Andalúzske pobrežie
Apartmány










ČT krajinou vína...

Pozvanie na 16. marca »        Invitation, 16. 3. 2017 »


Dvadsiatypiaty rok života : 112. riadne zhromaždenie
a celkove 261. podujatie

Šestnásty  marec 2017od 11. h do 16. h v Pálffyho paláci na Zámockej ul. 47 v Bratislave

 

  Program

Správa o Slovensku

Druhé pokračovanie s témami :  Bezpečnosť, Inteligencia,  Média a Obranyschopnosť

 

 Pocta gen. Augustínovi Malárovi,

zavraždenom v polovici marca 1945 v koncentračnom tábore Flossenburg

 

Slávnostné vyhlásenie zahraničných a slovenských laureátov

mimoriadnej edície „Mierovej ceny zo Slovenska 2015“ za rok 2017,

zahraničných a slovenských laureátov Zlatého biatca za rok 2016

a víťazov tradičných internetových ankiet XIV. ročníka Najsympatickejší politik sveta – World politician, II. ročníka Svetová osobnosť mieru a bezpečnosti,

II. ročníka Najsympatickejšia osobnosť slovenskej politiky

a XVII. ročníka BEST BANK

 

Prejavy zahraničných a slovenských osobností  na tému :

Prečo potrebujeme mier ?

 

Prezentácie

Dejiny sebavedomia Slovákov

Legacy Team Europe

 
 

Celé zhromaždenie bude simultánne tlmočené : Slovenčina/Francúzština

  

„Prezidenti veľmocí nemôžu byť len hlavami vlastných štátov, ale mali by mať prirodzenú autoritu osobností, ktoré rozmýšľajú o dnešku a budúcnosti všetkých súčasníkov. Mali by byť aj spolu veľkou a nezastupiteľnou trojicou, ktorá garantuje  prirodzenú túžbu rozumove spôsobilých a citove vyspelých ľudí po dôstojnom a mierovom živote.

Od svojho vzniku, a intenzívnejšie od 2001. roka sa usilujeme o to, aby veľmoci a ich predstavitelia takto začali vnímať svoju pozíciu a svojím spôsobom aj zodpovednosť za vývoj civilizácie. To je snahou nášho 24-ročného združenia a jeho Medzinárodného mierového výboru, ktorý  vyzýval aj amerického a ruského prezidenta, aby iniciovali zvolanie celosvetovej mierovej a bezpečnostnej konferencie.

V našom akoby márnom úsilí o vytvorenie „červenej linky“ a svojím spôsobom najľudskejšieho spojenia aj  s americkým, čínskym a ruským prezidentom budeme pokračovať.“

Medzinárodný mierový výbor, Bratislava, 13. decembra 2017

 

Partneri

janom, s.r.o., SQuared Ltd., N.Y., USA
a Tibor Mikuš, prezident Slovenského jadrového fóra


O 5 mesiacov sa začne jubilejný dvadsiatypiaty rok života združenia

Normálne aj sympatické a predsa výnimočné osobnosti

V Pálffyho paláci na bratislavskej Zámockej ulici č. 47 sa vo štvrtok 16. marca konalo 112. riadne zhromaždenie a celkove 261. podujatie združenia. Zúčastnilo sa 101 členov a deväť hostí. V rokovacej sále boli občania Slovenskej republiky, Českej republiky, Francúzska,  Chorvátska, Lichtenštajnska, Nemecka,  Ruska, Slovinska, Talianska a Spojenýchštátov.

Zhromaždenie otvoril predstaviteľ združenia P. Kasalovský. (Jeho príhovor zverejňujeme na tomto priestore.) Rokovanie pokračovalo 2. časťou Správy o Slovensku. Téme Média sa venoval G. Murín, problematike Obranyschopnosti republiky genmjr. Ing. S. Naďovič a o pozíciách Inteligencie v blízkej budúcnosti hovoril P. Kasalovský. Na tému Bezpečnosť republiky a jej občanov mal hovoriť gen. PaedDr. T. Gašpar, ale nestalo sa tak kvôli mimoriadnym pracovným povinnostiam. 

Výbor združenia sa obráti na členov združenia s prosbou finančne prispieť na pamätník jednému z iniciátorov SNP gen. Augustínovi Malárovi, ktorý bol zavraždený v polovici marca 1945 v koncentračnom tábore Flossenburg. Genmjr. Ing. S. Naďovič inicioval túto aktivitu, pričom informoval viacerých členov o vojenskom, no i civilnom živote gen. A. Malára.

Po prestávke informoval predsedajúci P. Kasalovský o tom, že Medzinárodný mierový výbor prijal na svojej schôdzi 9. marca 2017 v Českej republike Vyhlásenie o hrozbách z robotizácie zbraní. (Vyhlásenie je zverejnenené na inom mieste.)

Devínskymi fanfárami od E. Suchoňa predsedajúci a spoluiniciátor Medzinárodného mierového výboru P. Kasalovský otvoril slávnostný akt vyhlásenia nových laureátov „Mierovej ceny zo Slovenska 2015“ za rok 2017 (mimoriadna edícia bola schválená osemnástimi z 25 členov Medzinárodného mierového výboru)  a Zlatého biatca za rok 2016, ako aj víťazov tradičných ankiet WorldPolitician, Najsympatickejšia osobnosť slovenskej politiky, Best Bank a  Svetová osobnosť mieru a bezpečnosti. (Podstatnú časť príhovoru P. Kasalovského a zoznam laureátov a víťazov ankiet zverejňujeme na inom mieste.)

Z ocenených sa svojími názormi na otázky mieru, bezpečnosti, morálky a medziľudských vzťahov prezentovali francúzsky veterán, spisovateľ a podnikateľ J. Hogard a politológ a publicista J. Baránek. (Skrátené zvukové záznamy prejavov zverejňujeme na inom mieste.)

V záverečnej časti zhromaždenia historik PhDr. Dušan Kováč, DrSc. prezentoval projekt Petra KršákaDejiny sebavedomia – Diplomati bez pasu. Legacy Team Europe prezentoval svoje prípravky na celkové posilnenie zdravia.

Neformálne výmeny názorov pokračovali 90 minút na spoločenskom stretnutí.

-vs-

Foto : E. Szombatová

Vpravo prof. M. Kováč, vedľa neho francúzsky veterán, spisovateľ a podnikateľ J. Hogard.


Prof. Š. Kassay (od chrbta), v centre P. Kasalovský a vedľa neho prof. J. Breza diskutujú o tom, či vládne pri hodnotení procesov v spoločnosti a vo svete vôbec pesimizmus, alebo realizmus.


Nový laureát Mierovej ceny zo Slovenska 2015 za rok 2017 R. Biermann v spoločnosti prvých gratulantov. Zľava J. Gabriel, T. Mikuš, genmjr. S. Naďovič a P. Kasalovský.


Víťaz hlasovania 299 osobností za Zlatý biatec 2016 prof. M. Kováč.


Laureát Zlatého biatca 2016 RNDr. P. Krasnec, PhD, MBA.


Partner Hibrand Industries R. Bettega z Lichenštejnska prišiel s partnerkou pre Zlatý biatec 2016.


Prof. J. Breza spolu s J. Gabriel odovzdávajú zástupcovi ruského veľvyslanca A. Šabanovi osvedčenie o víťazstve v ankete Svetová osobnosť mieru a bezpečnosti pre prezidenta RF V. V. Putina.


Politológ a konateľ agentúry POLIS J. Baránek s manželkou a s T. Mikušom čítajú text na diplome laureáta Zlatého biatca 2016.

Uvodné slovo P. Kasalovského

Mám tú česť otvoriť 112. riadne zhromaždenie a celkove 261. podujatie nášho združenia. Osobitne sa tešíme účasti francúzskeho veterána, spisovateľa a podnikateľa JacquesaHogarda, a filmového producenta Rudolfa Biermanna, ktorý stojí za historickým česko-slovenským filmom Masaryk.

Naše pozvanie prijalo aj niekoľko osobností, ktoré boli nominované na prestížny Zlatý biatec za rok 2016 a na„Mierovú cenu zo Slovenska 2015“ za rok 2017. Sú tu aj osobnosti, ktoré figurovali v našich tradičných internetových anketáchWorldPolitician, Svetová osobnosť mieru a bezpečnosti, Best Bank a Najsympatickejšia osobnosť slovenskej politiky.

Tlmočím vám pozdravy našich zahraničných priateľov, osobitne prezidenta americkej spoločnosti MEBO Group KevinaPeng Xu-a a bývalého ruského premiéra ViktoraZubkova. Kvôli pracovným povinnostiam sa ospravedlnilo tridsaťsedem riadnych členov a veľvyslancov. Okrem iných predseda NR SR Andrej Danko, predseda Svetovej komorovej federácie a predseda SOPK Peter Mihók, poslanci Európskeho parlamentu Jan Keller a Eduard Kukan.

Pred týždňom sa štrnásť členovzdruženia a jeho Medzinárodného mierového výboruopäť diskutovalok aktuálnym otázkam spoločenského života.Ide o vyše dvadsaťročnú tradíciu takýchto diskusií na Morave. Takáto výmena názorovpredchádza vždy prvému jarnému a tiež poslednému zhromaždeniu v kalendárnom roku. 

Vážené zhromaždenie,

odjakživavznikali podivné komunity, ktorých členovia dospeli k názoru, že sú predurčení, ba dokonca vyvolení, ale aj povolaní priam tajomnými silami  určovať vývoj iných ľudí, no i štátov, ba celého sveta. A to s vedomím, že sú to oni, kto určuje,  čo si môžeme a hlavne,čo si máme myslieť, ako konať.

Pred 21 rokmi som bol pozvaný na šálku kávyGeorgomSorosom. Bolo to v čase, keď sa rozhodol u nás založiť Nadáciu otvorenej spoločnosti. Jeho myšlienky ma zaujali a aj provokovali. A vtedy, dámy a páni, by som s istotou vylúčil, že práve v jeho mene a za jeho financie bude dnes na Slovensku potláčané právo na názor.

Na  mediálne, no i spoločensky, hospodársky,  politicky – štátne a vládne významných postoch sú akoby jeho ľudia. Chcú „diktovať“, čo je správne a čo si máme myslieť. A dnes už majú snahu robiť aj personálnu politiku. Za nimi sú všakkonkrétne podnikateľské skupiny, ktoré chcú vládnuť. Tie sa nepoučili   v histórii. Mali by si zopakovať  z dejepisunapríklad to, čo jenapísané o dvadsiatych a tridsiatych rokoch minulého storočia v Nemecku a v Taliansku. Napokon by si mali  pripomenúť to, ako vznikla  historicky najširšia celosvetová koalícia proti túžiacim po svetovláde.

A v závere svojich návratov do minulosti by si mohli preštudovať, ako to bolo s Postupimskou dohodou. Kto vôbec inicioval odsun sudetských Nemcov z Československa, a čo odkázal  občanom vtedajší prezident Eduard Beneš. Netrúfam si odhadnúť, koľkí ľudia z vydávajúcich sa za elitu národavedia, o čom to bolo a o čom to je.   Žiaľ, história sa opakuje,  a to vo veľmi  skrátených intervaloch v porovnaní s minulosťou.

Vážené zhromaždenie,

vytrvale už niekoľko rokov upozorňujeme na trestuhodnú nezodpovednosť politikov doma a v spriatelenom zahraničí. Ich predstava o vývoji EÚ, resp. verejnom blahu je absurdná a vyvolávajúca v masovom meradle praobyčajný ľudský, sociálny, no aj existenčný strach.

Na tomto neblahom stave majú najväčšiu zásluhu politici, teda viacerí z Rady EÚ a z Európskej komisie,no i viaceré vlády členských štátov. Tí,  ktorí svojím konaním napomáhajú deštrukcii Európskeho domu. Tí, ktorí dehonestujú partnerov za to, že majú iný názor a nepodvoľujú sa ich nátlaku. Takéto „partnerské vzťahy“  príliš pripomínajú časy, ktoré sa už nemali opakovať.  Nevyhnutné potreby integrácie začali títo vodcovia opomínať, obchádzať, deformovať, či doslova zatracovať.

Faktom je, že bez  otvorenej komunikácie otvorili Európu masovej migrácii.Nimi deklarovaný úmysel „ľudskej solidarity“ sa  však nemohol naplniť, a to bolo známe. Nepripravenosť „poskytovateľov a prijímateľov ľudskej solidarity“ založila bezpečnostné riziká.

Dodnes sa nikto z týchto politikov verejne neospravedlnil maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za dehonestáciu jeho osoby.  Ani páni Junkers aSchulz, ktorý z čela Európskeho parlamentu zbehol na pozíciu lídra SPD s naivnou predstavou, že porazí v parlamentných voľbách pani Merkelovú.

Necítime sa  byť „ochránkou“ Viktora Orbána, ale je to o čistom víne. Je to o princípe, o tom, čo znamená v praktickom živote organizmu EÚ sloboda, bratstvo a rovnosť ?! Je takýto pojem „čisté víno“ známy  pánoviTuskovi a pánovi Šefčovičovi, čipani Mogheriniovej, atď. ?!

Kde je tá  Európa spred dvadsiatich-pätnástich rokov, alebo aspoň spred  piatich rokov ?! To je otázka, ktorú si kladú normálni Európania. Nie vyznávači superštátu, ktorý by sa mohol stať realitou pri náraste počtu azylantov, či migrantov na viac ako desať percent z obyvateľstva tej-ktorej krajiny.

Dámy a páni,

vyše dvadsaťštyri rokov a šesť mesiacov pôsobí naše združenie. Podpísalo sa pod celý rad dokumentov : za celoeurópsku integráciu, za jej obranyschopnosť, za právo na názor, za riešenie životných podmienok rómskeho etnika,  za spojenectvo so Spojenými štátmi, za antikorupčné opatrenia, za dobré susedské vzťahy medzi národmi a ich štátmi, za antifašizmus, ako aj za pevnú vládu D. J. Trumpa ...

A nielen my myslíme, ale dúfame vzmenu myslenia. Disidentka a chartistka, spisovateľka Lenka Procházková napísala toto : - ... Na sepětí minulosti a přítomnosti s budoucností je dnes embargo. Chováme se, jakobychom žili v bezčasí. A zatímse čas nachyluje. Obranné mechanismy, mezikteré patří například instinkt, pozvolna mizí, když jsou a takovány nepřetržitým proudem informací. Většina těch informací má jepičí životnost a nulovou výpovědní hodnotu. Přesto si namlouváme, že jsme in.

(...) Máme, cojsmenechtěli. Žijeme ze dne na den a ve strachu, co bude zítra. A zítramůžebýt i válka. Ekonomovéseobávají, že je neodvratná. Zbrojařské koncerny v to doufají. -


Dámy a páni,

na druhej strane – na protipóle akoby bola redaktorka satelitnejtelevízie MSNBC Mika Brzezinski. V programe "MorningJoe" vyhlásila 2. marca, že úlohou médií je "určovať, čo si ľudia majú myslieť".

Dodnes mám v pamäti jedinečné, kultúrne, racionálne a podnetné diskusie z prvej polovice 80-tych rokov otca onej dámy, dnes 88-ročného  ZbigniewaBrezinského so sovietskym partnerom dnes už 90-ročným  ValentinomFalinom.Obaja  „projektovali“ do hláv vtedajších lídrov budúcnosť sveta, a predovšetkým zjednotenie Nemecka. A pri tom vôbec nemuseli hlásať, že   :"Čo si ľudia majú myslieť, to je naše práca“. Ľudí so zdravým rozumom presvedčili a navigovali, ako hodnotiť procesy, javy a konkrétne akty.

Vážené zhromaždenie !

Je tu čas návratu k demokracii. Na jej reštart. Hovorím to preto, lebo aj dnes v tejto sále sú osobnosti, ktoré si bohato vystačia s vlastným rozumom. Váš intelekt, a to čo ste dokázali,sú závideniahodné.  A to nehovorím len o tých, ktorým dnes vzdáme poctu. Každého z nás by mali vaše úspechy inšpirovať k osobnostnému a duševnému rastu, vzdelanosti – rozhľadenosti, poznaniu reálneho života a pochopeniu šťastia, či zmyslu života. Ako ľudia si iste vystačíme bez spomínaných samozvaných vyvolencov.

Dnes sme vskutku na hranici stability a nestability. O to sa postarali lídri, ktorých zatiaľ nemá kto poslať do zabudnutia. Sú zabetónovaní na svojich miestach bez ohľadu na to, že fungujú v nesúlade, ba dokonca sú v príkrom rozpore s vôľou  najširších vrstiev obyvateľstva v celoeurópskom priestore.

Je tu snaha o debakel Roberta Schumana, Helmuta Kohla, FrancoisaMitteranda, ale aj generála de Gaulla, či prezidenta Adenauera. Je tu snaha o zanášanie infekcie nepriateľstva voči našej ekonomickej integrácii a existencii samotnej Európskej únie... Teda o zničenie toho európskeho domu, o ktorý sme sa aj my postarali ako generácia. Je chybou, že sme si nevymohli  efektívnu kontrolu našich „vodcov“. Brexit je žiaľ prvým z veľkých dôsledkov, ale lídri sa z neho nepoučili.

Desím sa mediálneho a vôbec verejného priestoru, ktorí majú v rukách nepriatelia slovenského národa, Slovenskej republiky a Európskej únie. Mnohí sú krytí či priam riadení zozahraničia a s jeho výdatnou podporou a, žiaľ, aj voličmi, z ktorých mnohí netušili, že  svojím hlasom dávajú krídla nepokoju a chaosu. A tu máme štátne zvrchovanú – suverénnu republiku so svojím štátnym územím a občanov so štátnymi občianstvom. Sú však takí občania, ktorí to nerešpektujú, a pomaly neskrývane to popierajú konkrétnymi aktivitami.

Akákoľvek nečinnosťotvorí dokorán dvere do čias, keď sa do kúta dostal zdravý rozum.Kedy slovanské a kresťanské tradície, a tiež národy všetkých svetových strán, ale aj viera v boha, humanita, a civilizácia vôbec, boli krok-dva od zániku. 

Dámy a páni,

je symbolické, že v tomto čase a práve tu si pripomenieme úlohu šľachetných osobností bez anjelských krídiel v dejinách – v zlomových situáciách stretu dobra so zlom.  A o tom je dnešné zhromaždenie.


Genmjr. S. Naďovič : Myšlienky o obranyschopnosti SR »


P. Kasalovský a kol. : Inteligencia »


G. Murín : Média a manipulácia (Správa o Slovensku) »


Laureáti Mierovej ceny zo Slovenska 2015 za rok 2017, Zlatého biatca 2016 a víťazi tradičných internetových ankiet k 16. 3. 2017

 

Laureáti Mierovej ceny zo Slovenska 2015 za rok 2017

Mimoriadna tretia edícia „Mierovej ceny zo Slovenska 2015“ za rok 2017 bola navrhnutá spoluiniciátorom Medzinárodného mierového výboru Petrom Kasalovským a  schválená jeho osobne a telekomunikačne prítomnými členmi  na  schôdzi 9. marca 2017 v Českej republike.

 

Film producer Rudolf Biermann and creators of Czecho-Slovak historical film MASARYK

for contributing to the revival of national and civic memory as well as to the understanding of the historic personality and the sources of his humaneness.

 

Monika Babčanová, businesswoman and plant ivory jewellery designer – La Tagua

For the originality and uniqueness of jewellery Colombiana, Fair Trade and Hand Made and for the example of courage in life, joy and energy donated by the Amazonian nature and indigenous people

 

Laureáti Zlatého biatca za rok 2016

Na základe článku VIII. Štatútu z 10. apríla 2006

 

Francúzsky veterán, spisovateľ a podnikateľ Jacques Hogard

Za dvadsaťšesť rokov služby v Cudzineckej légii a za jeho knihy z misií v Rwande a v Kosove : Les larmes de l'honneur : 60 joursdans la tourmentedu Rwanda, Paris, 2016 a L'Europeest morte a Pristina, Guerre au Kosovo, Printemps-Été 1999, Paris, 2014. Za snahu o novú kvalitu a všestrannosť spolupráce medzi Západom a Východom v záujme civilizačnej stability.

 

Politológ a konateľ agentúry POLIS Ján Baránek

Za novinársku tvorbu v rokoch 2015 - 2016

 

Laureáti Zlatého biatca 2016 na základe tajného hlasovania 299 členov združenia a ďaľších osobností slovenskej spoločnosti

 

Víťaz

Prof. Mgr. Milan Kováč, PhD, religionista a odborník na mayskú civilizáciu
Za organizáciu a riadenie mayologických výskumov a za jedinečné objavy na území Mexika a Guatemaly

Získal 200 bodov, 82 umiestení, z nich 51x prvé,16x druhé a 15-krát tretie.

 

HibrandIndustries, s. r. o., Bratislava a jeho konateľ František Pancurák
Za realizáciu patentovaného produktu Intra-Oral Protector, ktorý minimalizuje negatívne účinky ožarovania v procese liečby a vôbec na celkové zdravie pacientov s onkologickým ochorením

Získal 179 bodov, 77 umiestení, z nich 33x prvé, 36x druhé a 8-krát tretie.

 

RNDr. Peter Krasnec, PhD, MBA
Generálny riaditeľ, AVESK odpadové hospodárstvo, s.r.o., Bratislava

Za výsledky manažérskej činnosti v odpadovom hospodárstve a za príspevok k jeho konsolidácii a k riešeniu problémov životného prostredia

Získal 142 bodov, 63 umiestení, z nich 36x prvé, 8x druhé a 19x tretie.

 

Na základe článku VIII. Štatútu z 10. apríla 2006

Ing. Gregor Gábel
Konateľ Vetropack SR a ČR
Za 22-ročnú podnikateľskú a manažérsku úspešnosť
V hlasovaní sa umiestnil na 4. mieste.

 

Víťazi tradičných internetových ankiet

XIV. ročník Najsympatickejší politik sveta – WorldPolitician
Predseda vlády Maďarskej republiky Viktor Orbán so ziskom 33,7% všetkých bodov

II. ročník Svetová osobnosť mieru a bezpečnosti
Prezident Ruskej federácie Vladimir Vladimirovič Putin so ziskom 53,2% všetkých bodov

II. ročník Najsympatickejšia osobnosť slovenskej politiky
Andrej Danko, predseda NR SR so ziskom 40,5% všetkých bodov

XVII. ročník BEST BANK
J&T banka so ziskom 34,7%  všetkých bodov


Príhovor P. Kasalovskéhopred slávnostným vyhlásením laureátov Mierovej ceny zo Slovenska 2015 za rok 2017, Zlatého biatca a víťazov tradičných internetových ankiet

Pocta normálnym, ale výnimočným osobnostiam

Vážené zhromaždenie,
Dámy a páni !

Pred jedenástimi mesiacmi sa stal 65 zahraničným laureátom Zlatého biatca bývalý ruský premiér a predseda Rady riaditeľov GAZPROMu Viktor AlexejevičZubkov. V zahraničí je však viac o jednu medailu, keďže prezident WEF prof. Klaus Schwab je dvojnásobným laureátom Zlatého biatca.

 Od  prvého ročníka  dodnes bolo takto poctených 251 osobností. Dnes sa tento počet zvýši zo 65 na 66 zahraničných a zo 186 na 191 domácich laureátov, teda na celkove 257 laureátov za roky 1993 – 2017. O udelení Zlatého biatca sa rozhodovalo  vždy v tajnom hlasovaní, alebo o udelení rozhodol jeho garant, čo bolo a je v súlade so Štatútom.Najviac tak mohol rozhodnúť dvakrát ročne a výnimočne 7-krát v miléniovom roku.

Prvý Zlatý biatec za rok 1993 si prevzal 21. januára 1994 prezident Slovenskej republiky Michal Kováč. Prvým zahraničným laureátom Zlatého biatca sa stal  zakladateľ a  prezident WEF prof. Klaus Schwab. Zlatý biatec si prevzal 26. apríla 1994 v sídle WEF v Ženeve – Cologny. Prvou zahraničnou osobnosťou, ktorá si prevzala Zlatý biatec v Bratislave bol prezident Slovinskej republiky Milan Kučan. Stalo sa tak 15. decembra 1994.

Jedna medaila  bola odcudzená pred jej odovzdaním na Prvom riadnom zhromaždení nášho združenia 21. januára 1994. Ešteže som mal rezervnú medailu. 

Podľa našich informácií odcudzené boli doteraz tri medaily Zlatý biatec. Jedna z nich bývalej premiérke Ivete Radičovej, ktorá bola kedysi aj predstaviteľkou Nadácie Otvorenej spoločnosti. Zlatý biatec 2012 jej bol priznaný garantom „Za snahu o pokračovanie procesu celoeurópskej integrácie, osobitne pozitívneho myslenia verejnosti a o zabezpečenie celkovej stability EÚ“. Prevzala si ho pred štyrmi rokmi.

Januárovým vyhlásením pre média odsúdila signatárov Vyhlásenia o migrácii a vzdala  sa Zlatého biatca, ktorý už  dávno nemala. K tomuto dodám aj to, že nikto z laureátov nenasledoval jej „žiarivý príklad“. A to napriek tomu, že k nemu boli viacerí laureáti podnecovaní istým denníkom a konkrétnymi osobami.

Vážené zhromaždenie !

Mierová cena zo Slovenska 2015, Zlatý biatec, Prominent ekonomiky, každé naše ocenenie, alebo aj víťazstvo v niektorej z našich ankiet je za činy a výsledky práce v konkrétnom čase. Niekoľko z doterajších laureátov, je ich menej ako desať, urobilo neskôr  vo svojom pracovnom, v spoločenskom, alebo v osobnom živote šľapáky. Boli, sú, alebo skôr-neskôr  sa ocitnú na myslenom okraji spoločnosti, neuvedomujúc si, že česť ani charakter sa nedajú kúpiť.

Dámy a páni,

dnes je však opäť ten nádherný deň, keď mám tú česť oznámiť vám, členom združenia a naším hosťom, komu vzdáme našu poctu a vyjadríme tak poďakovanie za to, čo urobili pre ľudí, pre šťastný, pokojne dynamický a vôbec plnohodnotný život.

Dvadsaťštyri ročníkov v spoločnosti jedinečných osobností... Kto má takú šancu, kto má také šťastie ?!

Ako každý  zdravý človek sa teším zo stretnutí s dobrými ľuďmi. Teším sa zo stretnutí s múdrejšími aj s úspešnejšími ľuďmi. Dodávajú mi totiž chuť, vôľu a schopnosť vyrovnať sa s tými najhoršími vlastnosťami konkrétnych ľudí, ktorých je navôkol neúrekom. Občas mám pocit, že ich je neskutočne veľa. Majetníckych, chamtivých, prospechárskych, egoistických, ..., ale aj bezohľadných a citove ľadových.  

Nie je to, čo hovorím, o osobnej precitlivelosti. Je to o živote, a nie o jeho devastácii ľudskou hlúposťou, hrubosťou s vulgárnosťou, tuposťou s aroganciou, alebo s nadutosťou, nespomínajúc už to, čo je za pojmami povýšenectvo a  nadradenosť.  Odporní sú mi tí, ktorí tvrdia, že je normálne, keď všade majú navrch jedinci s takýmito vlastnosťami.

V ľudskej spoločnosti sme sa ocitli tam, že normálne a vôbec to ľudské je nezaujímavé. Život ako taký je  však výnimočný. To sa zo spoločnosti vytratilo, či bolo vypoklonkované, či priam vytlačené do ofsajdu. Chcem sa aj dnes poďakovať tým, ktorí žijú naplno a zmysluplne, majúc výsledky prospešné nielen sebe, ale aj pre  svoje okolie.

Vďaka takýmto ľuďom môžeme – môžem byť miernym optimistom. Je normálne byť človekom, ktorý si zaslúži obdiv aj myslenú poklonu.


J. Hogard : Prečo potrebujeme mier ? »


J. Hogard vo voľnom preklade do slovenčiny »


Prezentácia Legacy Team Europe : Príčiny starnutia »