MUDr. V. Malec odpovedá na tri otázky a jednu adresuje Denníku N
Iný názor je kacírstvom ?
Redaktor denníka N Otakar Horák poslal hovorkyni FN Roosevelta tento mail: "V Denníku N vediem rubriku Veda. Keďže som na stránke nemocnice nenašiel kontakt na pána doktora Vladimíra Maleca, dovoľte, aby som vám touto cestou požiadal, aby ste mu tento mejl zaslali. Budem ho kontaktovať aj na Facebooku. Otázky sa týkajú rozhovoru, ktoré onkológ Malec poskytol lekárovi Igorovi Bukovskému: https://www.youtube.com/watch?v=2VBmD0Qn4Ho
Udivuje ma, že redaktor denníka N nenašiel na stránke nemocnice moju mailovú adresu, keď je bez problémov nachádzajú aj ľudia menej zbehlý v internetovej komunikácii.
A nechápem prečo mi posielal otázky cez hovorkyňu nemocnice, keď ma šiel kontaktovať cez Facebook.
V maili boli nasledujúce otázky:
1.Denník N oslovil viacero vedcov z UK a SAV a všetci sa zhodli, že COVID-19 nemožno v žiadnom prípade považovať za "banálne tvrdenie", ako ste uviedli v relácii. Poukazujú pri tom napríklad na "excess deaths" (https://www.economist.com/graphic-detail/2020/07/15/tracking-covid-19-excess-deaths-across-countries) alebo závažné dlhotrvajúce problémy aj predtým zdravých a mladých ľudí: (https://www.theatlantic.com/health/archive/2020/08/long-haulers-covid-19-recognition support-groups-symptoms/615382/). Počet stratených rokov života kvôli COVID-19 sa v Taliansku odhaduje na 12 až 14 rokov. Vedci sa zhodli, že stav na Slovensku je dobrý, ale nič nezaručuje, že bude trvať aj naďalej. Oslovení vedci dokonca hovorili o COVID-19 ako o jednom z "najzákernejších ochorení". Prečo si myslíte, že napriek uvedenému ide o banálne ochorenie?
2. V rozhovore ste uviedli, že "vírus sa vyčerpáva", oslovení odborníci však hovoria, že na to nemáme žiadne relevantné dáta. Z akých štúdií ste čerpali?
3. Uviedli ste aj to, že mRNA vakcína sa v humánnej medicíne ešte nepoužila, čo oslovení imunológ aj molekulárny genetik jednoznačne spochybnili. Jedna štúdia napríklad tu: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0161193. Odkiaľ ste čerpali? Oslovení imunológ z SAV hovorí, že ak sa podarí dostať mRNA vakcínu na trh, bude lacná, bezpečná a vysoko efektívna. Odkiaľ ste čerpali pochybnosti o tomto type vakcín?
Začnem otázkou 3, ktorá je priam ukážkovo manipulatívna. Neznámi "oslovení" vraj jednoznačne spochybnili moje tvrdenie že mRNA vakcína sa v humánnej medicíne ešte nepoužila a za týmto výrokom je uvedený link na štúdiu, ktorá ma akože potvrdiť môj omyl. Ide o štúdiu z 15. augusta 2016, v ktorej sa v abstrakte píše, že
"An enhanced recruitment of NP-specific cytotoxic CD8 T cells was observed in the lungs of SAM(NP)-immunized mice after influenza infection..."
čo s mojimi znalosťami angličtiny prekladám tak, že
"Zvýšený nábor (prísun) NP-špecifických cytotoxixlých CD8 T buniek bol pozorovaný v pľúcach SAMP(NP)-imunizovaných myší po chrípkovej infekcii..."
A v odstavci Materials and Methods, v ktorom vedecké štúdie udávajú s akým materiálom a akými metódami sa pracovalo, je jasne napísané, že
"A clinical score system was used to define the mouse lethal doses for PR8 and HK68 viruses."
Teda, že
"Klinický skórovací systém bol použitý na určenie smrteľnej dávky u myší pre PR8 a HK68 vírusy."
Humánna medicína znamená v preklade ľudská medicína, liečba ľudí. A pokusné očkovanie myší ani náhodou humánnou medicínou nie je. Takže pokiaľ majú "oslovení imunológ aj molekulárny genetik", ktorí tak jednoznačne spochybňujú to, že mRNA vakcína sa ešte v humánnej medicíne nepoužila, nejaké údaje o jej použití, prečo ich neuviedli?
A pokiaľ ide o tú podotázku odkiaľ som čerpal pochybnosti o vakcíne, v článku "Why A Vaccine Won't Be a Quick Fix for COVID-19", publikovanom 3. septembra na WebMD sa píše, že "...niektorí experti sa už snažia tlmiť očakávania aká účinne bude vakcinácia. "Všetci dúfame, že budeme mať viac účinných vakcín, ktoré môžu pomôcť chrániť ľudí pred infekciou," povedal 3. augusta na brífingu Tedros Ahanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie. "Avšak, v tomto momente to nie je strieborná guľka a možno ani nikdy nebude."
Barry Bloom, PhD, odborník na infekčné choroby a imunológiu na Harvardskej škole verejného zdravia T. H. Chana, je dokonca ešte priamejší: Predstava, že vakcína bude ukončením pandémie nie je vôbec realistická. "Takto to nebude," hovorí. V prvom rade vakcínu nedostane dostatočne veľa ľudí. Po druhé, u tých čo ju dostanú môže vakcína ponúknuť len čiastočnú ochranu pred vírusom. "Obávam sa nedostatočnej dostupnosti, neúplnej ochrany a neochoty časti krajiny byť očkovaní," hovorí Bloom."
V článku sa tiež píše, že "FDA a WHO vyhlásili, že na to aby bola vakcína schválená, by mala byť aspoň o 50% účinnejšia ako placebo. To ale môže znamenať, že dávka výrazne zníži závažnosť infekcie, ale nezastaví ju. Mohol by to byť dôležitý účinok, hovorí Bloom, ale môže to znamenať, že dokonca aj očkovaní ľudia by pokračovali v šírení infekcie."
(zdroj: https://www.webmd.com/lung/news/20200903/why-a-vaccine-wont-be-a-quick-fix-for-covid-19)
To nie sú názory nejakých anonymných "oslovených odborníkov", ale vyjadrenia GR WHO Tedrosa Ahanoma Ghebreyesusa a experta na infekčné choroby a imunológiu na Harvardskej škole verejného zdravia, Barryho Blooma.
(FDA - Food and Drug Administration - je vládna agentúra Spojených štátov amerických, ktorá je zodpovedná za kontrolu a reguláciu potravín, doplnkov stravy, liečiv, kozmetických prípravkov, lekárskych prístrojov, aj biofarmatických a krvných produktov v USA. A placebo je neúčinná látka, ktorá sa podáva kontrolnej skupine pri skúšaní účinnosti liečiva, pretože aj viera uzdravuje.)
Na základe čoho teda "oslovený imunológ z SAV hovorí, že ak sa podarí dostať mRNA vakcínu na trh, bude lacná, bezpečná a vysoko efektívna" ?
V druhej otázke redaktor Denníka N tvrdí, že "oslovení odborníci" hovoria, že nemáme žiadne relevantné dáta že "vírus sa vyčerpáva" a pýta sa, z akých štúdií som čerpal. Takže, Daily Mail, článok "Covid tests could be picking up DEAD virus cells from weeks' old infections and 'false positives' could be exaggerating scale of pandemic, claims study", publikovaný 5. septembra 2020. (zdroj: https://www.dailymail.co.uk/news/article-8700649/Covid-tests-picking-DEAD-virus-cells-weeks-old-infections-says-study.html)
V názve je síce chybne požité pre vírus slovo bunka, novinár asi nebol dostatočne podkutý v biológii, podstatné sú ale citované vyhlásenia odborníkov.
Profesor epidemiológie a infekčných chorôb University College London povedal pre rádio BBC "Toto je skutočne kritický moment. Keď sa pozriete na údaje z PHE z celej krajiny, vidíme teraz najvyšší počet zistených infekcií u mladších ľudí vo veku 20-29 rokov, a vzrast aj do veku 45. Na druhej strane, dobrou správou je, že teraz nevidíme vzostup prípadov v nemocniciach a v úmrtiach..."
A profesor Carl Heneghan, medicínsky odborník University of Oxford povedal:
"V súčasnosti neexistuje žiadna druhá vlna. Čo vidíme, je ostrý nárast počtu zdravých ľudí ktorí sú nositeľmi vírusu, ale nemajú žiadne symptómy. Takmer všetci z nich sú mladí. Sú zachytení, pretože máme zavedený komplexný systém národného testovania."
V článku sa tiež píše, že počet koronavírusových prípadov od začiatku júna stabilne klesá, a že R-číslo sa od začiatku júna dlhodobo drží pod 1.
Článok je však hlavne o tom, že testy môžu zachytávať už neaktívne vírusové častice z týždne starých infekcií a tieto "falošné pozitivity" môžu nadhodnocovať rozsah pandémie.
V článku "Coronavirus deaths fall to ANOTHER low: Flu and pneumonia are now killing SIX TIMES more people - as daily infections keep dropping too", publikovanom 18. augusta Briti uvádzajú, že v Británii už umiera 6x viac ľudí na chrípku a pneumóniu ako na koronavírus. (zdroj: https://www.dailymail.co.uk/news/article-8639223/Coronavirus-deaths-fall-low-Flu-pneumonia-killing-six-times-people.html) Sú tam aj krivky poklesu úmrtnosti, Briti sa tešia, že počet úmrtí dosiahol vtedy nové minimum, oproti marcu kedy umieralo vyše tisíc ľudí denne poklesol počet na 12.
Aj v článku "Stockholm - the coronavirus epicentre of lockdown-free Sweden - sees its fewest cases since early March" (zdroj: https://www.dailymail.co.uk/news/article-8694643/Stockholm-coronavirus-epicentre-lockdown-free-Sweden-sees-fewest-cases-early-March.html) publikovanom 3. septembra, sú uvedené tabuľky počtu infikovaných a tabuľky počtu úmrtí. Píše sa tam, že deň predtým zaznamenali v Štokholme len 11 pozitívnych prípadov. A že hoci urobili za týždeň 14 000 testov, našli len 250 infikovaných.
A aj údaje z USA jasne ukazujú výrazný pokles nových prípadov infekcie.(zdroj: http://91-divoc.com/pages/covidvisualization/)
Čítajú tí vaši "oslovení odborníci" aj niečo iné ako váš denník? Nie sú pre nich krivky výrazného poklesu úmrtnosti a pokles nových prípadov v USA, Británii aj vo Švédsku dostatočne "relevantné dáta"?
V tretej otázke je údaj, že počet stratených rokov v Taliansku sa odhaduje na 12-14. Predpokladám, že je to myslené ako počet stratených rokov pre každú obeť vírusu, nie sumárna strata pre všetkých 35 500 obetí. (Lebo to by každý stratil menej ako 3 a pol hodiny života.)
Údaje z Talianska hovoria, že 68,9% obetí bolo vo veku nad 80 rokov. A polovica z nich - 34,1% mala dokonca viac ako 90 rokov.
(zdroj: https://www.statista.com/statistics/1106372/coronavirus-death-rate-by-age-group-italy/)
Aj v kanadskom Ontáriu malo 2/3 obetí viac ako 80 rokov, uviedol som to aj so zdrojom v predošlom článku. No a aj priemerný vek prvých 28 obetí na Slovensku bol niečo cez 80 rokov, najstarší muž ktorý zomrel mal dokonca úctyhodných 97 rokov. A nebol sám, viac ako 90 rokov mali ešte ďalšie 4 obete.
Centers for Disease Control v americkej Atlante zverejnilo 30. augusta informáciu, že až 94% ľudí ktorí zomreli na koronavírus malo pridružené ochorenia.
(zdroj: nbc25news.com/news/local/cdc-94-of-covid-19-deaths-had-underlying-medical-conditions)
To môže niekto vážne tvrdiť, že nebyť COVID-19, žili by tisíce 80 a viac ročných ľudí ešte ďalších 12 až 14 rokov? Každý z nich?!! Lebo, ak by niektorý po roku zomrel, iný by musel žiť o 27 rokov dlhšie. (V Taliansku tvorili obete koronavírusu do 60 rokov len 4,1% obetí.)
A pokiaľ ide o tie strašné trvalé postihnutia, link v otázke odkazuje na bulvárny americký časopis The Atlantic, ktorý sa venuje vede, kultúre, politike, sexu, zdraviu... proste všetkému. Takže na oplátku článok z českých Novinky.cz zo 7. septembra.
(https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/poskozene-plice-pacientu-s-covidem-se-mohou-samy-uzdravit-40335621)
Ako sa zdá, hovoriť o trvalých následkoch po prekonaní ochorenia ktoré poznáme pol roka je trochu unáhlené.
Teraz otázka na pána redaktora: Prečo sa Denník N tak úporne snaží strašiť ľudí jednostranným uvádzaním desivých informácii o koronavíruse z bulvárnych plátkov a ignorovaním očividných faktov? Pozrite sa na krivky poklesu infikovaných a poklesu úmrtí zo Švédska, kde neprijali žiadne "opatrenia". Aj na krivku poklesu úmrtí v Británii.
Ak hovorí profesor Carl Heneghan, medicínsky odborník University of Oxford, že "V súčasnosti neexistuje je žiadna druhá vlna," a vaši "odborníci" nás ňou strašia, verím profesorovi Heneghanovi. A keď odborník na infekčné choroby a imunológiu na Harvardskej škole verejného zdravia Barry Bloom hovorí, že predstava že vakcína bude ukončením pandémie nie je vôbec realistická a veľké očakávania ohľadne jej účinnosti nemá ani generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Ahanom Ghebreyesus, považujem tvrdenie neznámeho imunológa zo SAV, že vakcína bude lacná, bezpečná a vysoko efektívna, za tendenčné táraniny.
(FDA vakcínu schváli ak bude aspoň o 50% účinnejšia ako placebo, teda ako nič !! Čiže žiadnu vysokú účinnosť od nej neočakáva!).
Zúrivé útoky Denníka N proti každému názoru spochybňujúcemu nebezpečnosť COVID-19 naznačujú, že mu ide zrejme o niečo iné ako o pravdu a o zdravie. O čo mu naozaj ide?
Vladimír Malec
Úmrtia v Taliansku
Úmrtia v SR