevaoblačno5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.