Hospodársky denník
USD32,502 Sk
EUR40,873 Sk
CHF26,06 Sk
CZK1,262 Sk
  Piatok  9.Januára 2004

Ecofin pod paľbou kritiky

Odpustenie pokuty Nemecku a Francúzsku údajne nelegálne

Európska komisia uvažuje o tom, že dá na súd verdikt ministrov financií EÚ (Ecofin). Tí koncom minulého roka rozhodli, že Nemecko a Francúzsko sa napriek tomu, že porušili Pakt stability a rastu, vyhnú trestu. Deficit rozpočtu dvoch najväčších ekonomík eurozóny tento rok už tretíkrát za sebou prekročí hranicu 3 % hrubého domáceho produktu. Za to mali podľa pravidiel paktu dostať už tretíkrát pokutu, ale Ecofin v novembri rozhodol inak. Právnici Európskej komisie však tento týždeň dospeli k záveru, že verdikt je protiprávny. „Ako sme už povedali po zasadnutí rady Ecofin, mali sme vážne výhrady o zákonnosti týchto rozhodnutí a právny názor, ktorý sme dostali až včera neskoro v noci, ich potvrdzuje,“ uviedol v stredu pre agentúru Reuters hovorca komisie Reijo Kemppinen.

Ani Európska komisia však nie je v názore jednotná. Jej predseda Romano Prodi oznámil, že rozhodnutie by malo padnúť až budúci týždeň, aby si všetci zainteresovaní mohli právne stanovisko dovtedy preštudovať.

Podanie na súd presadzuje napríklad komisár pre hospodárske a menové záležitosti Španiel Pedro Solbes. Ten pre agentúru Reuters uviedol, že rozhodnutie by mohlo byť užitočné, aby sa vyjasnili pravidlá, podľa ktorých sa bude dozor na rozpočtom vykonávať v budúcnosti. „Na jednej strane je to politická kríza a musíme ju vyriešiť politickými prostriedkami. Na druhej strane je tu skutočný problém rešpektu k právu - právo musí byť rovnaké pre všetkých - ktorý nás tlačí, aby sme išli k súdu,“ doplnil Solbes. Podobný názor majú predovšetkým komisári z malých krajín.

Politika nad právo?

Opačný postoj zastávajú zástupcovia Nemecka a Francúzska. „Celkom by sme stratili dôveru a otrávili atmosféru medzi nami..., keby sme si navzájom hrozili právnymi žalobami,“ povedal už v novembri po rozhodnutí Ecofinu nemecký minister financií Hans Eichel. Odvtedy názor nezmenil. Na stranu Nemecka a Francúzska sa postavili aj niektoré ďalšie krajiny. „Udalosti 24. novembra (rozhodnutie Ecofinu) posilnili pakt stability,“ povedal dokonca írsky minister financií Charlie McCreevy. Agentúra Reuters citovala zdroje blízke Romanovi Prodimu, ktorý údajne pokladá podanie na súd za politicky nemúdre rozhodnutie.

Berlín a Paríž sa snažia fiškálnou politikou podporovať domáce stagnujúce ekonomiky v čase, keď oživenie prichádza do Európy pomalšie, ako by si mnohí priali. Redukcia daní bez znižovania vládnej spotreby má vyvolať nové investície, na druhej strane však spôsobuje dieru vo verejných financiách a rast dlhu, čo môže mať negatívny vplyv na stabilitu eura. Zároveň to vyvoláva nevôľu v niektorých menších krajinách, ktorých hospodárstva tiež na tom neboli najlepšie, a ktoré prijali nepopulárne opatrenia, len aby sa peňažnému trestu vyhli. To podnecuje názory o dvojakom prístupe k veľkým a malým štátom.

Pokuta rast nepodporí

Ani udelenie pokuty však nie je bezproblémové riešenie. Krajina, ktorá má problémy s vysokým schodkom, by musela zaplatiť ďalšie peniaze navyše a jej deficit by sa ešte zvýšil. Z hľadiska ekonomického rastu by to eurozóne vôbec nepomohlo.

Niektorí ekonómi preto nabádajú k reforme Paktu stability a rastu. Pedro Solbes už uviedol, že o mesiac bude komisia iniciovať zmenu politiky, ktorá bude efektívnejšie zohľadňovať potrebu dodržiavania fiškálnych pravidiel a zároveň bude brať ohľad na podporu ekonomického rastu. Má sa pritom oveľa viac prihliadať na rozdiely v zadlženosti jednotlivých krajín. Samotný pakt však meniť

Ak bude chcieť komisia rozhodnutie Ecofinu anulovať, musí tak urobiť do 24. januára.

Michal Mušák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.