Marion Maréchalová: "Intelektuálny terorizmus požiera spoločnosť ..."

Autor: Charles Sapin


Priečelie školy Marion Maréchalovej v štvrti Confluence v Lyone v lete 2018. JEFF PACHOUD/AFP


INFO LE FIGARO - Bývalá poslankyňa Národného zhromaždenia (RN) za Vaucluse zamýšľa podať trestné oznámenie a vyzýva štát, aby rázne zasiahol proti "známym násilným skupinkám krajnej ľavice".

Študenti Inštitútu spoločenských, ekonomických a politických vied ISSEP v Lyone dnes ráno našli svoju školu v žalostnom stave. Popraskaná vitrína, vypáčený zámok a priečelie postriekané sprejom čiernej farby. Skupina príslušníkov Čierneho bloku (Black block) minulú noc zaútočila na školu, ktorú založila a riadi Marion Maréchalová, pričom sa viditeľne snažila vniknúť dovnútra. K aktu vandalizmu sa v komuniké a na Facebooku prihlásila v stredu ráno "Antifašistická skupina Lyon a okolie" (Groupe antifasciste Lyon et Environ).

"V noci z 26. na 27. marca sme zaútočili na ISSEP [...] , na školu, ktorú založila Marion Maréchalová Le Penová, a ktorú otvorila začiatkom akademického roku 2018 s cieľom vychovať elitu identitárnej krajnej pravice. Považujte tento útok za odpoveď na všetky rasistické, sexistické, homofóbne, transfóbne akty, ako aj na vražednú antimigračnú politiku a atentát v meste Christchurch", uvádza sa v komuniké.

"Očakávam ráznu a rýchlu odpoveď zo strany politických zástupcov, ako aj zo strany štátnych predstaviteľov"

Marion Maréchalová neskrýva svoje pobúrenie v novinách Figaro: "Využijeme všetky zákonné právne prostriedky na to, aby sa dodržala sloboda vzdelávania vo Francúzsku zjavne porušovaná militantmi extrémnej ľavice, ktorých totožnosť policajné zložky poznajú. Títo militanti si myslia, že sú dostatočne slobodní na to, aby sa prihlásili k svojim aktom na svojej facebookovej stránke. To znamená, že majú pocit beztrestnosti. Okrem podania trestného oznámenia požiadam o stretnutie s prefektom, rektorom, ako aj starostom mesta Lyon, aby boli prijaté opatrenia proti takémuto typu hrozieb a bola zabezpečená bezpečnosť mojej školy."

Hoci škola nebola obeťou prvého aktu vandalizmu - a doteraz sa tieto akty obmedzovali len na jednoduché grafiti - bývalá poslankyňa Národného zhromaždenia (RN) za Vaucluse sa zameriava na zodpovednosť verejných orgánov ako aj vlády: "Veľmi ma znepokojuje skutočnosť, že tento typ politickej skupinky si môže dovoliť takýto typ násilia. Očakávam ráznu a rýchlu odpoveď zo strany politických zástupcov, ako aj zo strany štátnych predstaviteľov, ktorí zodpovedajú za slobodu prejavu, slobodu vzdelávania, ako aj intelektuálny pluralizmus."

Marion Maréchalová, ktorá je v súčasnosti na ceste v Rusku v Petrohrade, kde má prednášku pred študentmi a chce nadviazať partnerstvá medzi univerzitami, odhaľuje " intelektuálny terorizmus, ktorý požiera spoločnosť a vyústil do hnutia žltých viest, pričom nedochádza k odpovedi zo strany štátu." "Aká je ďaľšia etapa? Fyzické agresie? Na čo čaká vláda, aby rozpustila tieto hnutia?", pýta sa.

Marion Maréchalová vo svojej škole politických vied ISSEP. JEFF PACHOUD/AFP

LE SCAN POLITIQUE (Politický skener) - Bývalá poslankyňa za Vaucluse spochybňuje výsledky posledných prezidentských a parlamentných volieb v newsletteri svojej vzdelávacej inštitúcie.

Ide skôr o pamflet, ako o úvodník. Pri krste newsleterra svojej vzdelávacej inštitúcie ISSEP sa Marion Maréchalová v utorok pustila do spísania ozajstného hanopisu. Proti moci vo všeobecnosti a osobitne proti Emmanuelovi Macronovi. Bývalá poslankyňa sa v ňom znovu zaoberá hnutím "žltých viest", ku ktorému v posledných týždňoch prejavila viackrát svoje sympatie, avšak ide trochu ďalej so svojou kritikou hlavy štátu. Kríza, ktorá zachvátila celú krajinu je podľa nej "dôsledkom moci, ktorá sa stala úplne nelegitímnou". Pichľavá kritika, ktorá sa neštíti spochybniť výsledky posledných prezidentských a parlamentných volieb. Krok, ku ktorému sa doteraz neodvážil ani Marine Le Pen, či Jean-Luc Mélenchon. Na rozdiel od poslanca za Somme, Françoisa Ruffina. "Máme najhoršieho zvoleného prezidenta od Piatej francúzskej republiky, parlamentnú väčšinu s menej ako 50 % účasťou. Naši poslanci sú menej reprezentatívni ako naši regionálni zástupcovia zvolení v roku 2015", rozhorčuje sa Marion Maréchalová.

PREČÍTAJTE SI AJ - V Oxforde Marion Maréchalová porovnáva zástancov brexitu so "žltými vestami"

Medzinárodná stratégia Marion Maréchalovej

Autor: Charles Sapin

Vo februári 2018 bola Marion Maréchalová pozvaná vyjadriť svoje názory na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) pri Washingtone. Kevin Lamarque/REUTERS

ENQUETE (PRIESKUM) - Pred európskymi voľbami obchádza bývalá poslankyňa vnútroštátnu scénu a radšej hovorí o politike v zahraničí, najmä v Brazílii. Dostala pozvanie od prezidenta Jaira Bolsonara.

U niektorých pacientov postihnutých nezvyčajnými chorobami existuje jedna fáza, ktorú lekári dobre poznajú : je to fáza popierania. "Politika ma nepohltila, nie som napadnutá jej vírusom. Nemyslím si, že by ma ten boj opojil", zverila sa v septembri minulého roka Marion Maréchalová, akoby chcela sama seba o tom presvedčiť.

Najmadšia penzistka v politickom živote však len ťažko skrýva svoju túžbu vyjadriť sa a zúčastňovať verejných diskusií. "Nevie sa dočkať", potvrdzuje jeden člen z okruhu jej ľudí.

"Je tak trochu de Gaullom v Írsku"

Jacques de Guillebon, riaditeľ časopisu "L'Incorrect" (Nekorektný)

Hnev "žltých viest", zrútenie "Jupitera", ako aj horlivosť niektorých jej blízkych, prispeje k ukončeniu kúry mediálneho ticha, ku ktorej sa po uvedení svojej lyonskej vzdelávacej inštitúcie ISSEP do prevádzky minulé leto zaviazala.

Jedna vec je chcieť sa vyjadriť. Poskytnúť pocit prednostného získania politického priestoru je druhá vec. A navyše, štyri mesiace pred európskymi voľbami. S cieľom zabrániť nepríjemnému zmätočnému "amalgámu", ktorý by určite mladú riaditeľku postavil do svetiel budúcej kampane, Marion Maréchalová si zvolila metodickú stratégiu vyhýbania sa vnútroštátnej scéne.