Hospodársky denník
USD32,502 Sk
EUR40,873 Sk
CHF26,06 Sk
CZK1,262 Sk
  Piatok  9.Januára 2004

Doprastav chce do Iraku

Slovenský líder stavebného trhu spoločnosť Doprastav prejavila záujem zúčastniť sa ako subdodávateľ amerického stavebného koncernu Bechtel na obnove cestných komunikácií vo vojnou zničenom Iraku. Kontrakt má mať hodnotu viac ako 100 miliónov dolárov (v prepočte vyše 3,23 miliardy korún).

„Reálne vstúpiť do hry však Doprastavu bráni jedine nepriaznivá bezpečnostná situácia v Iraku. Tá v súčasnosti predstavuje pre zamestnancov Doprastavu neprijateľné riziko,“ zdôraznil predseda predstavenstva spoločnosti Jozef Šesták. „S hlavným investorom firmou Bechtel však zostávame v kontakte a pozorne sledujeme vývoj situácie v Iraku.“

V súvislosti s obnovou irackej dopravnej infraštruktúry, časti ropných polí a ďalších objektov sa o miliardové zákazky pôvodne uchádzali americkí konkurenti Halliburtonu koncerny Bechtel, Flour Group, Parsons a skupina Louisa Bergera. Obnovu zničenej irackej krajiny koordinuje Americká vládna organizácia pre medzinárodnú pomoc (USAID). Tá cez ambasády prijímala ponuky podnikov aj z európskych krajín, mnohé z nich totiž rátajú s kompenzáciou za politický postoj voči USA ešte pred vojnou v Iraku. Ako prvý získal koncom marca 2003 objednávku na uhasenie niekoľkých ropných vrtov Halliburton. Aj firma Bechtel uspela. Získala mandát USAID ako jeden z hlavných investorov - dodávateľov, ktorí budú zapojení do obnovy krajiny, a za subdodávateľov priberú firmy z Európy.

Doprastav a Hydrostav, podobne ako stavebné podniky z Poľska a ďalších európskych štátov, majú z minulosti mnohoročné skúsenosti s pôsobením v Iraku. V roku 1991 však Púštna búrka prinútila tieto podniky spomínané teritórium opustiť. Ich pôsobenie im umožnilo spoznať tamojšiu mentalitu obyvateľstva, náboženské zvyklosti a neraz aj neseriózny systém platieb za vykonané stavebné práce. Teraz je však v Iraku iná povojnová situácia. Obnovu v krajine komplikuje finančná oligarchia a korupcia. „Fenomén bezpečnosti nemienime podceňovať,“ podčiarkol Šesták. Záujem participovať na objednávkach na obnovy mostov a ciest firme Bechtel tlmočili, ale ich účasť zostáva podľa neho nateraz otvorená.

Už v máji 2003 Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu rozšírila zoznam firiem, ktoré by mohli participovať na obnove Iraku, na niekoľko desiatok. Z nich bol Veľvyslanectvu USA predložený zoznam 45 vhodných záujemcov, najmä z oblasti strojárstva, energetiky a stavebníctva.

Svetoví experti sa domnievajú, že obnova Iraku bude zrejme druhým najväčším stavebným projektom, ktorý sa bude realizovať od skončenia druhej svetovej vojny.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.