Andalúzske pobrežie
Apartmány










ČT krajinou vína...

Pozvánka (slovenčina)

Pozvánka (nemčina)


O Európe, o jej integrácii a o eurozóne,
ako aj o europanstve

"Aký je, aký môže a aký má byť náš svet ?", to bola hlavná diskusná otázka XII. valného zhromaždenia a celkove 233. podujatia združenia. O EU v globalizujúcom sa svete, o výzvach a príležitostiach hovoril podpredseda vlády, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR M. Lajčák.

Pozvanie diskutovať dostal aj bývalý rakúsky vicekancelár a minister financií Johannes Androsch, ktorý sa plných tridsaťjeden rokov venuje podnikateľskej činnosti, ale patrí medzi autority rakúskeho i stredoeurópskeho spoločenského života. Ako jeden z lídrov sociálnej demokracie napomáhal pri zhmotňovaní schumanovských myšlienok o novej Európe a vôbec o celoeurópskej integrácii.

I keď príjazdové cesty sa ráno 13. decembra takmer znehybneli na tridsať minút až hodinu vďaka viacerým hromadným nehodám a v kolonách uviazlo pätnásť členov, chrípka a ďaľšie nemoci "odvelili" na lôžka devätnásť členov, tak medzi 9.45 až 10. hodinou sa počet zo štrnástich prítomných 83 členov a 18 hostí. Krátko po otvorení zhromaždenia prišlo ešte sedem rakúskych hostí – spolupracovníkov a blízkych rodine J. Androscha. Medzi hosťami bol aj rakúsky veľvyslanec M. Vuketic.

Po krátkom úvode správcu P. Kasalovského, ktorý vyjadril aj úctu náhle zosnulému dlhoročnému 50-ročnému členovi Ondrejovi Patarákovi, päťdesiatpäť minút hovoril M. Lajčák a o dve minúty menej J. Androsch. (Na inom mieste zverejňujeme úvodné slovo P. Kasalovského, ako aj linky na zvukový záznam z vystúpení M. Lajčáka a J. Androscha.) Na ich názory reagovali prezident PSS, a.s. I. Béreš, prof. Ing. Ivan Haluška, DrSc. a Ing. V. Synek. Dekan DF ČVÚT prof. Ing. M. Svítek, CSc. odovzdal na zverejnenie prezentácie názorov o znalostnej spoločnosti v europskom meradle.

Za zvukov slávnostných fanfár vyhlásil správca P. Kasalovský za laureáta Zlatého biatca za nového laureáta Zlatého biatca za rok 2012 J. Androscha. (Slovo o J. Androschovi zverejňujeme na inom mieste.) Medzi prvými gratulantmi boli predseda výboru J. Gabriel, podpredsedníčka výboru T. Lovíšková a veľvyslanec J. Kružela. Pozdravil ho aj prof. Ing. F. Malík, DrSc., ktorý mu venoval výber z vynikajúcich vín Malokarpatskej oblasti.

V druhej časti členstvo schválilo Správu o činnosti od XI. VZ, ako aj zámery na obdobie rokov 2013-2015. (Zverejňujeme ich na inom mieste.) Jednoznačne súhlasilo aj s návrhom úprav v Stanovách, ktoré navrhol správca združenia P. Kasalovský. S veľkým záujmom a v pohode si členstvo vypočulo rozprávanie F. Malíka o súčasnom vinárstve na Slovensku.

Diskusia o prejavoch M. Lajčáka a J. Androscha pokračovala vyše dvoch hodín aj po oficiálnom ukončení XII. valného zhromaždenia.

Foto : E. Szombatová



Rakúska celebrita J. Androsch v rozhovore pred otvorením zhromaždenia
s organizátorom klubových aktivít P. Kasalovským.



"Kto iný ako M. Lajčák môže otvoriť našu tému o Európe ? Už raz tu bol a získal sympátie...", povedal hneď na úvod P. Kasalovský.



Dr. J. Androsch bol ikonou európskej sociálnej demokracie v 70-tych rokoch.



Sestra J. Androscha Sonja (v strede) priniesla do rokovacej sály pohodu.



Miroslav Lajčák.



Johannes Androsch.



Bývalý generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Ľ. Lopatka, podpredsedníčka výboru združenia T. Lovíšková a sociológ-analytik súčasnej spoločnosti V. Synek (zľava).



Predseda výboru združenia J. Gabriel (vpravo) s J. Androschom ukazujú diplom laureáta Zlatého biatca za rok 2012.



Osobnosť slovenského vysokého školstva a vinárstva prof. Ing. Fedor Malík, DrSc. venoval J. Androschovi zo svojich najvzácnejších vín.



Otvorenie XII. valného zhromaždenia P. Kasalovský


Zvukový záznam prejavu M. Lajčáka.



Zvukový záznam prejavu J. Androscha, simultánny preklad Simulta.



Slovo o dr. J. Androschovi

Einige Worte ...


Správa správcu XII. valnému zhromaždeniu
združenia Neformálne ekonomické fórum Hospodársky klub,
Bratislava, 13. december 2012

Dámy a páni,

predchádzajúce jedenáste valné zhromaždenie bolo rozdelené na dve časti. Prvá časť sa uskutočnila 29. októbra 2009 a druhá bola o tri mesiace neskôr 26. februára 2010. Schválilo rámec našich aktivít :
  • venovať sa problematike občianskej zodpovednosti a ľudskej dôstojnosti,
  • na základe domáceho surovinového a ľudského potenciálu dávať podnety na podporu zamestnanosti,
  • vytvárať priestor na realizáciu efektívnych riešení životného prostredia a jeho revitalizácie, osobitne vody,
  • napomáhať národnému rozvoju,
  • pôsobiť v súlade s klubovým memorandom na novú kvalitu vzťahov s Maďarskom a s ostatnými štátmi EÚ,
  • a pričiňovať sa o podporu myšlienok mieru a šťastia v spoločnosti.
Dnešné XII. valné zhromaždenie sa uskutočňuje na začiatku nového a v poradí tretieho klubového desaťročia. Popri bilancii uplynulého obdobia má stanoviť zameranie klubových aktivít na obdobie 2013 a 2014, čo je v súlade s našimi stanovami klubu. Pre informáciu najmä nových členov treba uviesť aj to, že funkčné obdobie správcu, výboru, ako aj revízora - na základe elektronických tajných volieb k 31. 12. 2009 a následného uznesenia XI. valného zhromaždenia - sa skončí výnimočne až o rok. V súvislosti s voľbami správcu a funkcionárov sa pre dnešné valné rokovanie navrhuje zmena "Stanov...", ktorá bude predložená na schválenie v návrhu uznesenia.

Hospodárenie klubu za roky 2009 až 2011 schválil výbor v súčinnosti s revízorom a na základe schválených výsledkov hospodárenia, boli riadne podané dobrovoľné daňové priznania.

Vážené zhromaždenie,

bilancia klubových aktivít je bohatá a zodpovedá zameraniu, ktoré schválilo XI. valné zhromaždenie. Naše združenie sa podpísalo 26. novembra 2009 pod Košický občiansky protokol o vode, vegetácii a klimatickej zmene, iniciovaný Michalom Kravčíkom. Na 82. riadnom zhromaždení 14. decembra 2009 diskutovalo o s premiérom Robertom Ficom. Na 83. riadnom zhromaždení 26. februára 2010 začalo celoklubovú diskusiu na tému : "Je tu čas konca hospodárskej, resp. civilizačnej krízy, alebo jej ďalší reštart ?", za účasti českého jadrového fyzika Vladimíra Wagnera, predstaviteľa francúzskej investičnej organizácie EPEE Jacqua Hogarda a ministra hospodárstva SR Ľubomíra Jahnátka.

Na programe 83. riadneho zhromaždenia 27. mája 2010 bola prvé pokračovanie celoklubovej diskusie s prezidentkou parížskeho Inštitútu pre demokraciu a spoluprácu Nataliou Naročnickoj a s ministrom zahraničných vecí SR Miroslavom Lajčákom. O aktuálnej situácii vo svetovom hospodárstve a financiách hovoril Juraj Sipko. Klubové fórum prijalo bez pripomienok memorandum "O politickej a ľudskej zodpovednosti k parlamentným voľbám". Ďaľšie 84. riadne zhromaždenie bolo 28. septembra 2010 a pokračovalo celoklubovej diskusie s čiastkovou témou "Korupcia a hospodársky avanturizmus". Diskutovali Jan Keller a prezident AV RF Aleksander Nekipelov a ďalší zahraniční hostia.

Správca združenia Peter Kasalovský informoval o klubových aktivitách a podnetoch z členskej základne prezidenta SR Ivana Gašparoviča na osobnom prijatí 18. októbra 2010. Odovzdal mu aj vyhlásenie klubovej reprezentácie z 8. októbra 2010 "O hamletovských otázkach v slovenskom priestore 21. storočia". Na 85. riadnom zhromaždení 16. decembra 2010 bol hosťom predseda Národnej rady SR Richard Sulík. Správca Peter Kasalovský hovoril osobitne o klubových vyhláseniach a memorandách a ich efektívnosti od 1993. roka.

V 2011. roku sa teda uskutočnili štyri riadne zhromaždenia, ktoré sa venovali otázkam celoklubovej diskusnej témy za účasti prominentných domácich a zahraničných hostí.

Český sociológ Jan Keller s príspevkom "Ohrozená stredná vrstva" vystúpil 3. marca 2011. O globálnej kríze hovoril Peter Staněk 24. mája 2011. Na programe bola aj videokonferencia s Centrom S. Wiesenthala z Los Angeles o nezastupiteľnej úlohe židovskej obce pri ochrane pred ultrapravicovým a fašizujúcim vývojom vo svete.

Na 89. zhromaždení 25. októbra 2011 dominovali témy "Zelený rast a adaptácia na zmenu klímy" ministra životného prostredia SR L. Nagya a "Korupcia a kontrolná činnosť" od predsedu NKU SR Jána Jasovského. Na 90. riadnom zhromaždení 22. novembra 2011 o situácii v pôdohospodárstve hodnotil minister Zsolt Simon a o podnikateľskej zodpovednosti hovoril Oszkár Világi.

Dvadsiaty rok klubového života otvorilo prijatie 12-člennej klubovej reprezentácie prezidentom SR Ivanom Gašparovičom. Výmena názorov na aktuálne spoločenské a hospodárske otázky trvala 90 minút. V predmetnej téme pokračovalo diskusiou aj 91. riadne zhromaždenie 15. marca 2011. Na nasledujúcom 92. riadnom zhromaždení 14. júna 2012 sa k 20. výročiu vzniku Slovenskej republiky a potrebám republiky a jeho obyvateľstva vyjadrili posolstvom Jeho Eminencia Ján Chryzostom Korec, bývalí premiéri Iveta Radičová a Ján Čarnogurský, exminister Lázsló Miklós a veľvyslanec pri EÚ Ivan Korčok a o podmienkach efektívnosti novej vlády Roberta Fica hovoril správca združenia Peter Kasalovský.

Vážené dámy, vážení páni,

6. septembra 2012 správca združenia Peter Kasalovský reagoval listom zakladateľovi World Economic Forum prof. Klausovi Schwabovi na Správu WEF o globálnej konkurencieschopnosti a pozícii SR. Na 93. riadnom zhromaždení 9. novembra 2012 sa aj tejto téme venoval v úvode brainstormingu "Vývoj slovenskej spoločnosti v roku 2012, jeho výsledky a možnosti so zreteľom na Správu WEF o globálnej konkurencieschopnosti, situáciu v EÚ a eurozóne". O anestéze a "debilizácii" (to je prosím odborný termín) slovenskej spoločnosti hovoril aj Vladimír Synek. Podnetom pre novú kvalitu komunikácie je list reprezentantov nášho združenia "O kvalite života v SR" z 9. novembra 2012 predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi.

Dnešný program XII. valného zhromaždenia, a zároveň 94. riadneho zhromaždenia a celkove 233. podujatia od 19. augusta 1993, ktorým je expozé ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka a úvahy o európskej situácii a jej riešeniach nášho vzácneho rakúskeho hosťa Hannesa Androscha sú de facto symbolickou bodkou za dvadsiatym rokom klubu. K výpočtu treba dodať, že sa uskutočnili aj dve tradičné moravsko-slovenské stretnutia. V uplynulom období sme boli hlavným organizátorom prestížnej ceny Zlatý biatec, ako aj tradičných ankiet World Politician, BEST BANK, Najsympatickejší poslanec NR SR a člen vlády SR, a v tomto roku aj III. ročníka ankety Desať NAJ - uznávanejších.

Vážené zhromaždenie,

musím zdôrazniť, že sme prežili so cťou vďaka morálnej aj finančnej podpore viacerých členov nášho združenia. Avšak, popravde, boli sme a sme v určitej miernej, lež bolestivej depresii z vývoja spoločenskej a hospodárskej situácie, ako aj z konkrétnej politickej arogancie a občianskej pasivity v našej krajine. Naše nálady veľmi silne negatívne a bez prerušenia ovplyvňujú aj svetové a európske pomery, predovšetkým spochybňovanie Európskej únie, eurozóny, a to bez rešpektovania nevyhnutnosti pravdivého odpočtu za výsledky vládnutia (vývoja). Je tu aj "odklon" od proklamovaných ideálov občianskej spoločnosti a tvorby podmienok pre vznik jej historicky prvého modelu v praktickom živote.

V uplynulom období sme sa venovali jednotlivým zámerom - témam stanovených XI. valným zhromaždením. S miernou trpkosťou konštatujem, že väčšine našich ľudí v politike, teda tých, ktorí sa dostali k moci a ich spolupracovníkom boli a sú "nedôležité". Nemáme síce patent na rozum, ako sa vraví, ani ho nemáme na pravdu, ale za dvadsať rokov sa potvrdila neomylnosť tohto fóra. A tiež jeho prezieravosť. Dalo by sa uvažovať o tom, čo nás vyšiel taký nezáujem až ignorancia zo strany ľuďom zvolených politikov, resp. politických strán. Nemá to však praktický význam, keďže títo politici sa dostali do politiky legálne, teda z vôle ľudu – vôle voličov. Keby sa aspoň títo ľudkovia poučili s povolebnej situácie, ale to by išlo už o sci-fi.

Výnimky medzi politikmi však jestvujú. S viacerými sme sa opäť stretli pri slávnostnom vyhlasovaní výsledkov III. ročníka ankety Desať NAJ- uznávanejších v kategórii Politik – Verejný činiteľ (I. Radičová, J. Čarnogurský, V. Tkáč, L. Miklós ...). Akoby sa u nás nevnímali príklady takých osobností, akou je kardinál Korec, náš vzácny člen a tiež laureát miléniového Zlatého biatca. Tlmočím jeho osobné pozdravy a poďakovanie s ocenením našej trojročnej činnosti. Rád si pripomínam viaceré naše diskusie, z ktorých som si odniesol takpovediac nový zdroj vôle a trpezlivosti, no i viac rozhodnosti pre tlmočenie našich názorov, postojov a stanovísk konkrétnym adresátom a verejnosti.

Nie sme ani nebudeme poplatní jednotlivým politickým garnitúram. I keď z takéhoto postoja sa nevyklube nič dobré, pokiaľ za dobré nebudeme považovať spoločenskú pozíciu : "Byť v nemilosti..." ?! Ale práve v tejto nelichotivej spoločenskej pozícii nás vždy morálne podrží výrok od majstra Lao´C, "Pravdivé slová nebývajú krásne, krásne slová nebývajú pravdivé." Teda pozícia pre nás vôbec nie nová. Od 1993. roka sme boli do takej pozície "odsúdení" vždy najmenej na 3-nách vládneho mandátu. Faktom však je, že väčšina členov vlád, ktorí mali pocit jedinečnosti (blízkej genialite) a všemohúcnosti, nemajú oporu vo verejnosti. Tá väčšina pomaly, ale isto speje do triezvosti. Azda si tu nemusíme pripomínať, čo všetko si už politickí lídri vymysleli, alebo, čo šírili ako pravdu-pravdúcu a takmer neriešiteľnú ? V súčasnosti znejú hrozby o rozpade EU, alebo o jej zoštíhlení o jeden a viac štátov, o rozklade eurozóny, presviedčanie más o bezalternatívnosti systému ... atď.

Dámy a páni.

Snáď by už aj stačilo takého folklóru. Nebudeme sa tu dnes vynášať do nebeských výšin za to, čo všetko sme vykonali za dvadsaťročie pre dobré meno republiky, pre kvalitu našich vzťahov so zahraničím, pre pochopenie nášho národa v blízkom aj vo vzdialenom svete ! Mohli by sme vyrobiť dokument o názoroch, ozajstnej pravde o realite a budúcnosti, vyprodukovaného našimi členmi, ale aj našimi hosťami na najvyššej spoločenskej, ale aj vedeckej úrovni.

To už bolo a bodka (!), lebo všetci by sme mali myslieť na to, aby sa realita stala prijateľnou pre najširšie občianske vrstvy. Musíme, a my vskutku musíme, zabojovať proti tliachaniu z najrôznejších strán politického spektra a jeho voľkaniu si v sebachvále - sebaklame. Lebo raz niekto verejne vystaví záverečný účet, tak ako pred rokmi...

Treba v tejto súvislosti zdôrazniť aj to, že najväčším pomocníkom spomínaných adeptov politiky sú média a v nich kopec ľudí so sklonom k vulgárnej lineárnosti. Z nich mnohí ani len netušia, ako sú zneužívaní... Pred niekoľkými týždňami vyslali do verejnosti napríklad takú informáciu, a to bez uvedenia zdroja, že z hľadiska prosperity sme na 37. mieste. Opomenuli doplniť túto fantastickú správu, či je to v Európe, vo svete, alebo v blízkom kozme, ako aj, čo sa myslí pod termínom "prosperita". Faktom je, že touto informáciou nespôsobili všeobecnú radosť - veselie, no aspoň dobre pobavili mysliacich a vzdelaných ľudí v tejto krajine.

Roky vieme, čo nefunguje, napríklad nefunguje nám občan. Nielen u nás, ale v celom západnom svete, ale aj v centrálnej a východnej Európe. Nanajvýš sa zjavuje pred a potom vo voľbách. Počty voliacich však klesajú a vôbec neohurujú. A politici sa nimi nevzrušujú, ba "úbytok" voličov nepovažujú za znepokojujúci. Zaujímať sa o vlastný domov a riešiť jeho budúcnosť, to je prirodzené, a teda hádam aj normálne. Aj v našom združení máme občas – v istých periódach – problémy s komunikáciou smerom na verejnosť a aj na našich fórach. Azda sú naši členovia inšpirovaní v takomto správaní sa našimi "lídrami" ? Alebo volia to pohodlnejšie slovenské, " Nehas čo ťa nepáli." A pri tom vidia ako ekonomicky vyhorela chalupa - zvaná Slovensko.

Vážené zhromaždenie,

po konzultácii s členmi výboru odporúčam, aby sa zachovalo na ďalšie dvojročné obdobie aj doterajšie zameranie našich aktivít, formulovaných XI. valným zhromaždením. Osobitnou úlohou by však malo byť pôsobenie na vládnu moc, aby vyvíjala maximálne úsilie na posilňovanie Európskej únie, eurozóny a na ďalšiu revitalizáciu krajiny. Nemenej sa však budeme musieť zaujímať o to, či sa konečne začne rozumná, zmysluplná, ale aj efektívna tvorba nových domácich zdrojov a spolu s nimi aj pracovných miest. Či sa začneme prispôsobovať nezvratnému faktu, že počet klasických pracovných miest významne znižujú a menia ich charakter na nepoznanie inteligentné technológie a programy (!).

Ostáva nám len jedno. Pokiaľ chceme, a ja verím, že chceme lepšiu spoločnosť, pričiňovať sa o autoritu štátu a jeho orgánov, o ich funkčnosť. Vyžadovať potrestanie každého, kto bude znevažovať a predovšetkým nerešpektovať náš právny systém, kto bude hamovať poriadok a disciplínu.

K tomu sa neodhodlala ani jedna vláda i keď väčšina voličov si to vždy želala. Aj preto, že neboli vyslyšaní, ba boli klamaní a podvedení, máme tu dnes masu mlčiacich a v nejednom prípade aj rezignujúcich občanov. Treba sa nám pričiniť aj obnovu dôvery občanov voči polícii, prokuratúre a justícii.

V tomto rámci odporúčam členstvu prijať aj navrhované zmeny v Stanovách (Viď. príloha správy), keďže tieto zodpovedajú meniacim sa podmienkam v práci a v živote.

V Bratislave, 11. novembra 2012


Prof. Ing. M. Svítek, CSc. :
Vytvárame znalostnú spoločnosť


CSC AEE Company


Prof. F. Malík o našom vinárstve