Andalúzske pobrežie
Apartmány










ČT krajinou vína...

Pozvánka

Pozvánka (v angličtine)



Možnosti skvalitňovania spoločnosti,
rastu jej hospodárstva a životnej úrovne

Do bratislavského Pálffyho paláca prišiel vo štvrtok 15. marca hodinu pred oficiálnym začiatkom aj v poradí druhý prezident SR Rudolf Schuster, ktorý je členom združenia od 1998. roka. Pozdravil sa so správcom združenia Petrom Kasalovským a potešil sa prítomnosti dvoch laureátov Zlatého biatca za rok 2011 : prof. MUDr. Jána Brezu, DrSc. a Ing. Milana Mňahončáka, generálneho riaditeľa Chemkostav HSV, a.s., Humenné. Tretím laureátom Zlatého biatca, ale z 2008. roka bol ekológ a občiansky aktivita Michal Kravčík. Ten priniesol takmer z tlače dokumentárnu publikáciu Revitalizácia krajiny s podtitulom Realizácia opatrení protipovodňovej ochrany a prevencie horných úsekov vodných tokov na Slovensku, vydanú Lesostav Sever, s.r.o. Je to dielko o tom, čo vlastne inšpiroval, a to aj s podporou združenia Neformálne ekonomické fórum Hospodársky klub, a organizoval v rokoch 2010-2012.
Na pravé poludnie bolo v Pálffyho paláci viac ako sto členov združenia, niekoľko hostí, pozvaných správcom a novými laureátmi Zlatého biatca, ako aj televízne štáby TA3 a TV Markíza, šiesti novinári z viacerých domácich a zahraničných agentúr, denníkov a časopisov. Správca otvoril 91. riadne zhromaždenie a celkove 229. podujatie združenia - druhé v roku jeho 20. výročia, a osobitne vyjadril potešenie z prítomnosti guvernéra NBS Jozefa Makúcha a predsedu NKÚ SR Jána Jasovského. Tlmočil pozdrav od dvoch prezidentov SR Michala Kováča a Rudolfa Schustera, ako aj dvoch z troch nových zahraničných laureátov Zlatého biatca za rok 2011 - kancelárky NSR A. Merkelovej a australsko-amerického finančníka sira Jamesa D. Wolfensohna.
Správca Peter Kasalovský oboznámil členstvo s novozvolenými funkcionármi výboru a potom hovoril na tému Slovensko po predčasných parlamentných voľbách - Čo nás čaká, a čo neminie v rokoch 2012 - 2013, ktorou otvoril programovú prípravu septembrového XII. valného zhromaždenia. Podstatnú časť jeho prejavu zverejňujeme na tomto priestore. Potom otvoril celoklubovú diskusiu Možnosti skvalitňovania spoločnosti, jej hospodárstva a životnej úrovne. V diskusii s časovým limitom 7 minút postupne o.i. hovorili : guvernér NBS J. Makúch, generálny riaditeľ Slovnaft, a.s. O. Világi, generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Ľ. Lopatka, riaditeľ Národného onkologického ústavu MUDr. T. Šálek, prednosta Urologickej kliniky FN prof. MUDr. J. Breza, DrSc., prorektor BIVS prof. Ing. J. Medveď, PHD, dekan FP Paneurópskej vysokej školy gen. prof. JUDr. J. Ivor, DrSc., ekológ Ing. M. Kravčík, CSc. a podnikateľka K. Valušková. Diskusné príspevky doc. Ing. J. Sipka, CSc., Ing. Š. Mája, prof. Ing. I. Halušku, DrSc. a Ing. M. Mňahončáka , ktoré neodzneli kvôli absencii času, budú využité pri obsahovej príprave klubových dokumentov na obdobie 2012 - 2015 a niektoré aj publikované na tomto priestore.
Druhá časť zhromaždenia patrila slávnostnému vyhláseniu nových laureátov Zlatého biatca, ako aj ocenenia Prominent ekonomiky, založeného v 1995. roku, a víťazov IX. ročníka internetovej ankety World Politician a XII. ročníka internetovej ankety BEST BANK. Sprievodné slovo Petra Kasalovského, správcu združenia, a garanta týchto aktivít od ich vzniku, uverejňujeme na tomto priestoru.
Na záver 91. riadneho zhromaždenia bola čaša perlivého moku.
Partnermi združenia boli Biatec Group, Police Brass Quintet, Compel Rail, Pelleo Partners a Kávomaty.

Foto : Juraj Bartoš



Druhý prezident SR R. Schuster v rozhovore s prof. MUDr. J. Brezom, DrSc. a s generálnym riaditeľom Chemkostav HSV, a.s., Humenné Ing. M. Mňahončákom (vľavo).



Pohľad do časti rokovacej sály Pálffyho paláca (druhý vľavo generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Ľ. Lopatka).



Novozvolený predseda výboru združenia J. Gabriel spolu so správcom P. Kasalovským, novozvolenou podpredsedníčku výboru T. Lovíškovou a šéfredaktorkou časopisu XXI. storočie Z. Rabayovou blahoželajú predstaviteľom NOU T. Šálkovi a J. Dolinskému k prvej pozícii medzi laureátmi Zlatého biatca za rok 2011



Pohodu na 91. riadnom zhromaždení potvrdzujú aj Ing. M. Hrubý z Českej republiky a novozvolený podpredseda výboru združenia P. Hrinko.



Ekológ a občiansky aktivista M. Kravčík mal dôvod k úsmevu na tvári...



Generálny riaditeľ a.s. Slovnaft O. Világi bol poctený za svoje podnikateľské a spoločenské aktivity prestížnym ocenením Prominent ekonomiky za rok 2011



Podnikateľka K. Valušková (vpravo) si pozvala na klubový míting svoju dcéru Ivonu Zlatú - Valuškovú. Za podnikateľské aktivity a realizáciu projektu AV Mobilita bola ocenená ocenením Prominent ekonomiky 2011



Slovensko po predčasných parlamentných voľbách
(Čo nás čaká, a čo neminie v rokoch 2012-2013 ?)

Dámy a páni,
vážené zhromaždenie,
v miléniovom roku jedinečná osobnosť nášho národa a jeden z 221 laureátov Zlatého biatca kardinál Korec rozmýšľal nahlas v mojej prítomnosti. "... Aj ja si myslím spolu s vami, že nijaký život národa, nijaké hospodárstvo nie sú možné bez duchovného rozvoja, bez rozvoja úcty k človeku, k rodine, k národu a štátu, bez úcty k svedomiu a morálke, bez solídnej výchovy k opravdivým hodnotám. Aj na to sme pozabudli, aj tomu by sme sa mali venovať. Ja som sa o to usiloval, a tým som podporoval aj vaše snahy o zdravý hospodársky a sociálny život...".

V rozhovore, ktorý bol aj publikovaný, ďalej povedal aj toto o stave našej spoločnosti po jedenástich rokoch od zmeny režimu : "... uvoľňovala sa morálka, slobodu začali chápať mnohí ako "všetko dovolené". A to sa prejavilo aj v hospodárskom živote, v privatizácii, v honbe za ziskom".

V plejáde názorov na život, ktoré som dostal v prvých troch mesiacoch tohto roka je aj "niekoľko viet" ďaľšieho laureáta Zlatého biatca Zdeňka Dokulila. Napísal mi toto : "... Nevím, je-li to stářím, které klepe na naše dveře, ať si to pripouštíme či nikoli. Ale skutočně člověk téměř stále se zamýšlí nad tím, kam a jak podivně směřuje tato společnostr. Když říkam tato, nemyslim tím vaši či naši společnost, ale "vyspělý" svět. Potíra, co lidstvo za cenu obrovských obětí budovali tisíce let. A dnes, kdy by své tisícileté sny o rozvoji při zachování slušnosti, solidarity a dalších mravních hodnot mohlo zdárně uskutečnit, se vše pro několik "globalizátoru" s významnou pomoci politiku hrouti".


Dámy a páni,

dlhé predlhé obdobie náš domov bol a stále je (ne)domovom. Slovenský, aj ten regionálny, kontinentálny, či priam svetový. Vojny sú bežné, hlas a bieda všadeprítomné, nevzdelanosť a nekultúra bujnie, chamtivosť, závisť, mamonárstvo, márnomyseľnosť a najrôznejšia hrubosť sa geometricky rozmnožujú.

Je tu čoraz silnejší problém s právom, resp. so spravodlivosťou, keď justícia je viac ako často naozaj slepá, hluchá a odrazom charakterov ľudí v talároch. Bol som svedčiť na Okresnom súde vo Veľkom Krtíši, kde náš člen MVDr. Gabriel Karlín márne už niekoľko mesiacov čaká na rozsudok, na ospravedlnenie sa jedného média za viacnásobné publikovanie oči kolúcich výmyslov až nezmyslov, ktoré ho poškodili na mene. Súd to však vníma inak a to médium si je vedomé, že na Slovensku môže všetko. Mal by sa poddať ?! Viacerí majú názor, že mrhá silami, keďže je tu oligarchia mediálna a všadeprítomná, takže právo, poriadok a disciplína, no i demokracia sú pomaly niečím bájnym a nechytateľným. Chcem tu na tomto mieste povedať, že MVDr. Gabriel Karlín je čestný chlap.

Dámy a páni,
pred parlamentnými voľbami v roku 2010 sme formulovali naše názory na to, čo treba urobiť, aby sme sa dostali k prahu úspešnosti. Prijali sme výzvu politickým stranám a ich lídrom pod názvom "O politickej a ľudskej zodpovednosti." Na túto výzvu – memorandum reagoval zo všetkých lídrov prezident republiky Ivan Gašparovič, minister zahraničných vecí Milan Lajčiak a viac nikto.

Ani SDKÚ DS a jeho líder Mikuláš Dzurinda, ani KDH a jeho "vodca" Ján Fígel, a to sú laureátmi nášho Zlatého biatca, ale to ho dostali pred rokmi. Mlčali aj Béla Bugár, aj Pál Csáky, aj Ján Slota... Po parlamentných voľbách sme sa nestačili čudovať, čo sa má diať v záujme občanov, občianskej spoločnosti a celej spoločnosti. Niečo sa predsa len dialo, a to bol rozvoj arogancie, nadutosti a márnomyseľnosti, absolútnej nekritickosti konkrétnych politikov z novej vládnej koalície. Tá sa dokonca dopracovala k sebadeštrukcii a k výrobe bahna (nie piešťanského !), pokiaľ prepáčite tento expresívny výraz - a ktoré nakoniec skončilo doslovne kolektívnou samovraždou pravice vo voľbách.

Výsledok predčasných parlamentných volieb ich ani v najmenšom nevystrašil a nevynútil si odchody "starých pánov" z domácej politickej scény. Napokon iba bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda po niekoľkých dňoch predsa len oznámil, že na kongrese SDKU DS nebude kandidovať na funkciu predsedu. Samozvaní líder pravice Ján Fígeľ sa vytešuje z necelých deviatich percent zo 60-tich percent voličov, a nevyjadruje sa k tomu, že ani medzi voličmi nemá žiaducu popularitu a to je vskutku trápne.

Dámy a páni,

Pred našimi predčasnými a po predčasných parlamentných voľbách sa stalo však niečo občiansky nádejné. Správanie sa nemalého počtu pozične významných politikov a ich darebáctva najrôznejšieho druhu aj intenzity spojili tisíce ľudí. Časť vyšla do ulíc našich miest a na námestia, časť je v pohotovosti na internete a časť mlčky vyčkáva na to, že nám tu začne kypieť z hrnca. Vo väčšine miest vznikli akoby občianske organizácie, v ktorých nejestvuje anonymita. Nedali sa zneužiť politickými stranami a jednotlivcami. Politici znervózneli bez ohľadu na stranícku príslušnosť a presvedčujú sa, že bude pokoj.

Nebude pokoj. Bude nepokoj, kým sa v našej krajine nezmení štýl politiky. To je totiž imperatív všeľudových zhromaždení. Na mysli mám aj odkaz konkrétnej avšak mne neznámej pracovníčky ministerstva zahraničných vecí, že Slovensko bolo a je bohaté, ale nemá dobrých hospodárov. Súhlasím s ňou a dodal by som, že nemá ani dosť vlastencov medzi tými, ktorí sa stali úspešnými a či sa im to páči, alebo nie, tak majú zodpovednosť za náš vývoj.

Dámy a páni,
politické strany za to, že verejnosť nepozná ich politické programy a hospodársko-sociálne zámery obvinili média. V tom prípade sú však média nevinné. Asi nebolo čo propagovať a na sto percent môžem tvrdiť, že nemali nič, čo by masy nadchlo. Tie svoje sklamanie z koaličných strán nahradili podporou strane SMER-SD. Tá získala vyše milión stotisíc voličov, teda 26 percent všetkých občanov s volebným právom má na svojej strane, ale nemálo z nich ani len netuší, ako squadra Roberta Fica bude vládnuť v jednom z najťažších období po Druhej svetovej vojne.

Faktom je aj to, že nielen naša, ale aj politická scéna EÚ, jednotlivých mocností a veľmocí potrebuje chytiť povestný druhý dych a naozajstných vodcov – vizionárov - lídrov, o ktorých boli bohatší vo svojom živote naši prarodičia a rodičia. Nie a nie pochopiť, že v jednote je sila, lež v uvedomelej, a nie vynucovanej, či priam diktovanej.
Čo z uvedomelosti, keď potom vypadnete z mocenskej scény vo vlastnej krajine ?!

Kedysi po roku 2000 som vysvetľoval otcovi davoských mítingov WEFu a nášmu čestnému členovi prof. Klausovi Schwabovi, ktorý ako jediný je vlastníkom dvoch Zlatých biatcov, že už je len jedna Európa, a preto všetkých Európanov treba zvolávať do jednej kongresovej sály. V ďaľších dvoch-troch rokoch však trval stereotyp, že tradičného plenárneho zasadnutia o Európe sa zúčastňovali naďalej len politickí a hospodárski lídri z niekdajšieho Západu.

Stále máme a mám takú podivnú obyčaj, že hovoríme a hovorím o vyspelejších demokraciách, ale takých už v porovnaní s nami niet. Neznamená to však, že by lídri z týchto štátov pochopili a vnímali stratu svojho líderstva a práva na pravdu. Usilujú sa nasycovať obyvateľstvo hamburgermi, kolovými nápojmi a realitami-šou a falošnými predstavami o ich jedinečnej pozícii v kozme - vo svete, alebo aspoň v regióne.
Vo vzťahoch medzi štátmi je problémov viac ako dosť. Civilizačný úpadok je evidentný a je tu reálna hrozba širšej vojenskej konfrontácie. Bol už taký líder medzinárodnej organizácie, ktorý si dovolil pripustiť, že globálne problémy možno riešiť obmedzenými jadrovým konfliktom, a nikto z politických veličín sa neohradil proti takejto zvrátenosti.

Dámy a páni,
treba stavať nový svet a novú bezpečnosť, tak ako kedysi bola budúcnosť vyznačená KEBSom. Odvtedy prešlo tri a pol desaťročia, a aj my "malí" vnímame, že predstava o líderstve a neomylnosti veľmocí je viac ako problematická. Platí to aj o vzťahoch v rámci Európskej únie, v ktorých sa objavujú takpovediac zradné duše vďaka predstave o tom, že občania sú vlastne v pozícii štatistov s výnimkou času volieb. To platí aj o našich domácich pomeroch.

Základný historický problém politických strán je, že vznikli ako projekt domácich aj zahraničných oligarchov využívajúcich ambície ctižiadostivých a mocichtivých osôb.

Úspechy vo voľbách sú úspechmi len politického marketingu a množstva peňazí. Občanovi nezaškodí poučenie od Bernarda Barucha: " Voľte toho, kto sľubuje najmenej. Budete najmenej sklamaní." A my sa čoskoro dozvieme, čo nás čaká v politickom a občianskom živote, čo sa bude diať v hospodárskom a sociálnom priestore, kam bude smerovať nadstavba... Obsiahne to Programové vyhlásenie vlády, ktorá je v rukách strany SMER SD, a my nemáme dôvod myslieť si, že pôjde o avanturizmus predchádzajúcej vládnej koalície. S veľkou citlivosťou vnímame výzvu prezidenta republiky, aby sme spolupracovali, pričom pripomíname, že to môže byť veľmi-veľmi efektívne, pokiaľ pôjde o partnersky korektné, resp. slušné vzťahy.

A tak vzťah politiky a ekonomiky sa zmenil na Damoklov meč, najmä po týchto voľbách. "Tieto voľby boli iné", parafrázujúc Roberta Fica. Do tejto situácie sme sa dostali len preto, lebo ekonómovia nechcú pochopiť princíp Ocammovej britvy, kde najjednoduchšie riešenie je spravidla aj tým najsprávnejším. A tak je potrebné okamžite zaviesť do ekonomiky demokraciu, aby ľudia opäť mohli kontrolovať podmienky svojho žitia. Aj tu platí poučenie z úst Ľudovíta Štúra, ktorý konštatoval, že: "Nielen vlády sú zlé, ale aj ľud je často skazený, a vlády len odrážajú jeho kvality." Ostáva nám iba veriť, že tieto voľby boli skutočne iné.


Dámy a páni,
ja osobne by som začal potravinami a vodou, kde by štát smel uplatniť len kontrolnú funkciu na kvalitu týchto produktov a žiadne iné ekonomické a administratívne nástroje. Inak by si s tým mali ľudia hospodáriť sami vrátane regionálnych rezerv. Pokračoval by som v demokratizácii podnikmi a bankami. Ak dokážeme včas reagovať na tieto výzvy, tak vyriešime aj problém zamestnanosti, ktorý neustála produkčná sila výrobných prostriedkov prináša.

Je nepredstaviteľné, že za cca 50 rokov bude treba len 20 % práceschopného obyvateľstva planéty, aby vlastnou produktivitou uživilo nás ostatných. A tak nepodmienený príjem bude asi jediným riešením. Dnes tak žije naša tzv. "neprispôsobivá menšina". Oni už dnes poberajú nepodmienený ale hlavne nezaslúžený príjem, čo teda predstavuje skarikaturizovaný model budúcnosti v praxi.


Dámy a páni,
v dnešnej politickej situácii je najhoršie to, že vlády prijali hospodársku stratégiu postavenú na rozpočtových škrtoch a šetrení. Hádam najbizarnejšia je ich viera, že všetky štáty môžu svoj rast postaviť na tom, že sa stanú čistými vývozcami. Vôbec nepochopili, či nechcú pochopiť, že štát sa stal pri dnešnej úrovni nadnárodnej akumulácie a centralizácie kapitálu rovnakým tovarom, ako sú veci dennej spotreby. Dnes je na predaj Grécko zajtra možno Španielsko a potom kto?

Voľby v súčasných štátoch potom fungujú ako zvrhlé divadlo a paradoxne predstavujú "hrob" každého - čo i len náznaku demokracie.
Je zrejmé, že o úspešnosti novej vlády, ale aj celej spoločnosti rozhodne múdrosť ľudí a ich odvaha vyrovnať sa s kľúčovými otázkami nášho vývoja. Teraz je tu šanca dať priestor rozvoju občianskej demokracie a kontrole výkonu zastupiteľskej demokracie, ktorá je v trpiteľskej pozícii.

Kto zastupuje občanov ? Poslanec, alebo jeho politická strana ?! Treba sa zbaviť jedného volebného obvodu, na čo doterajšia vládna koalícia nemala ani chuť, ani vôľu, ani odvahu...
Je čas väčšinového volebného systému ?!

Nemenej významnou úlohou je prispieť k životaschopnosti Európskej únie. Dodnes netušíme, čím je a čím má byť. To treba taxatívne a veľmi zrozumiteľne vysvetliť obyvateľstvu, aby nedošlo k jej ohrozeniu z dôvodu preferencie výlučne národných, resp. štátnych záujmov konkrétnej členskej krajiny. Je to viac ako dôležité, lebo ideály európanstva, hospodárskej, sociálnej a vôbec ľudskej prosperity a mieru podľa Schumanna, Mitteranda a Kohla ostali viac-menej na papieri.

Naši zamestnávatelia, resp. podnikatelia sa nedávno vzrušovali zhoršovaním podnikateľského prostredia. Vraj sa začalo prvou vládou Roberta Fica a pokračovalo do pádu ďalšej, to už akoby pravicovej vlády. Je veľa byrokracie, pretrváva nevymožiteľnosť práva... Aj to je síce pravda, ale treba sa prioritne spýtať zamestnávateľských zväzov, čo spravili pre zmenu tohto stavu (!).

Boli voči nemu nezmieriteľní ?!
A čo so štátnymi subvenciami pre investorov ?
Aj tu sa treba nájsť, otvorene priznať a deklarovať, prečo sa musíme plaziť za investormi zo zahraničia ?
A vôbec, sme vôbec schopní konať aj my domáci ?

Niekoľko pozitívnych príkladov by tu bolo, tak, čo nám bráni. S Gorilou sa nám spojil problém korupcie, alebo úplatkárstva. Vlani sme mali na programe túto tému, ale pani premiérka sa po váhaní rozhodla nezúčastniť sa nášho rokovania. Vtedy sa tvrdilo, že internetizáciou zmlúv a objednávok štátnych a verejných subjektov sa problém takmer vyriešil.

Po Gorile, Sasanke sa otvoril bratislavský paroplyn a nepochybujme, že sa budú otvárať ďalšie a ďalšie kauzy z privatizácie. V nej sa stratili miliardy, ktoré by vyriešili mzdy vo viacerých profesiách, zlepšili by významne materiálno-technickú základňu školstva, vedy, zdravotníctva aj kultúry. Takto sa miliardy premiestnili do súkromných vrecká a podaktorí v tejto sále by si mohli tĺcť hlavu o stanu, akí boli neschopní, "ľaví" a nesprávne vychovaní-orientovaní, že sa k nejakým miliónikom nedostali. Je tu do deväťdesiat možných káuz a nepochybujem, že sa budú otvárať.


Dámy a páni,
už Machiavelli, Niccolo di Bernard politikom odkázal : "Absolútnu moc je možné získať zločinom a nečestnými praktikami, alebo ju obdržať z vôle spoluobčanov. Podobným spôsobom je možné o moc prísť." Toto voľby na Slovensku dokázali v plnej nahote a čo politici vo svojej bohorovnej vševedúcnosti a všemohúcnosti stále ešte nepochopili.

Zatiaľ parlamentné voľby na Slovensku vždy akosi vygenerovali demokraciu, ktorá pripomína dvoch vlkov a ovečku, ako si spoločne hlasujú, čo bude na obed. Sloboda je potom dobre po zuby ozbrojená ovečka, ktorá namieta takéto hlasovanie.

Nič viac a nič menej som nechcel povedať v tomto úvodnom slove k nášmu členstvu po predčasných parlamentných voľbách,kde platí ľudový výrok o pravde. "Smutná pravda vždy zdôvodňuje vládu hlúposti nad svetom".

Je zrejmé, že sme odkázaní na úspech, a ten si ja želám ešte za môjho života. Nepatrím medzi optimistov, ale chcem opäť raz veriť, že máte rovnaký pocit a nechuť k tomu byť v úlohe štatistov.

Bratislava, 15. marca 2012



Slávnostné vyhlásenie laureátov Zlatého biatca za rok 2011, Prominenta ekonomiky za rok 2011,
víťaza IX. ročníka internetovej ankety World Politician
a XII. ročníka internetovej ankety BEST BANK
správcom Petrom Kasalovským

Dámy a páni,
vážené zhromaždenie,
mám tú česť aj v dvadsiatom roku života nášho združenia
vyhlásiť nových laureátov Zlatého biatca za rok 2011. V období rokov 1993 - 2012, do včerajška, bol udelený Zlatý biatec celkove 221 osobnostiam, z ktorých bolo 59 zo zahraničia, na základe neverejnej, resp. tajnej voľby. Treba zdôrazniť, najmä pri domácich laureátoch, že výročnú cenu Zlatý biatec dostali za spoločnosti prospešné a výnimočné, ba svojim spôsobom príkladné skutky v konkrétnom časovom období.
Blahoželám všetkým z celého srdca. Môj podpis na osvedčeniach je aj vyjadrením osobného poďakovania za ich životnú cestu, ktorá vskutku podporuje aj chuť a vôľu žiť naplno. Tešiť sa z ľudí, z ich človečiny, ktorej je v súčasnom svete čoraz citeľnejší nedostatok.

Niekoľko slov k našim zahraničným laureátom. Celkove bolo 7 kandidátov, ale v súlade s názormi členstva a Štatútom bola naša výročná cena Zlatý biatec za rok 2011 udelená trom osobnostiam.
Finančníka a výnimočnú osobnosť svetových financií, prezidenta Svetovej banky v rokoch 1995-2005, zakladateľa a CEO Wolfensohn & Company Jamesa D. Wolfensohna ste mali počuť a vidieť o niekoľko desiatok minút on line. Žiaľ, opakovala sa situácia z októbra, ale dôvod odrieknutia bol pochopiteľný. Z utorka na stredu prejavil úprimnú radosť - šťastie zo Zlatého biatca, ktorý mu bol udelený za myšlienkový prínos k riešeniam globálnych priorít a príkladné manažérstvo.
Za Zlatý biatec poďakovala pred týždňom nemecká kancelárka Angela Merkelová prostredníctvom veľvyslanca, ospravedlňujúc sa za neprítomnosť na našom zhromaždení z časových dôvodov. Faktom je, že moju správu o udelení Zlatého biatca dostala až začiatkom februára, a bolo by menším zázrakom, keby mala voľný termín práve v čase konania tohto zhromaždenia. V súčasnosti sa hľadá voľný termín na stretnutie v jej programe. Zlatý biatec jej bol udelený za neúnavnú snahu o trvácnosť Európskej únie, o pevnosť eurozóny a o pokračovanie celoeurópskej integrácie.
Tretím laureátom je prezident Ruských železníc Vladimir Ivanovič Jakunin. Stal sa ním za plány železničného spojenia Ruskej federácie so štátmi Európskej únie, osobitne za myšlienku - zámer predĺženia širokorozchodnej trate v Slovenskej republike na hranicu s Rakúskom. Za samotnú nomináciu sa poďakoval veľmi srdečne 14. novembra 2011.

Dámy a páni,
v súlade so Štatútom výročnej ceny Zlatý biatec sa traja nominovaní s najvyšším počtom bodov v neverejnom hlasovaní 299 osobností hospodárstva a spoločnosti v závere vlaňajšieho roka stanú jej laureátmi. Hlasovacie právo využilo 248 osobností, z toho 187 členov nášho združenia.
Zvíťazil Národný onkologický ústav v Bratislave. Za organizáciu a riadenie zdravotnej starostlivosti a za príkladný vzťah k pacientovi dostal 292 bodov od 79 osobností.
Fanfáru pre víťaza zahrá Police Brass Quintet.
Zlatý biatec si prevezmú riaditeľ Národného onkologického ústavu MUDr. Tomáš Sálek a jeho zástupca MUDr. Jozef Dolinský.
Želám Národnému onkologickému ústavu, aby sa ďalej pretváral k takej podobe, ktorú dal Národnému onkologického ústavu Spojených štátov so 4 tisíc pracovníkmi a s ročným rozpočtom 4,7 mld. USD jeho úžasný riaditeľ Andrew von Eschenbach.
Riaditeľovi MUDr. Tomášovi Šálkovi, jeho námestníkovi MUDr. Jozefovi Dolinskému a celému kolektívu pracovníkov sa môžeme za ich výsledok pokloniť.
Zlatý biatec odovzdajú novozvolený predseda výboru združenia Ján Gabriel a spolu s ním novozvolená podpredsedníčka Terézia Lovíšková.

Druhé miesto medzi sedemnástimi nominovanými patrí generálovi prof. JUDr. Jaroslavovi Ivorovi, DrSc. Za tvorbu, organizáciu a riadenie Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy v Bratislave získal 245 bodov od 79 hlasujúcich.
Fanfáru pre laureáta zahrá Police Brass Quintet.
Osem rokov prešlo odvtedy, keď sa začala veľká stavba : súkromná Fakulta práva Paneurópskej vysokej školy. V súčasnosti patrí medzi to najlepšie, čo máme v našom vysokom školstve. Predovšetkým preto, že nejde len o právo, o spravodlivosť, a o formovanie právnikov s poslaním šíriteľov demokracie so solónskym akcentom. To je jeden z vkladov nášho laureáta do novej generácie, ktorá môže byť, a spolu s ním veríme, že aj bude kvalitnejšia a akčnejšia ako my. K jeho sile a nenahraditeľnému zázemiu patrí aj tridsaťpäťročné manželstvo.
Zlatý biatec odovzdajú novozvolený podpredseda výboru Peter Hrinko a Eva Bohunická, ktorá bola vôbec prvou ženou so Zlatým biatecom.

Tretie miesto získal prof. MUDr. Ján Breza, DrSc. za prínos k rozvoju urológie a príkladnosť výkonu lekárskeho povolania dostal 239 bodov od 69 účastníkov hlasovania.
Fanfáru pre laureáta zahrá Police Brass Quintet.
Po celý život sa správal ako jeho vzory : otec a svokor, či už akademik -legenda Vladimír Zvara, alebo prof. Emil Tanagho, prednosta Urologickej kliniky Kalifornskej univerzity. Bol úspešný, veď s jeho menom sa spája čestnosť, náročnosť, skromnosť, pokora a vysoká odbornosť. Za to vďačí aj svojej pani a celej rodine.
Zlatý biatec odovzdajú Ján Gabriel a Terézia Lovíšková.

V súlade so Štatútom som využil svoje právo a udelil Zlatý biatec aj štvrtému s najlepším výsledkom Ing. Milanovi Mňahončákovi, predsedovi predstavenstva a generálnemu riaditeľovi Chemkostav HSV, a.s., Humenné. Za stabilitu firmy a jej rozvoj, za kvalitu jej stavebnej činnosti v zahraničí - vo Francúzsku získal 234 bodov od 86 hlasujúcich.
Fanfáru pre laureáta zahrá Police Brass Quintet.
Aj tento laureát sa v živote oprel o príklad šťastného života a rodiny svojho triedneho učiteľa na Strednej priemyselnej škole stavebnej. Veľmi citlivo vnímal svojho starého otca, ktorý sa ako 18-ročný stal starostom a bol ním neuveriteľných tridsať rokov.
Ozajstnou fantáziou sa stala preňho stavba 7-podlažného hotela vo Francúzsku. V polovici mája 2003 jeho firma začala stavať a v polovici novembra v ňom mohol spať.
Z hľadiska dosiahnutého percenta zisku, ale aj ďalších ekonomických ukazovateľov je najlepšou slovenskou firmou Chemkostav HSV.
Želám nielen nášmu laureátovi, aby konečne začali pribúdať u nás doma spokojní ľudia a navrch malo transparentné podnikanie, finančná disciplína, rýchla vymožiteľnosť práva.
Zlatý biatec odovzdajú Peter Hrinko a Eva Bohunická.

Dámy a páni,
v súlade so Štatútom ocenenia Prominent ekonomiky na základe návrhov z členskej základne som rozhodol o jeho udelení dvom osobnostiam :
Klaudii Valuškovej, podnikateľke a autorke projektu AV Mobilita
a
JUDr. Oszkárovi Világimu, súčasnému predsedovi predstavenstva a generálnemu riaditeľovi Slovnaft, a.s. za jeho podnikateľské a spoločenské aktivity.

Fanfáru pre laureátov zahrá Police Brass Quintet.
Ocenenie Prominent ekonomiky odovzdajú Ján Gabriel a Terézia Lovíšková.


Dámy a páni,
vyhlasujem súčasného ruského premiéra a novozvoleného prezidenta Ruskej federácie Vladimira Vladimiroviča Putina za Najsympatickejšie politika sveta v roku 2011. Stal sa ním po štvrtýkrát vďaka prvenstvu v IX. ročníku našej internetovej ankety World Politician.
Hlasovalo 1966 návštevníkov www.hospodarskyklub.sk. Získal 384 hlasov, t.j. 19,5% všetkých hlasov.

Za ním bolo takéto poradie :
  1. Václav Klaus, český prezident,
  2. Julia Gillardová, australská premiérka,
  3. Angela Merkelová, nemecká kancelárka, ...
Zaznie fanfára na počesť víťaza.


Dámy a páni,
vyhlasujem Prvú stavebnú sporiteľňu, a.s. za víťaza XII. ročníka internetovej ankety BEST BANK so 353 hlasov od 1542 hlasujúcich na www.hospodarskyklub.sk.

Ďalšie poradie :
  1. Slovenská sporiteľňa,
  2. J&T banka,
  3. ČSOB, ...
Ako je to možné, že práve Prvá stavebná sporiteľňa zvíťazila v našej ankete a prakticky od jej vyhlásenia bola na čele nominovaných bánk ?
Faktom je nepochopenie stavebného sporenia a tiež celkove nepriaznivé okolnosti vyrobené dosluhujúcou vládnou koalíciou v roku 2011. Výsledky za vlaňajší rok sú vysoko akceptovateľné.
  • PSS, a. s., v roku 2011 poskytla do bývania celkovo 438,68 mil. €, čo je až 40,02 % zo všetkých účelovo preukázaných prostriedkov preinvestovaných na Slovensku v oblasti bývania,
  • vklady sporiteľov narástli o 5,26 % a dosiahli 433 077 168 €,
  • klienti PSS, a. s., uzatvorili v roku 2011 presne 160 266 zmlúv o stavebnom sporení s cieľovou sumou 1,6 mld. €,
  • PSS, a. s., v roku 2011 poskytla svojim klientom spolu 20 692 úverov na bývanie v celkovom objeme 386,49 mil. €,
  • podiel na počte poskytnutých úverov predstavuje 86,83 % a podiel na objeme predstavuje 85,15 % spomedzi všetkých stavebných sporiteľní,
  • PSS, a. s., poskytla právnickým osobám (spoločenstvá vlastníkov bytov, správcovia bytových domov a bytové družstvá) na obnovu bytových domov doteraz najväčší objem úverových prostriedkov. Spolu to predstavuje 334 úverov v celkovom objeme 41,093 mil. €,
  • zisk za rok 2011 je porovnateľný so ziskom z roku 2010 (cca 29 mil. €),
  • bilančná suma banky vzrástla o 4,5 %,
  • prostredníctvom stavebného sporenia sa v roku 2011 vytvorilo viac ako 30 tisíc nových pracovných miest v národnom hospodárstve.
Fanfára pre víťaza ...
Certifikát víťaza odovzdá Ján Gabriel predsedovi predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne, a.s. Ing. Imrichovi Bérešovi.




Z diskusie na tému :
Možnosti skvalitnenia spoločnosti, jej hospodárstva a životnej úrovne


Niet sa čoho báť, ak si nevinný ...


Gen. Prof. JUDr. J. Ivor, DrSc.

Ľudia mávajú niekedy na základe "zdravého rozumu" pocit, že dnes je doba horšia ako predtým, že vraj predtým bolo lepšie.
V múzeu v Oxforde sú umiestnené dva vzácne archeologické nálezy na hlinených tabuľkách pochádzajúcich z územia medzi riekami Eufrat a Tigris. Profesor Herbert Langdon nález zaradil do obdobia 4 000 rokov pred Kristom, pričom po rozlúštení klinového písma na ňom vyšiel text: "Ach beda, už nie je na svete tak dobre ako bolo."
Vo výpočte diagnóz chorôb spoločnosti patrí medzi popredné miesta zločinnosť. Zločin bohužiaľ k ľudskej spoločnosti patrí odjakživa. Keby sme to chceli povedať metaforicky, uvažuje sa o ňom od doby, keď Kain zabil Ábela. Myšlienky o zločine sa objavujú už v staroveku a stredoveku, pričom od najstarších dôb štát reguluje správanie sa občanov právnymi normami a snaží sa, viac či menej úspešne, zabezpečovať ich dodržiavanie aj trestami. Aj v súčasnosti v prieskumoch verejnej mienky prezentujú občania kriminalitu ako fenomén veľmi negatívne ovplyvňujúci kvalitu života spoločnosti. Aká je vlastne budúcnosť zločinu? Je skutočne nutným sprievodcom ľudskej civilizácie a nezbavíme sa ho? Nakoľko máme historickú skúsenosť s ľudským správaním, musíme bohužiaľ konštatovať, že to tak bude. Naše sebectvo, chamtivosť, lačnosť po konzumných statkoch, nedostatok morálnych zábran, nechuť a neschopnosť venovať sa riadnej výchove detí - to sú len niektoré z kriminogénnych faktorov, na ktorých participujeme skoro my všetci. Meniť sa budú len niektoré formy zločinu, budú vznikať nové, tak ako to páchateľom budú umožňovať moderné technológie.
Štát však nesmie rezignovať na potieranie kriminality. Vyvstáva však otázka, či to však štát myslí s bojom so zločinnosťou skutočne vážne? Či mu záleží na odhaľovaní a postihovaní najzávažnejších foriem ekonomickej kriminality so škodami výrazne ovplyvňujúcimi úroveň hospodárstva a nepreferuje iba postih násilnej, mravnostnej, či drobnej majetkovej kriminality v jej flagrantných formách.
Zatiaľ som sa nedozvedel serióznu a vecne zdôvodnenú odpoveď, prečo 22 rokov po demokratických spoločenských zmenách u nás politické elity zubami nechtami bránia trestnoprávnu imunitu poslancov?
Bývalý generálny prokurátor a minister spravodlivosti USA Robert Kennedy povedal: "Každá spoločnosť má takých zločincov, akých si zaslúži. Rovnako tak platí, že každá spoločnosť má takú políciu, akú chce mať."
Bezúhonný občan a demokratický právny štát musia trvať na tom, aby políciu, ktorá je a musí byť v prvom kontakte so zločinom tvorili skutočne profesionálne skúsení, vzdelaní a nezávislí odborníci, realizujúci v každom prípade a dôsledne zásadu "padni komu padni". Aby politici nemuseli vo svojich vyhláseniach deklarovať, že "polícia má rozviazané ruky", čo môže navodzovať otázku, či ich doteraz mala zviazané. A s akým cieľom sa po každých parlamentných voľbách uskutočňujú personálne zmeny na riadiacich pozíciách v Policajnom zbore od policajného prezidenta až po posledného riaditeľa obvodného oddelenia.
Štát musí ďalej všetkými prostriedkami zabrániť prieniku organizovaného zločinu do štruktúr štátnej a politickej moci. Sila a ekonomické možnosti organizovaného zločinu sú žiaľ podceňované a v skutočnosti je už dôstojným protivníkom štátu. Organizovaný zločin totiž napadá skôr väčšie celky, trhy, štáty a jeho dopad na bežných občanov je skôr sprostredkovaný alebo skrytý.
Štát pritom býva vnímaný ako ochranca a záruka práva. Napriek tomu sa i sám štát môže stať zločincom. Buď tým, že zlyháva vo svojich funkciách, alebo tým, že jeho predstavitelia sa vedome dopúšťajú vážneho porušovania vlastných zákonov.
Ak by chcel niekto jasne pochopiť, čo je to organizovaný zločin a aké je jeho nebezpečenstvo pre právny štát, dovolím si citovať z knihy spomienok zavraždeného talianskeho vyšetrujúceho sudcu Giovanniho Falconeho, ktorý spomína na rozhovor a vyjadrenie zatknutého Franka Coppolu na otázku, čo je to mafia? Odpoveď bola: "Pán vyšetrovateľ, o miesto prokurátora republiky sa uchádzajú traja sudcovia. Prvý je inteligentný, druhý sa teší podpore vládnych strán a ten tretí je absolútny kretén. A to miesto dostane práve on. Toto je mafia..."
Na záver mi dovoľte prezentovať poslednú poznámku. Prevažná väčšina slušných občanov si želá efektívny boj s kriminalitou a dôsledné presadzovanie spravodlivosti v trestnom konaní, ktoré možno dosiahnuť iba neodvrátiteľnosťou trestu, primeranou dĺžkou trestného konania a spravodlivým trestom za každé porušenie zákona.
Z rímskeho práva, ktoré je stále základom moderného právneho poriadku, si pamätám výrok, ktorého autorom je Quintilianus - uznávaný rímsky rečník: "Nihil est quod timeas si innocens est", čo v preklade znamená "niet sa čoho báť, ak si nevinný".
Želajme si teda, aby štát svojou mocou zbytočne neobťažoval bezúhonných a nevinných občanov. Doprajme však dopad štátnej moci prostredníctvom trestného postihu všetkým tým, ktorí si to zaslúžia.



Nekradnúť - neklamať - pracovať

(...) Nepochybne každý z prítomných pozná Sociálnu poisťovňu, inštitúciu, kt. prechádza životom človeka od jeho zrodu až po smrť. Napriek uvedenému konštatovaniu, dovoľte mi, aby som poznamenal, že SP je inštitúciou zaoberajúcou sa výberom poistného v záujme výplaty rôznych druhov dávok občanom. Vypláca všetky druhy dôchodkov, nemocenské a úrazové dávky, dávky vyplývajúce z poistenia v nezamestnanosti a garančného poistenia.
Je všeobecne známe, že politici radi rozprávajú o skvalitnení životnej úrovne občanov ako i o transparentnosti, efektívnosti, či inej občanovi potrebnej pomoci. Žiaľ zväčša zostáva len pri sľuboch. Vedenie SP sa od svojho nástupu pokúsilo o iný prístup, zrealizovanie toho k čomu sa hlásia nielen politici vo svojich prejavoch, ale najmä občania. Tento cieľ sa dá zjednodušene definovať ako: "Urobenie poriadku a zavedenie systému v podmienkach SP" a dá sa vyjadriť dodržiavaním 5-tich základných princípov:
  1. nestrácanie času kritizovaním minulosti
  2. žiadna politika/autonómnosť manažmentu v prijímaní rozhodnutí
  3. výber správnych ľudí
  4. robenie správnych vecí
  5. slušnosť navonok i k sebe navzájom
I vďaka týmto opatreniam môžeme konštatovať, že v uplynulom roku, pre SP: "Roku reštrukturalizácie a permanentnej zmeny" sa SP z pohľadu výberu poistného správala ako inštitúcia v období konjunktúry a nie v čase krízy.

Samozrejme tento príspevok do diskusie by mal byť najmä o tom, čo nás čaká po zvyšok tohto roka a v období nasledujúcom. Z pohľadu vedenia SP sa nejedná o žiadnu zmenu pretože, či pred voľbami a či po nich sa snažíme o to isté:
"Nekradnúť - neklamať - pracovať".
Rok 2012 je pre SP: "Rokom stability, kontinuity a rokom dávok". Vyjadrujeme presvedčenie, že prostredníctvom robenia poriadku v SP prispievame malým dielom i k zvýšeniu poriadku v celej krajine.

Takže ako som už povedal v nasledujúco období budeme pokračovať v:
  • snahe o zmenu firemnej kultúry inštitúcie (odstraňovanie napáchaných škôd na povedomí zamestnancov, budovanie profesnej cti)
  • procesnom riadení
  • nestrácaní času škandalizovaním kohokoľvek ..., Len pozitívna komunikácia je predpokladom úspechu
  • dôslednom uplatňovaní nového mzdového systému
  • nadstraníckom prístupe; "Žiadna politika - veľa práce"
  • výbere správnych ľudí, kvalitných školeniach - s dôrazom na stredný mngt.
  • v optimalizácii počtu zamestnancov - nie je pravda, že viac úradníkov znamená spokojnejší občan.
  • v OPIS projekte
  • legislatívnej iniciatíve
  • dôslednom a zodpovednom výbere poistného: min. 99% (+ 5, 348 mld. Eur mil. - výber z celkovej sumy 6,5 mld. Eur vs.
  • zodpovednom manažmente pohľadávok; zníženie na cca max. 400 mil. Eur
  • dôslednom dodržiavaní správneho fondu - 113,7 mil. Eur; minimalizácia nákladov SP s dôrazom na udržateľnosť
V názve diskusnej témy je: "Možnosti skvalitnenia spoločnosti a životnej úrovne občanov".
Verím, že pod skvalitnením spoločnosti nerozumieme iba skvalitnenie materiálne, ale tiež hodnotové či duchovné.

Žiaľ naša spoločnosť je v úpadku, kedy:
  • nikto neverí nikomu a ničomu
  • a ťažko sa ubrániť pocitu, že spoločnosť vo svojej podstate nedegraduje.
V závere s potešením konštatujem, že meno SP sa postupne vylepšujeme, čo ako pevne verím, prispieva k obnove dôvery občana k úradníkovi.
Pracovať v SP je zaujímavá práca a nutným predpokladom úspechu je nevyhnutná dávka pokory. Z pohľadu manažmentu sa jedná viac menej o pro bono úsilie v presvedčení, že len silná, efektívne fungujúca inštitúcia je predpokladom skvalitnenia spoločnosti a šancou nielen k zvyšovaniu životnej úrovne občanov, ale najmä cestou k vyššej spravodlivosti.

Ing. Ľuboš Lopatka,
generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne




Čo nesmie chýbať smerom k pacientovi ?

(...) Je to pre mňa velmi zvláštny pocit stáť tu na tomto mieste. Tá zvláštnost spočíva v tom, že je to pôda Hospodárskeho klubu a nie Slovenskej lekárskej spoločnosti, Slovenskej onkologickej spoločnosti alebo inej profesnej alebo odbornej zdravotníckej organizácie, kde zvyknem prednášať alebo pôsobiť .
Dnes hovorím o starostlivosti o pacienta, pretože nemám dôvod akcentovať diagnostiku pred liečbou, liečbu pred diagnostikou, zabezpečovanie prostriedkov, či už na ich realizáciu, ako i na tú nemenej podstatnú časť nemocničnej starostlivosti, ako je poriadok, čisté prádlo na lôžku a slušná strava pre hospitalizovaného pacienta .
Sú i oblasti, ktoré nie priamo súvisia s finančným supportom, ale nie sú pre chod a charakter nemocnice nepodstatné. Je to prístup zdravotníkov k pacientovi, ktorý formuje ich vzájomný vzťah a dôveru a je neoddelitelnou súčasťou života našich pacientov. Vysoká odborná úroveň a empatia zo strany nás, zdravotníckych pracovníkov, s tým, čo som už spomínal, vytvárajú komplex, v ktorom nesmie absentovať nič z uvedeného, lebo sa výsledný efekt v želatelnej podobe nedostaví. Ak je tento komplex nevyvážaný alebo neúplný, potom sme svedkami vynikajúco prístrojovo vybavených zariadení..., ale to je vlastne všetko, vidíme zariadenia so špičkovo erudovaným personálom, ale bez pozitívneho vzťahu a dostatočnej empatie smerom k pacientovi alebo zariadenia, ktoré majú zo všetkého trošku alebo aj nič.
Určite nie je - v súčasnej dobe plnej paradoxov a „úplne iných“ priorít našej slovenskej spoločnosti - dosiahnutie takéhoto vyváženého stavu jednoduchou záležitosťou. Ani nám sa to zatiaľ nepodarilo tak ako by sme si to predstavovali a chceli. Ale to, že dnes stojíme tu, je určitým dôkazom, že sa nám časť našich snažení a predsavzatí predsa len podarila zrealizovať. Jasne si však uvedomujeme, že výrazne viacej ako toho, čo máme za sebou, stojí ešte pred nami.

MUDr. Tomáš Šálek,
riaditeľ Národného onkologického ústavu




Čo vyšetruje Brusel na programe revitalizácie krajiny?

Európska komisia žiada vysvetlenie, prečo sa pred budovaním hrádzok za 42miliónov eur, ktoré majú brániť povodniam, neposúdil ich vplyv na životné prostredie. Som zvedavý, ako odporcovia vysvetlia v Bruseli svoju horlivosť pre zastavenie lacnejšieho, efektívnejšieho, environmentálne bezpečnejšieho a sociálne spravodlivejšieho riešenia. Navyše v situácii, keď vyše 7 tisíc dlhodobo nezamestnaných ľudí v chudobných regiónoch Slovenska získalo aj vďaka európskym peniazom pracovnú príležitosť. Prinieslo to prospech nielen ich rodinám a komunitám. Na základe vlastnej skúsenosti tvrdím, že napriek kríze, ktorou Európska únia prechádza, sa aj vďaka projektom Programu revitalizácie krajiny v takmer piatich stovkách našich obcí, vnímajú myšlienky európskej integrácie na našom vidieku pozitívnejšie. Lídri občianskej iniciatívy Monitor by preto mali verejnosti vysvetliť, v čí prospech konajú. Začalo sa vyšetrovanie porušovania zákonov EÚ

Keďže veľa ľudí na Slovensku zneistili správy o vyšetrovaní Programu revitalizácie krajiny Bruselom pre údajné porušovanie európskej i slovenskej legislatívy, ponúkam na príklade protipovodňovej ochrany obce Roztoky vo Svidníckom okrese, kto a ako porušuje zákon. V obci Roztoky vo Svidníckom okrese sa realizuje projekt regulácie toku za 5 miliónov eur, ktorý je financovaný Európskou úniou cez Operačný program pre životné prostredie. V obci sa pritom realizuje aj projekt za 50 tisíc eur, financovaný cez vládny Program revitalizácie krajiny. Ani na jeden z týchto projektov pritom nebol uplatnený zákon EIA č.24/2006 o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. V prvom prípade preto, lebo Obvodný úrad životného prostredia vo Svidníku na základe žiadosti navrhovateľa podľa § 22 ods. 7 zákona od požiadavky variantného riešenia zámeru upustil. Preto sa posudzovanie dopadov investície regulácie tokov na životné prostredie neuskutočnilo. V druhom prípade preto, lebo sa uplatnil zákon č.42/1994 o civilnej ochrane, ktorým bolo nevyhnutné urobiť nápravné opatrenia v štruktúrach krajiny na ochranu životov i majetku občanov.

Klasická protipovodňová ochrana reguláciou potokov pretrváva

V tomto teda rozdiel medzi týmito projektmi nie je. Protipovodňová ochrana regulovaním vodných tokov, ktorá má riešiť bezpečnosť občanov pred povodňami v mieste regulácie, však ide na úkor bezpečnosti občanov žijúcich na dolných úsekoch tokov. Prečo? Pretože v zregulovaných úsekoch sa zrýchľuje prechod povodňovej vlny a to zvyšuje riziká ohrozenia obcí v dolnej časti toku. Tá sa prejaví demoláciou v ceste stojacích objektov po prúde. Toto je samozrejme v rozpore s jedným zo základných princípov trvalej udržateľnosti (solidarita).

Protipovodňová ochrana prostredníctvom revitalizácie a zvyšovania vodozádržnosti krajiny pritom prispieva k bezpečnosti obce, kde sa robia opatrenia, ale súčasne je príspevkom k povodňovej bezpečnosti pre všetky obce pod realizovaným projektom.

Momentálne sa na Slovensku v duchu regulácie tokov realizuje 64 projektov protipovodňovej ochrany miest a obcí za súhrnne viac ako 93 miliónov eur (77miliónov eur z Európskej únie, 11 miliónov eur zo štátneho rozpočtu a 5 miliónov eur z rozpočtov miest a obcí). Viac ako 95% z tejto investície ide do regulácie vodných tokov. Náklady do takto investovaných projektov protipovodňovej ochrany dosahujú 1000 - 2200 eur na bežný meter regulácie toku.

Finančne najväčšia investícia, s celkovou dĺžkou 2280 metrov regulácie potokov, prebieha v spomínanej obci Roztoky vo Svidníckom okrese. Ide o koncovú obec na hraniciach s Poľskom a patrí do povodia priehrady Veľká Domaša. Do regulácie potoka sa v obci, ktorá má 316 obyvateľov (www.roztoky.sk), investuje 5 miliónov eur - 2200 eur na bežný meter regulácie. Investícia je teda viac ako 15 tisíc eur na jedného obyvateľa a na štvorčlennú rodinu viac ako 60 tisíc eur, čo je pravdepodobne slovenský rekord nákladov na ochranu pred povodňami.



V obci Roztoky s plochou katastra 1126 hektárov sa pri extrémnej prívalovej zrážke 100 mm tvorí povodňová vlna odtekajúcej dažďovej vody z katastra o objeme cca 550 tisíc m3. Ak odrátame asi 50% z objemu dažďovej vody stekajúceho do údolia pod obcou, potom môžeme reálne uvažovať s objemom povodňovej vlny pretekajúcou obcou na úrovni cca 300 tisíc m3 o kulminácii 100-ročnej vody na úrovni cca 40 m3/s. Regulácia potoka, okrem ochrany pred povodňou, pritom nemá žiadne ďalšie pozitívne vplyvy, skôr naopak. Prispieva k vysušovaniu prostredia a objem povodňovej vlny posúva na hlavu susedom v dolnej časti toku (Vyšný Orlík, Svidník, Stropkov, Miňovce), samozrejme aj s erodovaným materiálom o objeme cca 50 tisíc m3, ktorý sa zastaví až v priehrade Veľká Domaša.

Pripomíname, že vodná nádrž Veľká Domaša bola na jeseň minulého roka takmer prázdna po historicky najsuchšom roku. Vodný režim tejto vodnej nádrže je závislý na dostatočnom a stálom prítoku vody do nádrže. Stav poškodenia lesopoľnohospodárskej i urbánnej krajiny obmedzuje vsak dažďovej vody do podzemia a preto pramene v povodí vysychajú rýchlejšie a preto v čase sucha priteká do nádrže menej vody. K tomu nepriaznivému stavu prispievajú aj všetky regulácie v povodí akejkoľvek vodnej nádrže.

Ak sa v obci Roztoky robí regulácia toku na odvedenie povodňovej vlny o objeme 300 tisíc m3, tak táto voda odnesie so sebou sedimenty, ktoré sa uložia v nádrži, voda však nie - tá z nej odtečie. Ak by sa v obci Roztoky vybudovali vodozádržné prvky na cyklické zadržanie spomínaného objemu dažďovej vody v štruktúrach krajiny, vodná nádrž Veľká Domaša by sa vedela ľahšie vysporiadať s povodňami i suchom. Je zvláštne, že Úrad životného prostredia, ktorý vydal rozhodnutie o upustení posudzovania vplyvov na životné prostredie, tieto súvislosti nepovažuje za dôležité. Navyše ostáva v presvedčení, že alternatívne riešenie neexistuje.





























Ochrana pred povodňami revitalizáciou poškodených častí krajiny

Aké sú alternatívne riešenia? Jedným z nich je zadržiavanie dažďovej vody v štruktúrach krajiny, aby dažďová voda odtekala z kopcov do údolia pomalšie i v krajine jej viac ostalo. Vybudovaním vodozádržných objektov na zadržiavanie dažďovej vody o objeme 300 tisíc m3 v katastri obce, by obec nebola ohrozovaná povodňami ani pri extrémnej 100 mm zrážke. Ak by sme chceli znížiť 100-ročný na 5-ročný povodňový prietok, stačí vybudovať vodozádržné prvky o objeme cca 150 tisíc m3. To zníži povodňový kulminačný prietok zo 40 m3/s na cca 15 m3/s. Na to je potrebná investícia 600 tisíc eur (12% z doteraz realizovanej investície na regulácii potokov v obci).

V obci sa tiež začali budovať vodozádržné opatrenia zatiaľ o objeme 10.000 m3 v rámci Programu revitalizácie krajiny financované zo štátneho rozpočtu (20.000 eur) a Európskeho sociálneho fondu (30.000 eur), na realizácii ktorého sa podieľa aj 10 dlhodobo nezamestnaných cez paragraf 50j zákona o zamestnanosti. Tu je ich výsledok:









Obec ešte zrealizuje zasiakavacie pásy i jamy, podobné, ako boli vybudované v obci Okrúhle:





Skúseností z Portugalska

Pripomínam, že obec spolufinancuje projekt regulácie potokov vo výške 250 tisíc eur, čo je 40% potrebnej investície pre protipovodňovú ochranu obce pri alternatívnom riešení v rámci Programu revitalizácie krajiny. Ak by obec využila aj paragraf 50j zákona o zamestnanosti a vytvorila ročne 30 pracovných príležitostí, obci by náklady klesli na 150 tisíc eur a hodnota vytvoreného diela by dosiahla 600 tisíc eur. Obec by bola odsúdená na úspech a nie na úpadok. V katastri obce by vznikli rôzne vodné plochy či rybníky, ktoré by zatraktívnili krajinu, ako sa to robí napríklad v Portugalsku na projekte Tamera ((http://gazovic.blog.sme.sk/c/287445/Projekt-Tamera-revitalizacia-krajiny-a-cloveka-vPortugalsku.html):



To by naštartovalo ďalšiu pridanú hodnotu spočívajúcu v rozvoji lokálnej ekonomiky. Experti na projekt Tamera tvrdia, že týmto projektom sa rieší až 80% ekonomických problémov. Tieto možnosti vyššie spomínaná princíp protipovodňovej ochrany prostredníctvom regulácie potoka nevytvára.

Riešením protipovodňovej ochrany revitalizáciou krajiny sa ušetria finančné prostriedky nielen obce a štátu, ale i Európskej únie. Z ušetrených peňazí sa môže financovať ďalších 7 projektov v susedných obciach. Týmto počinom sa vytvorí 240 pracovných príležitostí na tri roky v regióne, kde je problém získať akúkoľvek prácu. Zabezpečí sa tým prevencia pred povodňami a vytvoria sa zásoby vodných zdrojov v regióne, ktoré naštartujú jeho ekonomickú prosperitu - zatraktívnenie prostredia prispeje k rozvojovému potenciálu obce. Dosiahne sa tiež významný príspevok k prevencii pred zmenou klímy.

Kto porušuje zákon?

Takáto predstava riešenia prevencie pred povodňami pre konzervatívnych vodohospodárov je ťažko stráviteľná. Zrejme preto sa snažia cez Brusel o zastavenie vládneho Programu revitalizácie krajiny. Údajne pre nedodržiavanie predpisov Európskej únie. Podľa odporcov sú projekty revitalizácie krajiny realizované v rozpore s európskou legislatívou, lebo neboli posudzované podľa zákona č. 24 o posudzovaní vplyvu investície na životné prostredie. Všetci však dobre vedia, že Program revitalizácie krajiny vznikol v reakcii na katastrofálne povodne v roku 2010, a že civilná ochrana obyvateľstva pred živelnými pohromami má najvyššiu prioritu, čo je v súlade so zákonmi Slovenskej republiky i Európskej únie.

Kritikom programu revitalizácie krajiny pripomínam, že pri všetkých projektoch regulácie vodných tokov Úrady životného prostredia rozhodli, že sa projekty nebudú posudzovať podľa zákona č. 24/2006 Z.z. Je investovaných 77 miliónov eur z Operačného programu životné prostredie na protipovodňovú ochranu, kde podmienkou získania finančnej podpory je uplatnenie zákona č. 24 o posudzovaní vplyvu na životné prostredie. V prípade Programu revitalizácie krajiny boli finančné zdroje z Európskeho sociálneho fondu vo výške 18 miliónov eur použité na vytváranie pracovných príležitostí pri údržbe a obnove poškodených častí krajiny. Na vytváranie pracovných príležitostí sa žiadna povinnosť zákona č. 24 nevzťahuje.

Ako ďalej

Vnímam to tak, že v snahe zastaviť jeden z najambicióznejších projektov novodobej histórie Slovenska sa niekto podujal zneužiť Brusel v duchu slovenských tradícií, aby Slovensko sa naďalej utápalo v rizikovom prostredí živelných pohrôm, neistoty i ekomického úpadku, čo je nie náhoda, ale recidíva. Navyše, byť inovatívnym príkladom pre iných, to sa v našich podmienkach tiež nenosí. Mali by sme byť viac zodpovední v starostlivosti o krajinu a nesťažovať sa do Bruselu ako mali chlapci. Sťažovať sa do Bruselu je prejav lokajstva a nezodpovedného prístupu za svoj život, prírodu i hospodárstvo.

Ing. Michal Kravčík, CSc.
(Doplnené následne pre potreby členov združenia.)



Súlad štátnej správy, súkromného sektora
a neziskových organizácií

Moja práca súvisí s integráciou handicapovaných do všetkých oblastí života. Najťažšou je však zaradenie do pracovného procesu. Rodinná tragédia, kedy synovec zostal na vozíku, ma voviedla do sveta tejto skupiny ľudí. Nechcela som sa stať realizátorom odovzdávania šekov raz za rok s patričnou mediálnou prezentáciou. Hľadala som formu v duchu múdrosti naučiť týchto ľudí ryby chytať a nie iba jesť.
Projekt AV mobilita je chránená dielňa zameraná predovšetkým na servisné služby v automobilovom priemysle. Dáva nielen možnosť celoživotného vzdelávania tu zamestnaných ľudí vzhľadom na náročnosť poskytovaných služieb, ale umožňuje firmám a organizáciam naplniť literu zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti. Organizácia je povinná zamestnávať 3,2% podiel zdravotne postihnutých občanov z celkového počtu svojich zamestnancov. Neplnením zákona musí firma platiť štátu penále. Môže využiť však výrobky a služby chránenej dielne, kedy zadaním a následne realizáciou zákazky podľa zákona 64 o odoberaní služieb alebo výrobkov a zákona č. 05/2004 o službách zamestnanosti , práve v oblasti autoslužieb. Sama zamestnávam 8 ľudí - držiteľov preukazov ZTP. Po dvojročných skúsenostiach je faktom, že organizácie majú o tieto služby veľký záujem.
Je však veľmi náročné postaviť takýto tím, pretože tejto skupine ľudí sa štát v oblasti vzdelávania a následne učebných oborov, ktoré si vyžaduje trh, už v čase ich možného uplatnenia dostatočne nevenuje. Je potom na zamestnávateľoch , aby suplovali štát a pripravili ho práve pre prácu , ktorú im jednak dovoľuje zdravotný stav a jednak aj zameranie danej organizácie. Musím povedať, že sa už blýska na lepšie časy. Cech predajcov a servisov motorových vozidiel, kde som jedným z popredných predstaviteľov, má akreditáciu na určite nadstavbové odbory v oblasti autopriemyslu a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR zahajuje s nami komunikáciu na danú tému. Často je možné týchto ľudí pripraviť cez určité druhy vzdelávania ako budúcich podnikateľov.
Škoda ako významná značka na našom trhu ma vo svojom projekte Škoda Handy postavila ako projektového manažéra. Takto som postupne pripravila a následne v spolupráci s firmami Auto Valušek v Bratislave, Autonovo Banska Bystrica, Autocentrum Minárik Žilina a PO Car Prešov spustila ďalšie centrá so službami pre ZTP. V krátkom období budú realizované v týchto mestách aj ďalšie chránené dielne so zamestnancami držiteľmi preukazu ZTP.
Vo všetkých centrách postupne zavádzame jednotlivé produkty pre ZTP (homologovaná úprava vozidla, autoškola, call centrum SOS na cestách, projekt pre nepočujúcich, cenovo výhodné servisné služby a pod.).
Veľmi významnou skutočnosť je, že projekt AV mobilita a následne Škoda Handy je vzácnou symbiózou štátnej správy, súkromného sektora a neziskových organizácií, ktoré združujú handicapovaných. Vďaka zmene myslenia nás spojil spoločný problém, ktorý vyústil v spoločný cieľ a v spoločný úspech.
Tak iba záverom by som rada povedala, že teórie, prognózy a štúdie sú jedna možno veľmi veľká vec, ale realita sa skladá práve z týchto malých drobných aktivít ako je reálna práca a jej výsledky v oblasti integrácie. A verte či nie, táto práca ma pohltila celú. Môj pôvodný biznis predaj a servis motorových vozidiel piatich značiek (Škoda, VW,KIA, Fiat, Alfa Romeo) vo viacerých regiónoch Slovenska ma už nedokáže tak naplniť ako táto práca v oblasti integrácie. Verím, že sa pripoja aj ďalší do reťazca týchto aktivít, ktorých možnosti sú neobmedzené.

Klaudia Valušková, podnikateľka



Urológia v roku 2012 súčasnosť, výzvy a možnosti
Ján Breza - Bratislava, 15. marec 2012


UROLÓGIA

Diagnostika, liečba, dispenzarizácia, prevencia a výskum

  • chirurgické ochorenia, vrodené malformácie a úrazy obličiek a močového ústrojenstva u mužov a žien
  • choroby pohlavných orgánov u mužov
  • odbery a transplantácie obličiek
  • endokrinné a metabolické ochorenia, ktoré majú anatomický alebo funkčný vzťah k urogenitálnemu systému (nadobličky, prištítne telieska)

u pacientov každého veku

UROLÓGIA

Je fascinujúca. Je to krásna, zaujímavá a príťažlivá medicínska disciplína s obrovskou rozvojovou kapacitou

Je definovaná presne a jasne, a to stupňom poznania, schopnosťami a technickými možnosťami

Je to remeslo posvätené vedou a umením, pre ktoré rozhodujúcimi nástrojmi sú mozog a ruky urológov

Jaroslav Siman, 2002

Prečo vôbec uvažujeme o budúcnosti urológie?

V priebehu posledných desaťročí došlo v odbore urológia k viacerým podstatným zmenám

  • kvalitatívny a kvantitatívny rozvoj odboru
  • superšpecializácia a v jej dôsledku vznik pod-odborov základného odboru urológia
    • detská urológia
    • onkológia v urológii
    • gynekologická urológia
    • transplantácie obličiek
    • andrológia

Strategické opatrenia, ktoré zabezpečia budúcnosť urológie a súčasne umožnia realizovať nevyhnutné zmeny v rôznych oblastiach tohto odboru

Faktory podmieňujúce pokrok v urológii

  • Technický a technologický pokrok
  • Pokroky vo farmaceutickom výskume
  • Faktory spoločenské & ekonomické
  • Faktory epidemiologické & demografické
  • Poznanie etiológie a etiopatogenézy ochorení obličiek, močových ciest a mužského genitálu
  • Spolupráca s ďalšími medicínskymi odbormi (klinické disciplíny, patológia, molekulárna biológia, genetika ...)

Demografické zmeny ovplyvňujúce rozvoj urológie

svet Európa Japonsko S. Amerika 
2000  6,1 mld   727 mil  127 mil314 mil
20509,3 mld603 mil109 mil438 mil

V priebehu 1 storočia (1950 - 2050) sa priemerný vek mužov i žien v Európe zvýši o 20 rokov

Paralelne sa zvýši zastúpenie obyvateľstva vyšších vekových kategórií

S demografickými zmenami priamo súvisí aj stúpajúci výskyt organických a funkčných porúch postihujúcich mužov i ženy vo vyššom veku

  • Typický vzostup prevalencie benígnych i malígnych ochorení prostaty
  • Vzostup prevalencie malígnych ochorení ostatných orgánov uro-genitálneho systému
  • Sexuálne poruchy
  • Inkontinencia moču
  • TDS - syndróm nedostatku testosterónu

UROLÓGIA

Súčasná urológia je charakterizovaná aplikáciou mini-invazívnych techník, ultrazvukových, laserových a rádiofrekvenčných metodík, robotizáciou, endoskopiou

Všetko toto je podmienené dokonalými zobrazovacími aparatúrami s vysokou rozlišovacou schopnosťou

  • 3D USG, Doppler
  • Špirálové CT, CT-U, CT-A
  • MR
  • PET, PET-CT + choline
  • Prostacint
  • PDD - (fluorescenčná) fotodynamická diagnostika

BUDÚCNOSŤ UROLÓGIE

  • Finančné dôvody zmenia urológiu z veľkej chirurgie na jednodňovú chirurgiu resp.chirurgickú liečbu na medikamentóznu liečbu
  • Zakladanie interdisciplinárnych centier
  • Sieť národných/medzinárodnych centier (of excellence) s najlepším technickým a osobnostným vybavením
  • Subšpecializácia aj v súkromnej praxi
  • Prenajímanie urologických služieb
  • Vedecká a odborná kvalifikácia ako trhová hodnota
  • Spolupráca s farmaceutickým priemyslom

MIESTO UROLÓGIE (urológov) MEDZI INÝMI MEDICÍNSKYMI ODBORMI (odborníkmi)

Urológia bude ďalej existovať ako samostatná špecializácia

Urológia je a zostane jednou zo súčastí medicíny, rovnocenná a rovnako potrebná ako iné medicínske disciplíny

V hierarchii medicíny neexistuje nadradenosť a podradenosť

MIESTO UROLÓGIE (urológov) MEDZI INÝMI MEDICÍNSKYMI ODBORMI (odborníkmi)

Získa ešte väčší vplyv a dôležitosť (stárnutie populácie)

Vývoj urológie bude smerovať k superšpecializácii a k ešte užšej spolupráci s ďalšími odbormi

Musí sa zlepšiť akademická pozícia urológie (klinický a základný výskum, spolupráca s SAV, s farmaceutickým priemyslom, výskumné granty)

Pregraduálna, postgraduálna výčba urológie a kontinuálne celoživotné vzdelávanie v urológii - musia byť inovatívne, interaktívne, e-learning

VÝUČBA UROLÓGIE
Inovantívna & Interaktívna

Každý mladý urológ musí rásť a učiť sa. Učiť sa od iných, ale aj z minulosti. Samostatne študovať a učiť sa od svojich starších kolegov, primárov a vedúcich kliník nielen urológiu, ale aj disciplínu, presnosť, zodpovednosť, vzťah ku svojim pacientom a spolupracovníkom

Sám, bez kvalitných spolupracovníkov, nikto nedokáže robiť kvalitnú urológiu

Vzájomný vzťah urológie a transplantológie pri transplantáciách obličiek

  • Poznatky a skúsenosti v urológii využíva transplantológia a naopak, a to v záujme rozvoja obidvoch disciplín
  • Transplantácie obličiek nie sú preteky v počte operácií
  • Spoločný záujem, dominantný je prospech pacienta
  • Vzájomné porozumenie a spolupráca (aj vo vedeckej práci)
  • Osobná prestíž musí ustúpiť záujmom celospoločenským a v prospech pacientov