Ankety 2023

Nominácie k 23. 3. 2023

V období od 3. januára 2023 do 23. marca 2023 bolo navrhnutých na nomináciu na Zlatý biatec za rok 2023 trinásť osobností alebo firiem.Medzi navrhnutými na nomináciu v poradí ako boli podnety prijaté sú:

1. česká filozofka prof. PhDr. Anna Hogenová, CSc., 2. predseda predstavenstva a.s. MP Krásno Karel Pilčík z Českej republiky, 3. MUDr. Boris Bubeník, Frýdek-Místek, Česká republika, 4. Architektonické štúdio Createrra so sídlom v Hrubom Šúre, 5. taliansky restaurant Da Andrea v Bratislave, 6. Branislav Neumair, podpredseda Spoločnosti M. R. Štefánika, 7. Mgr. Diana Šímová, tlmočníčka a prekladateľka, 8. Hotel Des Vignes vo švajčiarskom mestečku Uvrier v blízkosti Sionu, 9. český politik Andrej Babiš, 10. PhDr. Klára Novotná, veľvyslankyňa SR, 11. WS Audiology SK, s.r.o., Bratislava s účasťou dánskej spoločnosti WIDEX A/S. 12. TV NOE a jej spolutvorca Leoš Ryška, SDB, 13. JUDr. Michal Lazar, podnikateľ a developer.

Na 138. riadnom zhromaždení a celkove 290. podujatí, ktoré bude 30. marca 2023, budú v súlade so Štatútom z 10. apríla 2006 a podľa čl. VIII. vyhlásení traja laureáti Zlatého biatca. Ich medaily Zlatého biatca budú mať poradové čísla 284, 285 a 286. Na ďaľšom podujatí združenia budú vyhlásení podľa vyššie uvedeného článku dvaja laureáti Zlatého biatca za rok 2023.

Po spracovaní ďaľších došlých podnetov na nomináciu budú potvrdení nominanti zaradení do tradičného hlasovania verejnosti (a v závere roka aj voliteľov) na www.hospodarskyklub.sk pod banerom ANKETY 2023. Garant Zlatého biatca rozhodol, že by sa tak malo stať najneskôr do 15. apríla 2023.

Hlasovanie » Aktuálny stav

XXI. ročník internetovej ankety Najsympatickejší politik sveta - World Politician

Hlasovanie » Aktuálny stav

XXIII. ročník internetovej ankety BEST BANK

Hlasovanie » Aktuálny stav

Partner v období 2022 - 2023

 1. Tatrabanka
 2. J&T banka
 3. VÚB
 4. Poisťovňa Kooperatíva

 5. Nominácie k 2.1.2023

 6. Prvá stavebná sporiteľňa
 7. Allianz - SP
 8. Slovenská sporiteľňa
 9. ČSOB

 10. Nominácie k 9.1.2023

 11. UniCredit Bank

9. ročník internetovej ankety Najsympatickejšia osobnosť slovenskej politiky a spoločnosti

Hlasovanie » Aktuálny stav
 1. Marian Viskupič, RNDr., Ing.
  Poslanec a predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet
 2. Vladimír Soták, Ing.
  Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, Železiarne Podbrezová a.s.
 3. Iveta Radičová, prof.
  Bývalá predsedníčka vlády SR
 4. A. Barcík, Ing.
  predseda DR Považskej cementárne, a.s., a garant pútnického miesta na hore Butkov
 5. Maroš Žilinka, JUDr.
  Generálny prokurátor SR
 6. Elena Prokopová, MUDr.
  pediatrička

 7. Nominácie k 2.1.2023

 8. Peter Mihók, predseda SOPK
 9. Ivan Korčok, bývalý minister zahraničných vecí a EZ SR
 10. Zuzana Čaputová, prezidentka SR
 11. Ladislav Snopko, bývalý minister kultúry, dramaturg, publicista a pôvodne archeológ
 12. Alexander Mayer, MUDr.., PhD, chirurg a riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava

 13. Nominácie k 9.1.2023

 14. Jozef Viskupič, Ing., župan TTSK
 15. Pavol Demeš, RNDr., CSc., bývalý minister medzinárodných vzťahov SR, občiansky aktivista a politický analytik
 16. Peter Pellegrini, Ing., politik, poslanec NR SR
 17. Tomáš Malatinský, Ing., MBA, politik, prezident AZZZ SR
 18. Milan Krajniak
  Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR v demisii
  Nominácia: 15. 2. 2023
 19. Boris Kollár
  Podnikateľ, politik, súčasný predseda NR SR a predseda strany SME RODINA
  Nominácia: 16. 2. 2023
 20. Milan Uhrík, Ing., PhD, poslanec EP, predseda hnutia Republika
  Pôvodne vysokoškolský pedagóg, manažér, investičný analytik, živnostník
  Nominácia: 20. 2. 2023
 21. Štefan Hamran, plk., JUDr.
  Prezident PZ SR
  Nominácia: 23. 3. 2023

9. edícia "Mierovej ceny zo Slovenska 2015" pre verejnosť - návštevníkov www.hospodarskyklub.sk

Hlasovanie » Aktuálny stav
 1. Dr. Günter Geyer, predseda dozornej rady Wiener Städtische Versicherungsverein
  Je jedným z najvýznamnejších európskych odborníkov v oblasti poisťovníctva. Dokázal však spojiť úspešné podnikanie s výraznou podporou sociálnej, kultúrnej a spoločenskej oblasti. Je iniciátorom v celej sieti VIG v Európe, vrátane SR "Social Active Day" - jeden voľný pracovný deň pre všetkých zamestnancov koncernu v prospech benefičných aktivít, ďalej "VIG kids Camp" - účasť detí zamestnancov VIG na prázdninových pobytoch v Rakúsku s cieľom vytvárať v nich pocit vzájomnej európskej súdržnosti a vzájomného rešpektu. Svojou činnosťou v rôznych charitatívnych oblastiach dokazuje, že medzinárodná hospodárska spolupráca je najlepšou cestou k mieru.
  Nominácia: 13. 2. 2023
 2. Predseda vlády Českej republiky Václav Klaus a predseda vlády Slovenskej republiky Vladimír Mečiar, ktorých rokovanie v brnenskej vile Tugendhat 8. júna 1992 otvorilo cestu k rozdeleniu federálneho štátu k 31. decembru 1992
  Pri príležitosti 30 výročia vzniku Slovenskej republiky. Za mierové a priateľské rozdelenie Českej a Slovenskej federatívnej republiky a nastolenie korektných vzťahov medzi oboma novými štátmi tak na úrovni politiky, ekonomiky, kultúry a najmä zbavenie medziľudských vzťahov vzájomnej nedôvery a vzájomného podozrievania. Vzájomné súčasné nadštandardné vzťahy sú jedným z významných výsledkov korektného rozdelenia čs. štátu.
  Nominácia: 17. 2. 2023
 3. Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc., český epidemiológ a vakcinológ
  Vyše dvadsať rokov pôsobí ako riaditeľ a vedúci lekár Centra očkovania a cestovnej medicíny v Hradci Královom. Vymedzil aj možnosti prevencie a liečby koronavírusovej infekcie Covid-19 spôsobenej vírusom SARS-CoV-2 liekom ISOPRINOSINE. Rozvíja myšlienku, že "...sezónne respiračné choroby tu ostanú, a my sa s nimi musíme naučiť žiť". Je signatárom a jedným z troch reprezentantov českej Charty 2022, ktorej princípy, a predovšetkým všestranné presadzovanie dôstojnosti človeka, sú nevyhnutné pre život celej ľudskej spoločnosti.
  Charta 2022
  Nominácia: 23. 2. 2023
 4. Prezident ČĽR Si Ťin pching
  Za "Globálnu bezpečnostnú iniciatívu" z apríla 2022 a jej koncepčný dokument, ktorý bol zverejnený  na Lantingovom fóre v Pekingu 21. februára 2023. ČĽR vyjadrila záväzok prispieť svojími myšlienkami na politické urovnanie "ukrajinskej krízy". Zaviazala sa usporiadavať konferencie na vysokej úrovni o tejto iniciatíve na posilnenie politickej komunikácie a podporu medzivládneho dialógu a spolupráce. Dokument akcentuje a vyzýva štáty, aby zostali oddané vízii "spoločnej komplexnej, kooperatívnej a udržateľnej bezpečnosti a brali vážne obavy všetkých štátov o legitímnu bezpečnosť.
  Preklad článku "Paper details way to achieve world peace" z 21. 2. 2023
  Nominácia: 24. 2. 2023
 5. Viktor Orbán, predseda vlády Maďarska
  Od roku 1989 je to jednoznačne najúspešnejší maďarský politik. Stal sa s 8-ročnou prestávkou v rokoch 2002-2010 päťkrát maďarským premiérom. Postupne sa vyformoval z liberálne orientovaného politika v politika zastávajúceho stredo-pravé názory so silnou preferenciou národných záujmov. Prejavilo sa to pri ním prezentovaných stanoviskách k návrhom Európskej únie na prerozdeľovanie utečencov, osobitným postojom k pandémii a zaujatím rezervovaného postoja ku konfliktu na Ukrajine. Tu od začiatku konfliktu po odsúdení začatia špeciálnej operácie zo strany Ruskej federácie dôsledne požaduje mierový spôsob riešenia konfliktu. Orbán odmietol akúkoľvek formu vojenskej angažovanosti svojej krajiny a rešpektuje aj vo svojich skutkoch, že vojenský konflikt je možné vyriešiť len mierovými rokovaniami. Jeho osobný postoj si zasluhuje ocenenie práve pri porovnaní s krokmi ostatných európskych politikov a diplomatov. Návrh na nomináciu je predložený aj napriek niektorým krokom Viktora Orbána majúcich dopad na spolunažívanie so susednými krajinami. V súčasnosti je totiž pre zachovanie mieru nebezpečná hlavne eskalácia konfliktu, s možnými fatálnymi dôsledkami pre život na našej planéte.
  Nominácia: 26. 2. 2023
 6. Alexander Kwasniewski, poľský politik a dvojnásobný prezident Poľskej republiky

  Avantgardný poľský politik, ktorý počas štúdií aktívne pôsobil v mládežníckom hnutí. Po skončení vysokoškolského štúdia pracoval ako novinár.  Do politiky vstupoval ako 31-ročný, keď sa stal najmladším ministrom vo vláde Zbigniewa Messnera. Vo funkcii ministra mládeže a športu pôsobil aj vo vláde Mieczyslawa Rakowského a Tadeusza Mazowieckého. V rokoch 1988-1991 bol predsedom Poľského olympijského výboru.

  V novembri 1995 so sloganmi "Zvoľme budúcnosť a Poľsko pre všetkých", porazil v 2. kole prezidentských volieb Lecha Walesu so ziskom 51,7 percent hlasov. Vo funkcii poľského prezidenta získal až 80-percentnú podporu verejnosti. Stal sa tak prezidentom všetkých Poliakov. Počas jeho pôsobenia v prezidentskom úrade (1995-2005) bolo Poľsko prijaté do NATO (1999) a EU (2004).

  Jeho najväčším úspechom bolo prijatie novej poľskej ústavy v roku 1997, ktorá nahradila základný zákon z roku 1952. Obhajoval regionálnu spoluprácu v centrálnej a východnej Európe. Zasadzoval sa o politiku otvorených dverí, ktorá ponechávala možnosť aj pre ďalšie štáty stať sa členom NATO a EÚ. Poľsko sa počas jeho výkonu funkcie hlavy štátu stalo najväčším obhajcom Ukrajiny v Európe.

  Od roku 2006 prednáša na Georgetown University v USA súčasnú europskú politiku transatlantické vzťahy a vedie politicko-pedagogické kurzy. Je členom správnej rady Hentie Schoolof Governance v nemeckom Berlíne a predsedom dozornej rady v Medzinárodnom centre pre politické štúdia v Kyjeve. V roku 2008 sa stal predsedom Európskej rady pre toleranciu a zmierenie.

  Významná je spolupráca so Slovenskom, najmä pri snahe Slovenska vstúpiť do európskych štruktúr. Spolu so slovenským partnerom Rudolfom Schusterom sa aktívne zapájal do slovensko-poľskej cezhraničnej spolupráce.

  Nominácia: 3. 3. 2023
 7. Prof. PhDr. Anna Hogenová, CSc., česká filozofka, fenomenologička, spisovateľka a vysokoškolská pedagogička
  Pôsobí na Karlovej univerzite na Pedagogickej fakulte a na Husitskej teologickej fakulte a na ďaľších vysokých školách v Českej republike. Jej monografie, publicistika a knižné diela sú o duši človeka a vôbec o jeho bytí. Je autorkou, ktorej dielo je o súčasníkovi, ktorý je stále "len" či skôr až človekom, a má v sebe v každom momente túžbu po praobyčajnom ľudskom šťastí, po šťastnom a všestranne plnohodnotnom živote. Najcennejšie na jej tvorbe je, že napomáha adresátovi k sebapoznaniu, k nájdeniu sa vo svojom okolí - v spoločnosti a byť na myslenej vlne a vnímať svoju zodpovednosť za vlastný život. Jej prínos k zrkadleniu a teda k videniu všetkého "prázdneho" a "ničotného" vplývajúceho na život súčasníkov vyvoláva zákonite "kritiku", ktorej podstatou je novodobá intelektuálska lineárnosť. Náhľad do tvorby : Areté: základ olympijské filozofie (2000), K fenoménu pohybu a myšlení (2006), Jak pečujeme o svou duši (2008), Starost o duši (2009), K fenoménu sebepoznání (2010), K věci samé (2012), Fenomén domova (2013), Ontologie a onticita (2014), Bytí a rozumění (2016), K rozhovoru se sebou samým (2017), Tekutá doba a úkol myšlení (2018), Ontologická nouze a dnešek (2019), Žít z vlastního pramene (2019), rozhovory se psychoterapeutem a vysokoškolským učitelem Michalem Slaninkou, Filosofie a dějiny (2021), K fenoménu těla a zdraví (2021), Povídání Anny Hogenové s Bárou Nesvadbovou (2021) a rozhovory se spisovatelkou a novinářkou Bárou Nesvadbovou.
  Nominácia: 16. 3. 2023

Nominovaní G. Geyer v roku 2021, V. Klaus v roku 1995, V. Mečiar v roku 1993 a A. Kwasniewski v roku 1997 sa stali aj laureátmi Zlatého biatca.

Vyhlásenie

tradičných ankiet združenia Neformálne ekonomické fórum Hospodársky klub a jeho Medzinárodného mierového výboru na www.hospodarskyklub.sk

Pozvaných hlasovať:
100 členov združenia a 50 osobností zo Slovenskej republiky

 • Zlatý biatec za rok 2023, výročná cena, založená v 1993. roku
  pre osobnosť zo Slovenskej republiky a zo zahraničia
 • XXI. ročník internetovej ankety Najsympatickejší politik sveta - World Politician
 • XXIII. ročníkovej internetovej ankety BEST BANK
 • 9. ročník internetovej ankety Najsympatickejšia osobnosť slovenskej politiky a spoločnosti
 • 9. edícia "Mierovej ceny zo Slovenska 2015" za rok 2023
  pre návštevníkov www.hospodarskyklub.sk

Podmienky nominácie

Právo nominovať majú riadni a čestní členovia združenia, doterajší laureáti cien a ocenení, ako aj víťazi klubových ankiet 1993 - 2022, veľvyslanci, predstavitelia hospodárskych organizácií, vedeckých a kultúrnych inštitúcií. Právo nominovať majú aj návštevníci www.hospodarskyklub.sk. Návrh na nomináciu je neverejný. Musí obsahovať základné údaje o nominovanom a zdôvodnenie nominácie. O nominácii osobnosti, resp. firmy, alebo inštitúcie rozhoduje výlučne garant výročnej ceny Zlatý biatec a jednotlivých ankiet. Môže zrušiť nomináciu, pokiaľ získané informácie o nominovanom a jeho činnosti budú v nesúlade so zdôvodnením pôvodného nominačného návrhu, alebo pre jeho nedostatočnú komunikatívnosť, pre porušenie tradičných etických princípov, ako aj noriem kultúrneho a slušného správania. Nominačný návrh treba poslať na e-mail: pkasalovsky@hospodarskyklub.sk, alebo na poštovú adresu: NEF Hospodársky klub, združenie, Topoľčianska ul. č. 5, 854 04 Bratislava, SR. Nominačný proces sa začína dňom 1. januára 2023 a skončí sa 20. novembra 2023.

Hlasovanie

Neverejné elektronické hlasovanie na www.hospodarskyklub.sk v jednotlivých anketách sa začne vtedy, keď budú prijaté najmenej tri nominácie. Hlasovanie sa skončí dňom 25. novembra 2023. Neverejné osobitné elektronické hlasovanie 100 členov združenia a ďaľších 50 osobností hospodárstva a spoločnosti za laureátov výročnej ceny Zlatý biatec za rok 2023 sa začne 25. novembra a skončí sa 30. novembra 2023. Hlasovať budú aj za víťazov v jednotlivých anketách.

Hlasuje sa na www.hospodarskyklub.sk pod banerom na titulnej strane ANKETY 2023. Hlasy do ankiet možno posielať aj na e-mail pkasalovsky@hospodarskyklub.sk, alebo aj riadnou poštou na poštovú adresu združenia: Neformálne ekonomické fórum Hospodársky klub, združenie, Topoľčianska 5, 854 04 Bratislava.

Výsledky

Laureátmi výročnej ceny Zlatý biatec za rok 2023 sa spravidla stanú nominovaní, ktorí získajú v hlasovaní verejnosti a v neverejnom hlasovaní členov združenia a ďaľších osobností hospodárstva a spoločnosti najvyšší počet hlasov. Súčet obidvoch konečných poradí určuje laureátov Zlatého biatca alebo víťazov ankiet. Spravidla o dvoch zahraničných laureátoch rozhoduje garant na základe podnetov členov združenia a hlasov z verejnosti. V internetových anketách sa vyhlasujú iba víťazi.

Čiastkové výsledky sa zverejňujú spravidla dvojmesačne prostredníctvom tlačovej agentúry, alebo iného média. Konečné výsledky sa zverejňujú v predvečer ich slávnostného vyhlásenia, ktoré sa tradične uskutoční na koncoročnom decembrovom zhromaždení alebo na prvom riadnom zhromaždení v nasledujúcom roku (2024). Celkové výsledky elektronického hlasovania za laureátov Zlatého biatca 2023 a vyhlásených internetových ankiet skontrolujú traja členovia združenia, ktorých vymenuje garant najneskôr do 8. mája 2023.

Dr. Peter Kasalovský, predstaviteľ združenia NEF Hospodársky klub a spoluiniciátor jeho Medzinárodného mierového výboru.
V Bratislave, 16. decembra 2022


"Mierová cena zo Slovenska 2015" za rok 2023

Medzinárodný mierový výbor združenia Neformálne ekonomické fórum Hospodársky klub vyhlasuje nomináciu na laureáta "Mierovej ceny zo Slovenska 2015" za rok 2023 v období od 10. januára 2023 do 1. augusta 2023 Nominačného procesu sa môže zúčastniť každý obyvateľ sveta.

Nominačný návrh musí obsahovať údaje o nominovanom a zdôvodnenie nominácie s uvedením konkrétnych činov na prospech mieru, bezpečnosti a hospodársko-sociálneho rozvoja a vôbec ľudskej civilizácie. Nominujú sa dve osobnosti, z ktorých jedna bude zo Slovenskej republiky. Zoznam nominovaných bude dostupný na titulnej strane www.hospodarskyklub.sk a najmenej raz za dva mesiace bude zverejnený celoštátnym médiom. Medzinárodný mierový výbor o laureátovi bude podľa svojho Štatútu hlasovať vo výročný deň hirošimskej tragédie 6. augusta 2023. Hlasovanie verejnosti sa skončí 25. novembra 2023. Slávnostné vyhlásenie laureátov "Mierovej ceny zo Slovenska 2015" za rok 2023 sa uskutoční do 20. decembra 2023. Tieto podmienky sú v súlade so Štatútom Medzinárodného mierového výboru. Nominačný návrh treba poslať na poštovú adresu: NEF Hospodársky klub,Topoľčianska 5, 854 04 Bratislava alebo na email: pkasalovsky@hospodarskyklub.sk.
Nominačný návrh treba poslať na poštovú adresu: NEF Hospodársky klub,Topoľčianska 5, 854 04 Bratislava alebo na email: pkasalovsky@hospodarskyklub.sk.

Dr. Peter Kasalovský, predstaviteľ združenia NEF Hospodársky klub a spoluiniciátor jeho Medzinárodného mierového výboru
V Bratislave, 16. decembra 2022

Announcement

of traditional surveys of the Informal Economic Forum Economic Club Association and its International Peace Committee on www.hospodarskyklub.sk

Invited to vote are:
100 members of the Association and 50 personalities from the Slovak Republic

 • Golden Biatec for the year 2023, an annual prize for a personality from the Slovak Republic and from abroad founded in 1993
 • XXIth internet survey The Most Congenial World Politician - World Politician
 • XXIIIth internet survey THE BEST BANK
 • 9th internet survey The Most Congenial Personality of Slovak Politics and Society
 • 9th edition of the "2015 Peace Prize from Slovakia" for the year 2023 for visitors of www.hospodarskyklub.sk

Requirements for nominations

Full and honorary members of the Association, current prize and award laureates, as well as the winners of Club surveys from 1993 to 2022, ambassadors, representatives of economic organisations, scientific and cultural institutions, have the right to nominate. Visitors to www.hospodarskyklub.sk also have the right to nominate. Nominations are not public. They must include basic pieces of information on the nominee and reasons for the nomination. The promoter of the Golden Biatec Award and of the individual surveys has the exclusive power to decide about the nomination of a personality and/or company or institution. They may cancel a nomination when information involving a nominee and their activities is inconsistent with the reasoning of the original nomination proposal, or it has insufficient communicativeness or because of violation of traditional ethical principles and standards of civilised and decent behaviour. Nominations should be sent to e-mail: pkasalovsky@hospodarskyklub.sk or to the postal address: NEF Hospodársky klub, združenie, Topoľčianska ul. č. 5, 854 04 Bratislava, SR. The nomination process commences on 1 January 2023 and ends on 20 November 2023.

Voting

Non-public electronic voting in individual surveys on www.hospodarskyklub.sk will be opened when at least three nominations are accepted. Voting will close on 20 November 2023. Separate non-public electronic voting of the 100 members of the Association and other 50 personalities from business and society at large on the Golden Biatec laureates for the year 2023 will start on 25 November and close on 30 November 2023. They will also vote on winners in individual surveys.

Results

The nominees receiving the highest number of votes and/or score in the non-public vote by the members of the Association and other personalities from business and society at large will become the laureates for the Golden Biatec Award of the year 2023. As a rule, the promoter decides on two foreign laureates on the basis of proposals submitted by members of the Association and the public. In internet surveys, only the winners are announced. Interim results are as a rule disclosed in a two-month interval through a press agency or other media. The final results are disclosed on the eve of their ceremonial announcement which traditionally takes place during the first regular assembly of the following year (2024). The results of electronic voting on Golden Biatec for the year 2023 winners and of the internet surveys will be reviewed by three members of the Association appointed by the promotor not later than 8 May 2023.

Dr. Peter Kasalovský, representative of the IEF Economic Club and co-initiator of its International Peace Committee
At Bratislava on 16. December 2022


"2015 Peace Prize from Slovakia" for the year 2023

The International Peace Committee of the Informal Economic Forum Association, the Economic Club, announces the nomination process for the "2015 Peace Prize from Slovakia" for the year 2023 in the period from 10 January 2023 to 1 August 2023

Any citizen of the world may participate in the nomination process. The nomination must include details involving the nominee and reasons for the nomination together with an indication of specific actions for the benefit of peace, security and socio-economic development and of the human civilisation in general. Nominations include two personalities of which one will be from the Slovak Republic. The list of nominees will be available on the front page of www.hospodarskyklub.sk and it will be published by a national medium at least every two months. The International Peace Prize Committee will vote on the laureate according to its Statute on the anniversary of the Hiroshima tragedy on 6 August 2023. A public vote will end on 31 December 2023. The ceremonial announcement of the "2015 Peace Prize from Slovakia" for the year 2023 will take place not later than 20 November 2023. These terms and conditions are in compliance with the Statute of the International Peace Committee.

he nomination must be sent to the postal address: IEF Hospodársky klub, Topoľčianska 5, 854 04 Bratislava or to e-mail: pkasalovsky@hospodarskyklub.sk.

Dr. Peter Kasalovský, epresentative of the IEF Economic Club and co-initiator of its International Peace Committee
At Bratislava on 16 December 2022