Andalúzske pobrežie
Apartmány










ČT krajinou vína...
prof. PhDr. Ing. Štefan Kassay, DrSc., predseda DR I. D. C. Holding, a. s.

Mojím životným krédom je symbióza vedy a praxe. Tak bola nazvaná aj konferencia zorganizovaná pred necelými dvomi rokmi k môjmu životnému jubileu. Preto vítam iniciatívu Hospodárskeho klubu v zmysle nastolenej diskusnej témy Model spolupráce medzi priemyslom a vysokým školstvom, ktorá bude pertraktovaná 27. februára 2003. Je to častý námet diskusie v podmienkach I. D. C. Holding a v jeho jednotlivých závodoch. Som presvedčený, že k danej téme sa vyjadria aj ďalší odborníci rovnako zo školstva, ako i z praxe.

Po celý život som pracoval v priemysle a súčasne pôsobil na vysokých školách. O túto moju skúsenosť opieram tvrdenie, že kooperácia podnikov s vysokými školami je reálna, ak podniky požadujú konkrétne riešenia a školy ich vedia realizovať. Je to proces prinášajúci prospech obom stranám. V takom priemyselnom podniku, ako je napríklad I. D. C. Holding, sú využiteľné viaceré vedné odbory. Napríklad výrobkové inovácie z oblasti potravinárstva, organizačno-realizačné prístupy využitím metód priemyselného inžinierstva, konštrukcia jednoúčelových strojov a ich výroba pre konkrétne výrobné operácie, uplatnenie poznatkov moderného marketingu, realizácia public relations späté s výskumom trhu a podobne. Vždy je potrebné mať otvorené oči a vybadať príležitosť. Uvediem zopár vzájomne odlišných príkladov z nášho podniku:

Výsledky pokusov profesora RNDr. Libora Ebringera, DrSc., sa ukázali ako využiteľné aj v potravinárstve. Na základe klinických skúšok a po polročných experimentoch sme začali s výrobou sušienok s názvom Dr. Ebi. Sú to prvé sušienky s probiotickou mliečnou kultúrou na svete. Sú zaradené medzi produkty zdravej výživy. Podotýkam, že aj najväčší výrobcovia rešpektujú požiadavky zdravej výživy. Ukázali to posledné dve desaťročia v celosvetovom meradle.

Nové vedecké poznatky získané z odbornej literatúry a osobné konzultácie s poprednými slovenskými vedcami pod vedením doc. RNDr. Jozefa Trnovca, CSc., v konfrontácii s potrebami trhu prispeli k rozvoju trhu "zdravých" potravín určených pre inak zdravých ľudí - cukrovinky obohatené výťažkami z liečivých rastlín, fortifikované vitamínmi a minerálmi.

Na vedeckej báze je založený ďalší trend a to tzv. stimulanty, výroba cukríkov obsahujúcich stimulujúce látky, napríklad taurín, kofeín, guarana, a iné. Tento trh je nezvyčajne úspešný.

Automatické zariadenie na napichávanie paličiek do lízaniek používané v našom závode Figaro Trnava bolo pod vedením terajšieho rektora Trenčianskej univerzity v Trenčíne doc. Ing. Juraja Wagnera, PhD., vyrobené ako prototyp slúžiaci na overenie technológie podstatne znižujúcej výrobné náklady, zvyšujúcej produktivitu práce a výkonnosť doteraz používaných výrobných zariadení. Toto zariadenie sme vyvinuli s Fakultou mechatroniky Trenčianskej univerzity, ktorá vypracovala analýzu programového vybavenia s návrhom na optimalizáciu algoritmov pre toto technologické zariadenie. Dnes sa zariadenie naplno využíva a v jednej zmene ušetrí 47 ľudí, ktorí môžu vykonávať inú prácu.

Štúdiom metód priemyselného inžinierstva v spolupráci s profesormi Milanom Gregorom, Jánom Košturiakom a Branislavom Mičietom z Katedry priemyselného inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline sme objavili možnosti metódy Witness, pomocou ktorej modelujeme a simulujeme výrobné i administratívne procesy. To uľahčuje manažérske rozhodovanie a umožňuje zvýšiť produktivitu. Jednotlivé výrobné linky máme akoby pod drobnohľadom a dopredu vieme pri zmene istých parametrov, aké to bude mať dôsledky napríklad na počet vyrobených kusov za zmenu. Za dôležité považujeme zlepšovateľské hnutie a uplatnenie viacerých metód stimulácie.

Poznatky zo zahraničnej stáže na japonskej univerzite nás podnietili na vizualizáciu priamo na pracoviskách. Ukázalo sa, aký je to silný nástroj odvodený od vedeckej organizácie práce.

Iba z nášho podniku by som mohol uviesť najmenej stovku ďalších príkladov, ktoré dokumentujú náš akcent na poznatky a vzdelávanie. Vzdelávanie zároveň vidíme ako faktor na zvyšovanie produktivity, o čom máme dostatok dôkazov. Som presvedčený, že každý vedecký poznatok je dôležitý. Kvapka ku kvapke vytvára rieku poznania a skúseností. Lenže často sídlia na dvoch brehoch. Preto za akútne v súčasnej etape spoločenského rozvoja považujem vybudovanie mostov medzi oblasťami ľudského poznania a tvorivej praxe. Zámerne hovorím tvorivej, nie iba výrobnej. Aj výrobe predchádzajú tvorivé činy. Projekty, nové postupy, systémy zdokonaľovania kvality, samotný spôsob riadenia. V našej práci niet miesta pre osihotenosť, odtrhnutie jednotlivých čiastočiek denných skúseností či nových pohľadov. Každý, kto chce niečo nové priniesť, sa vzdeláva, napreduje. Usporadúvame brainstormingy, workshopy, porady tímov, prakticky kontinuálne prebiehajú dišputy o marketingu, zákazníkoch, potrebách ľudí. Je to proces, ktorého najvyššou métou je posun úrovne na prospech všetkých zamestnancov a relevantného okolia. Aby som nezabudol, súčasťou napredovania, ako akcentujem, je aj odborná publikačná činnosť. Publikovať by však nemali výlučne iba teoretici, ale aj ľudia z praxe. Konkrétne skúsenosti v jednotlivých podnikoch môžu byť racionálnym základom pre hlbšie skúmanie a nachádzanie riešení.
Hospodársky denník, 11. februára 2003